Generał Mirosław Różański: świat zachodni wie o tym, że Rosję można zatrzymać tylko w jeden sposób

Źródło:
TVN24
Generał Różański: świat zachodni wie o tym, że Rosję można zatrzymać tylko w jeden sposób
Generał Różański: świat zachodni wie o tym, że Rosję można zatrzymać tylko w jeden sposóbTVN24
wideo 2/35
Generał Różański: świat zachodni wie o tym, że Rosję można zatrzymać tylko w jeden sposóbTVN24

Rosja teraz powinna się liczyć z Sojuszem Północnoatlantyckim, a nie odwrotnie - mówił w "Faktach po Faktach" emerytowany generał broni Mirosław Różański. Odniósł się do zamiarów Finlandii i Szwecji, które chcą wstąpić do NATO. Mówiąc o inwazji na Ukrainę, ocenił, że "Rosję można zatrzymać tylko w jeden sposób".

Emerytowany generał broni i prezes Fundacji Stratpoints Mirosław Różański, były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i doradca ugrupowania Polska 2050, mówił w "Faktach po Faktach" o wojnie w Ukrainie.

- Głęboko wierzę w to, że świat zachodni wie o tym, że Rosję można zatrzymać tylko w jeden sposób. Czyli zadać jej miażdżące straty, jeśli chodzi o wymiar militarny. Trzeba doprowadzić do tego, że gospodarka Rosji nie pozwoli na odbudowanie potencjału militarnego - powiedział.

"FAKTY PO FAKTACH" - OGLĄDAJ W TVN24 GO

Generał Różański: powinniśmy odrzucić narrację, że Ukrainę należy wspierać defensywnie

Pytany, czy Zachód i NATO powinny robić więcej dla Ukrainy, niż deklarują obecnie, gen. Różański ocenił, że "są jeszcze możliwości".

- Powinniśmy odrzucić taką narrację, która jeszcze niedawno była powszechną, że Ukrainę należy wspierać defensywnymi systemami uzbrojenia - mówił. Jego zdaniem "jednoznacznie powinniśmy dzisiaj mówić o tym, że trzeba pozwolić Ukrainie wygrać wojnę, a wygrać wojnę może tylko wtedy, kiedy będzie wspierana systemami, które pozwolą razić skutecznie, krótko mówić, wojska rosyjskie".

Wskazywał, że "systemy artyleryjskie, które są kierowane i przekazywane w ręce żołnierzy ukraińskich, przynoszą ten skutek". - Haubice, które są dostarczane żołnierzom ukraińskim, pozwalają im skutecznie niszczyć - dodał.

Generał Różański: powinniśmy odrzucić narracje, że Ukrainę należy wspierać defensywnymi systemami uzbrojenia
Generał Różański: powinniśmy odrzucić narracje, że Ukrainę należy wspierać defensywnymi systemami uzbrojeniaTVN24

- Czy można jeszcze więcej? Na pewno tak - przekonywał. Jak mówił, są "dwa wymiary". - Po pierwsze, powinniśmy nie ustawać, a nawet rozwijać kwestie dotyczące zasilania Ukrainy w informacje, czyli krótko mówiąc informacje wywiadowcze, ale również i systemy rozpoznania, które pozwalają precyzyjnie określać, gdzie znajdują się wojska rosyjskie - mówił.

- Z drugiej strony ja bym się nie zawahał przed tym, aby dalej dopingować, szczególnie kraje europejskie, w przekazywaniu systemów uzbrojenia tych ofensywnych - dodał wojskowy.

Generał Różański: Rosja powinna się liczyć z NATO, a nie odwrotnie

Gość TVN24 odniósł się również do zamiarów wstąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. - To będzie taki kolejny chyba milowy krok, jeżeli chodzi o Sojusz Północnoatlantycki. Bo w ten sposób zwiększymy bezpieczeństwo w Europie. Nie tylko to militarne, ale uważam, że też gospodarcze - mówił gen. Różański.

- Rosja teraz powinna się liczyć z Sojuszem Północnoatlantyckim, a nie odwrotnie - dodał.

Generał Różański: Rosja teraz powinna się liczyć z Sojuszem Północnoatlantyckim, a nie odwrotnie
Generał Różański: Rosja teraz powinna się liczyć z Sojuszem Północnoatlantyckim, a nie odwrotnieTVN24

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty: