Muszą wycofać żołnierzy z kolejnego kraju Afryki. Byłe kolonie zwracają się w stronę Wschodu

Źródło:
PAP, BBC
Antyfrancuskie wystąpienia w Burkina Faso w 2023 roku
Antyfrancuskie wystąpienia w Burkina Faso w 2023 rokuReuters
wideo 2/6
Antyfrancuskie wystąpienia w Burkina Faso w 2023 rokuReuters

Wybrzeże Kości Słoniowej wycofa wszystkich francuskich żołnierzy ze swojego kraju - przekazało w środę BBC. Jest to kolejne państwo Afryki Zachodniej, w którym byłe mocarstwo kolonialne zostało zmuszone do zakończenia obecności militarnej. Francja traci wpływy w regionie na rzecz Rosji.

Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej Alassane Ouattara w orędziu noworocznym ogłosił, że wycofanie wojsk francuskich stanowi część procesu modernizacji sił zbrojnych jego kraju.

W Wybrzeżu Kości Słoniowej stacjonuje obecnie największy francuski kontyngent wojskowy w Afryce Zachodniej, liczący 600 żołnierzy. Francuskie siły były zaangażowane w dwóch wojnach domowych w tym kraju, pierwszej w latach 2002-2007 oraz drugiej w 2011 roku.

Zamachy stanu w byłych francuskich koloniach w Afryce

Jednocześnie Senegal, gdzie przebywa 300 żołnierzy francuskich, zapowiedział w zeszłym miesiącu, że Francja będzie musiała zamknąć swoje bazy wojskowe na jego terytorium. Wycofanie francuskich wojsk nastąpi do końca 2025 roku. W listopadzie także rząd Czadu niespodziewanie zakończył współpracę obronną z Francją.

Francja, która zakończyła rządy kolonialne w Afryce Zachodniej w latach 60. XX wieku, wycofała dotąd swoich żołnierzy z Mali, Burkiny Faso i Nigru po zamachach stanu w tych państwach. Te trzy kraje zbliżyły się następnie do Rosji.

Francja utrzyma obecność militarną w Gabonie. Według BBC w Dżibuti we wschodniej Afryce oraz w Gabonie stacjonuje obecnie mniej niż 2 tys. francuskich żołnierzy.

CZYTAJ TEŻ: "Le Monde": autorytarny zwrot w krajach Sahelu oznacza powrót do czasów zimnej wojny

Autorka/Autor:sz/ads

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: defense.gouv.fr

Tagi:
Raporty: