Misje wojskowe Francji

Misje wojskowe Francji

Francja wyśle kilkuset dodatkowych żołnierzy do walki z dżihadystami

Francja rozmieści dodatkowych 600 żołnierzy w afrykańskim regionie Sahelu - zapowiedziała minister do spraw sił zbrojnych Florence Parly. Jak dodała, większość weźmie udział w operacji skierowanej przeciwko dżihadystycznym formacjom zbrojnym, w tym grupie tak zwanego Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze.

Francja wysyła lotniskowiec. Ma pomóc w walce z dżihadystami

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek wysłanie lotniskowca "Charles de Gaulle" do wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie od stycznia do kwietnia udzieli on wsparcia wojskowego międzynarodowej koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim.

Trump: widzę, jak Macron zrywa z NATO

Prezydent Donald Trump skrytykował we wtorek prezydenta Emmanuela Macrona za jego słowa o "śmierci mózgu" NATO. Określił je jako "bardzo niegrzeczne" względem pozostałych sojuszników. Według niego, Francja "zrywa" z Sojuszem. Przywódca Stanów Zjednoczonych przebywa w Londynie na szczycie przywódców państw NATO.

Pożegnanie żołnierzy w cieniu skandalu. "Czas żałoby został zbrukany"

Francuzi na ulicach Paryża oddali w poniedziałek hołd 13 żołnierzom, którzy zginęli w Mali w wypadku dwóch śmigłowców. Na placu Inwalidów odbyła się ceremonia pogrzebowa, w której udział wzięli między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron oraz jego poprzednicy, Francois Hollande i Nicolas Sarkozy. Przed uroczystością rodzina jednego z zabitych zapowiedziała skargę na tygodnik "Charlie Hebdo" za opublikowanie obraźliwych - jak oceniono - karykatur związanych z tragiczną śmiercią wojskowych.

Wysłannik ONZ: blisko porozumienia z Syrią

Specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Geir Pedersen oświadczył w środę, że organizacja jest blisko porozumienia z Syrią w sprawie powołania długo wyczekiwanej komisji konstytucyjnej w tym kraju. Z kolei amerykański magazyn "Foreign Policy" informuje, że Wielka Brytania i Francja zgodziły się wysłać do Syrii dodatkowych żołnierzy. Niewielkie oddziały "prawie na pewno wyśle" też kilka państw bałkańskich i bałtyckich.