Raport dotyczący wykorzystywania seksualnego we francuskim Kościele opublikowany

We Francji został opublikowany liczący 2500 stron raport dotyczący wykorzystywania seksualnego w miejscowym Kościele. Według szacunków od 1950 roku 216 tysięcy dzieci padło ofiarą wykorzystywania seksualnego przez duchownych.

Jean-Marc Sauve, stojący na czele komisji mającej za zadanie zbadanie wykorzystywania seksualnego w Kościele, przedstawił raport, który podsumowuje jej blisko 2,5-roczną działalność.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Komisja, opierając się na dokumentach archiwalnych kościelnych i świeckich, w tym sądowych, a także na świadectwach ofiar oraz publikacjach prasowych z lat 1950-2021, ustaliła, że na całą grupę 115 tysięcy francuskich księży i zakonników w ciągu ostatnich 70 lat przypada od 2,9 tysięcy do 3,2 tysięcy duchownych, którzy dopuścili się molestowania i gwałtów na nieletnich.

Na konferencji prasowej Sauve przekazał, że według szacunków 216 tysięcy dzieci padło ofiarą wykorzystywania seksualnego z rąk duchownych od 1950 roku. Mówił też, że nadużycia ze strony duchownych katolickich stanowią 4 procent takich przestępstw w społeczeństwie francuskim.

Sauve ocenił, że francuski Kościół katolicki wykazał całkowitą i czasami okrutną obojętność wobec ludzi, którzy cierpieli przez dziesięciolecia z powodu przestępstw seksualnych z rąk duchownych. Jak dodał, problem wciąż istnieje. Powiedział też, że Kościół musi zreformować sposób, w jaki podchodzi do tych kwestii, aby odbudować zaufanie społeczeństwa.

Francuska komisja ds. pedofilii przedstawiła raport
Francuska komisja ds. pedofilii przedstawiła raport
Źródło: Shutterstock

"Jesteście hańbą dla naszego społeczeństwa"

François Devaux, który założył stowarzyszenie ofiar La Parole Libérée, oświadczył podczas prezentacji raportu pod adresem przedstawicieli Kościoła, że "są hańbą dla społeczeństwa". - W tym piekle miały miejsce odrażające masowe zbrodnie (...), ale było jeszcze gorzej, zdrada zaufania, zdrada moralności, zdrada dzieci - dodał Devaux, oskarżając również Kościół o tchórzostwo.

Arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort, przewodniczący francuskiej konferencji biskupów, oświadczył, że wyraża wstyd z powodu nadużyć ujawnionych w raporcie. Przedstawiciel francuskich biskupów katolickich poprosił ofiary wykorzystywania seksualnego ze strony duchownych o przebaczenie.

Opis "mechanizmów i instytucjonalnych" i 45 rekomendacji

W niedzielę w rozmowie z agencją AFP 72-letni Sauvé, który przed trzema laty podjął się misji kierowania pracami komisji badającej przypadki pedofilii w Kościele, przyznał, że dzisiaj lepiej rozumie, "na czym polega ludzkie cierpienie". Wielu członków Komisji, ale także przedstawicieli hierarchii kościelnej chwali Jeana-Marca Sauvé za jego prawość i uczciwość. Wszyscy podkreślają, że jest "mężem stanu" i "tytanem pracy''.

Agencja AFP dodaje, że także ofiary pedofilii oraz ich rodziny wydają się być usatysfakcjonowane sposobem prowadzenia dochodzenia, choć "jeszcze w 2019 roku pojawiały się głosy, że komisja, na której czele stoi gorliwie praktykujący katolik [Jean-Marc Sauvé - przyp. red.] i której prace są finansowane przez Episkopat i zgromadzenia zakonne pragnące samooczyszczenia, nie gwarantuje bezstronności". Dzisiaj takie głosy należą do rzadkości.

marcin 4
"Skandale pedofilskie przyspieszyły demontaż Kościoła katolickiego w wielu krajach"
Źródło: TVN24

Jedna z części sprawozdania jest poświęcona analizie "mechanizmów instytucjonalnych oraz kulturowych", które umożliwiały molestowanie nieletnich i skuteczne ukrywanie takich przypadków - zapowiadała AFP. Ostatnia część raportu zawiera zaś 45 rekomendacji na przyszłość dotyczących tego, jak wykluczyć przestępczość seksualną względem nieletnich w Kościele.

Finansowa pomoc i modlitwa za ofiary

Komisja została powołana z inicjatywy Episkopatu Francji w 2019 roku jako "krajowy zespół przesłuchujący" do spraw zbadania przypadków pedofilii. Tym samym biskupi przyjęli odpowiedzialność "za przeszłość, teraźniejszość i przyszłość", zgadzając się przy tym na udzielenie pomocy finansowej ofiarom przestępstw pedofilii. Pomoc ta będzie finansowana z "funduszu doraźnego" i wydzielana przez "niezależny organ pomocowy" odpowiedzialny za rozpatrywanie wniosków i podejmowanie decyzji o pomocy w granicach możliwości funduszu.

ZOBACZ TAKŻE: Państwowa komisja do spraw pedofilii prezentuje swój pierwszy raport

Francuscy biskupi postanowili również, że w każdy trzeci piątek Wielkiego Postu w całej Francji wierni będą się modlić za ofiary pedofilii.

Biskupi zdecydowali się także na powołanie do życia "międzydiecezjalnego kanonicznego sądu karnego" rozpatrującego przestępstwa seksualne kleru wobec dzieci i młodzieży.

Czytaj także: