Resort finansów USA nałożył we wtorek nowe sankcje na Pjongjang. Objęły one między innymi północnokoreańską firmę działającą w Chinach, Rosji, Kambodży i Polsce. Sankcje są związane ze zbieraniem przez reżim funduszy na funkcjonowanie programu nuklearnego i rakietowego.
Restrykcje nałożono również na obywatela Chin i - w sumie - 13 podmiotów gospodarczych.
Firma, która prowadzi działalność również w Polsce, zajmuje się "eksportem pracowników" - poinformował Departament Skarbu USA.
Amerykańskie władze wyjaśniły, że wraz z nową decyzją chodzi im o odcięcie funduszy, jakie Korea Północna pozyskuje, wykorzystując wysyłanych zagranicę obywateli - podaje agencja Reutera.
Wśród objętych sankcjami firm są też cztery chińskie firmy handlowe, północnokoreańskie towarzystwa żeglugowe oraz 20 statków.
Resort wyjaśnia, że restrykcje wymierzone są w nielegalne środki finansowania programu nuklearnego i rakietowego Pjongjangu, w tym wartą ponad 750 mln dol. wymianę handlową między Koreą Północną a Chinami.
Sponsor terroryzmu
W poniedziałek prezydent Donald Trump oświadczył, że USA uznają północnokoreański reżim za kraj sponsorujący terroryzm, i zapowiedział, że resort finansów ogłosi we wtorek dodatkowe sankcje wobec Pjongjangu.
Korea Północna przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi. Znaczny wzrost aktywności Pjongjangu wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.
12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko KRLD, ograniczając między innymi dostawy paliw dla reżimu i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.
Autor: adso / Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: KCNA