TVN24 | Świat

Huczna impreza premier Finlandii. Do sieci wyciekły nagrania i wywołały kontrowersje

TVN24 | Świat

Autor:
kgo//mm
Źródło:
"Iltalehti", Twitter/Aleksi Valavuori, PAP
Wyciekło nagranie z imprezy z udziałem premier Finlandii
Wyciekło nagranie z imprezy z udziałem premier FinlandiiTVN24
wideo 2/4
TVN24Wyciekło nagranie z imprezy z udziałem premier Finlandii

W fińskich mediach pojawiły się nagrania, na których widać, jak premier Sanna Marin bawi się wraz ze znajomymi. Na głośnej imprezie widać też innych fińskich polityków oraz celebrytów. - Tańczyłam, śpiewałam, bawiłam się, robiłam rzeczy legalne - zapewniła szefowa fińskiego rządu. Opozycja krytykuje jednak Marin, a jeden z posłów zażądał, by poddała się testowi na obecność narkotyków.

Na pochodzących z Instagrama nagraniach, które jako pierwszy opublikował fiński tabloid "Iltalehti", Sanna Marin wraz ze znajomymi śpiewa i tańczy na domowej imprezie. Wśród imprezowiczów są m.in. popularna piosenkarka Alma, influencerka Janita Autio, prezenterka radiowa Karoliina Tuominen i poseł Ilmari Nurminen.

"Premier w dzikim tańcu"; "Imprezowicze śpiewają, przytulają się. Widać kieliszki i słychać przekleństwa" – opisuje "Iltalehti".

"Robiłam rzeczy legalne"

Nie wiadomo kiedy dokładnie powstało nagranie. Jego publikację skomentowała jednak w czwartek rano 36-letnia premier. - Tańczyłam, śpiewałam, bawiłam się, robiłam rzeczy legalne. Mam życie zawodowe, rodzinne, a także czas wolny, który spędzam z przyjaciółmi. Prawie tak samo, jak inni w moim wieku - powiedziała Sanna Marin w wywiadzie dla telewizji Yle.

Zapewniła, że nie brała narkotyków i nic jej nie wiadomo o tym, aby brali je inni uczestnicy imprezy. Dodała też, że to wyborcy ocenią jej zachowanie. Wybory parlamentarne odbędą się w Finlandii na wiosnę 2023 roku.

Opozycja krytykuje

Jej słowa nie przekonują fińskiej opozycji. Poseł Mikko Kärnä z Partii Centrum wezwał Marin do poddania się testowi na obecność narkotyków i opublikowania jego wyniku. Z kolei znany prezenter telewizyjny Aleksi Valavuori nazwał 36-latkę "najmniej kompetentnym premierem, jakiego kiedykolwiek miała Finlandia". "Weź swoją skórzaną kurtkę i zrezygnuj" - napisał na Twitterze.

To nie pierwszy raz, gdy Marin znajduje się w ogniu krytyki po wyjściu na imprezę ze znajomymi. W grudniu 2021 roku fińska premier wybrała się do jednego z klubów nocnych w Helsinkach. Służbowy telefon zostawiła w domu, przez co nie odczytała wiadomości o konieczności unikania kontaktów społecznych w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u szefa fińskiego MSZ. - Postąpiłam źle. Powinnam bardziej uważnie rozważyć sytuację - tłumaczyła wówczas polityk.

ZOBACZ TEŻ: Premier Finlandii Sanna Marin na festiwalu muzycznym Ruisrock w Turku

Premier Finlandii - kim jest?

Sanna Marin sprawuje funkcję szefowej fińskiego rządu od 2019 roku. Stanęła na czele centrolewicowej koalicji złożonej z pięciu partii kierowanych przez kobiety w wieku od 32 do 55 lat.

Przed objęciem stanowiska premiera Marin kierowała resortem transportu. Do fińskiego parlamentu po raz pierwszy trafiła w 2015 roku. Wcześniej była przewodniczącą rady miejskiej w Tampere, na którą wybrano ją, gdy miała 27 lat.  

ZOBACZ TEŻ: Najmłodsza premier na świecie wprowadza Finlandię do NATO. Niezwykła historia Sanny Marin

Autor:kgo//mm

Źródło: "Iltalehti", Twitter/Aleksi Valavuori, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter@Keronen

Pozostałe wiadomości