Finlandia oficjalnie została członkiem NATO. Światowi przywódcy komentują

Źródło:
PAP

Po tym, jak Finlandia oficjalnie została 31. członkiem NATO, jej przystąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego komentują światowi przywódcy. Zadowolenie wyrazili między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron i brytyjski premier Rishi Sunak. "Dziś jesteśmy bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek" - napisał w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden. Gratulacje popłynęły także od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, a także od przedstawicieli polskich władz - prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego.

Finlandia oficjalnie została 31. członkiem NATO. Dokumenty akcesyjne zostały przekazane na ręce sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena. Na maszt przed kwaterą główną NATO została podniesiona flaga Finlandii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Finlandia 31. członkiem NATO. Co to oznacza dla niej i dla reszty Europy?

"Gratuluję Finlandii i jej prezydentowi Sauliemu Niinisto przystąpienia do NATO w 74. rocznicę powstania Sojuszu. W obliczu rosyjskiej agresji Sojusz stał się jedyną skuteczną gwarancją bezpieczeństwa w regionie" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Liczymy, że szczyt NATO w Wilnie (zaplanowany na 11-12 lipca - red.) przybliży Ukrainę do naszego wspólnego euroatlantyckiego celu" - dodał.

Scholz: to dobra wiadomość dla naszego bezpieczeństwa

Głos zabrał także kanclerz Niemiec Olaf Scholz. "Finlandia jest od teraz członkiem NATO - to dobra wiadomość, korzystna dla bezpieczeństwa transatlantyckiego" - napisał na Twitterze.

"Wraz z Finlandią nasz sojusz obronny powiększa się o silnego przyjaciela" - podkreślił kanclerz, zapewniając jednocześnie o "pełnym poparciu" dla oczekiwanego przystąpienia Szwecji do NATO.

Macron: witamy Finlandię w NATO i czekamy na przyjęcie Szwecji

"Witamy w NATO, Finlandio! Mam nadzieję, że niedługo powitamy także naszych szwedzkich przyjaciół" - napisał z kolei prezydent Francji Emmanuel Macron.

Brytyjski premier i szef MSZ: wejście Finlandii do NATO wzmacnia Sojusz

Zadowolenie wyrazili też brytyjski premier Rishi Sunak oraz minister spraw zagranicznych James Cleverly.

"To historyczny dzień dla Finlandii i dla NATO. Jej przystąpienie uczyniło nasz Sojusz silniejszym, a każdego z nas bezpieczniejszym. Wszyscy członkowie NATO muszą teraz podjąć kroki niezbędne do przyjęcia również Szwecji, abyśmy mogli stanąć razem jako jeden Sojusz, aby bronić wolności w Europie i na całym świecie" - napisał w wydanym oświadczeniu Sunak.

"Dzisiejszy dzień przejdzie do podręczników historii NATO jako sojuszu obronnego. Silni siłą 31 krajów witamy Finlandię przy stole. Rosja myślała, że jej agresja nas podzieli. Zamiast tego, jesteśmy mocniej związani razem, zdecydowani w naszej obronie zasad wolności i rządów prawa. Powiedzmy jasno, że nasze drzwi pozostają otwarte. Będziemy witać kolejnych sojuszników z otwartymi ramionami i nadal naciskamy na szybką akcesję Szwecji" - dodał Cleverly.

Jak przypomniano w oświadczeniu brytyjskiego rządu, Wielka Brytania była jednym z pierwszych krajów, który ratyfikował wnioski akcesyjne Finlandii i Szwecji, w zeszłym roku podpisała z obydwoma krajami umowy o wzajemnej obronie, oba państwa są też członkami kierowanych przez Wielką Brytanię Wspólnych Sił Ekspedycyjnych (JEF).

Biden: Putin się mylił, myśląc, iż uda mu się podzielić sojusz

Przystąpienie Finlandii do NATO skomentował też prezydent USA Joe Biden. "Kiedy Putin rozpoczął swoją brutalną agresję przeciwko narodowi Ukrainy, myślał, że uda mu się podzielić Europę i NATO. Mylił się. Dziś jesteśmy bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek" - napisał Biden w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom. "Razem, wzmocnieni przez naszego najnowszego sojusznika, Finlandię, będziemy dalej strzec bezpieczeństwa transatlantyckiego, bronić każdego cala terytorium NATO i stawiać czoło każdemu wyzwaniu" - dodał.

Prezydent podkreślił, że akcesja Finlandii odbyła się w rekordowym tempie i zajęła mniej niż rok. Ale zwrócił też uwagę, że również Szwecja powinna przystąpić do sojuszu.

"Oba te kraje są silnymi demokracjami z bardzo sprawnymi wojskami i podzielają nasze wartości i wizję świata (...) Mam nadzieję na przyjęcie Szwecji do NATO tak szybko, jak to możliwe, i zachęcam Turcję i Węgry, by ukończyły swoje procesy ratyfikacji bez zwłoki" - dodał prezydent USA.

Szef szwedzkiego MSZ: członkostwo Finlandii w NATO jest korzystne również dla naszego kraju

Szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem powiedział we wtorek w Brukseli, że pełne członkostwo Finlandii w NATO jest "korzystne dla obu naszych krajów".

- Cieszymy się z przystąpienia Finlandii do NATO. Też chcielibyśmy stać się częścią sojuszu - to żadna tajemnica. Ale pełne członkostwo Finlandii w NATO będzie korzystne dla obu krajów - zarówno samej Finlandii, jak i Szwecji - powiedział Billstroem.

Powiedział, że ambicją szwedzkiego rządu jest przystąpienie do sojuszu podczas zaplanowanego na lipiec szczytu w Wilnie.

- Będziemy nad tym niestrudzenie pracować. Jest to kwestia najwyższej wagi. (...) Ani turecki, ani węgierski parlament nie ma powodu, żeby opóźniać ten proces. Powinny one rozpocząć proces ratyfikacji, ponieważ mamy poparcie wszystkich państw członkowskich NATO. Otrzymując zaproszenie do członkostwa, spełniliśmy wszystkie warunki - wskazał Billstroem.

Prezydent Litwy: to wzmocni bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego

Członkostwo Finlandii w NATO wzmocni bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego - oświadczył na Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

"Zadzwoniłem do prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto, aby pogratulować Finlandii oficjalnego wstąpienia do NATO jako jego 31. członek!" - napisał Nauseda.

"Z niecierpliwością czekam na powitanie Finlandii jako zaufanego sojusznika na szczycie NATO w Wilnie" - dodał prezydent Litwy.

Premier Karinsz: przyjęcie Finlandii do NATO to historyczny moment

Głos zabrał też premier Łotwy Kriszjanis Karinsz. "Witamy w NATO naszych bliskich przyjaciół, Finów; to historyczny dzień dla Sojuszu Północnoatlantyckiego" - napisał.

Wstąpienie Finlandii do NATO oznacza wzmocnienie regionu nordycko-bałtyckiego oraz samego Sojuszu - dodał Karinsz. "Czekamy na powitanie w NATO Szwecji" - oświadczył premier Łotwy.

Prezydent Duda: witamy Finlandię

Na przystąpienie Finlandii do NATO zareagowali także przedstawiciele polskich władz, między innymi prezydent Andrzej Duda. "Witamy Finlandię" - napisał na Twitterze.

- Prezydent z bardzo dużym zadowoleniem przyjmuje fakt dołączenia 31. sojusznika do organizacji Paktu Północnoatlantyckiego. Dziś Finlandia stała się kolejnym członkiem NATO. Jest to oczywiście efekt konkretnych decyzji, ale także fakt agresywnej polityki rosyjskiej, który skutkował zbliżeniem państw będących dotąd poza Sojuszem i wyartykułowanie ich chęci włączenia się do struktur euroatlantyckich - powiedział prezydencki minister Marcin Przydacz podczas briefingu prasowego.

Morawiecki: silni partnerzy to gwarancja bezpieczeństwa dla Polski

"Finlandia już w NATO! Gratuluję! Od teraz sojusz liczy 31 państw. Silni partnerzy to gwarancja bezpieczeństwa dla Polski, dla regionu i dla całego świata" - napisał z kolei premier Mateusz Morawiecki. 

Autorka/Autor:mjz/dap

Źródło: PAP