TVN24 | Świat

Fińscy socjaldemokraci za wejściem kraju do NATO

TVN24 | Świat

Autor:
momo/tr
Źródło:
PAP
Proces wejścia Finlandii do NATO ma zostać przyspieszony
Proces wejścia Finlandii do NATO ma zostać przyspieszonyReuters
wideo 2/8
Reuters Proces wejścia Finlandii do NATO ma zostać przyspieszony

Władze Socjaldemokratycznej Partii Finlandii premier Sanny Marin niemal jednogłośnie opowiedzieli się w sobotę za członkostwem kraju w NATO. W najbliższych miesiącach przeprowadzimy rozmowy z innymi krajami, aby proces ratyfikacji przebiegł jak najszybciej - powiedziała Marin po kongresie swojego ugrupowania.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia za przystąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiedziało się 53 członków rady partii, pięciu było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Tym samym Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), największe ugrupowanie centrolewicowej koalicji rządowej, jednoznacznie udzieliła wsparcia rządowi do oficjalnego złożenia wniosku o członkostwo.

Fiński parlament PAP/EPA/MAURI RATILAINEN

Marin: słowa tureckiego prezydenta nie wpłyną na naszą decyzję

Premier Sanna Marin przyznała również, że Finlandia będzie ubiegać się o członkostwo niezależnie od deklaracji, jakie padły ze strony Turcji.

W piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego kraj "nie może obecnie ustosunkować się pozytywnie" do kwestii przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO, uznając kraje skandynawskie za "schronienie dla organizacji terrorystycznych". Nie podał szczegółów.

Premier Finlandii Sanna Marin PAP/EPA/FRANCK ROBICHON / POOL

Według Marin wcześniej ze strony tureckiej nie było słychać takich opinii.

W niedzielę rząd wraz z prezydentem Saulim Niinisto ma oficjalnie przekazać parlamentowi stanowisko rządu w sprawie przystąpienia do NATO. Deputowani mają się nim zająć w poniedziałek.

NATOPAP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MAURI RATILAINEN