Spór o Falklandy. Cameron leci na wyspy

Źródło:
PAP
Falklandy na Oceanie Atlantyckim
Falklandy na Oceanie AtlantyckimGoolge Earth
wideo 2/3
Falklandy na Oceanie AtlantyckimGoolge Earth

David Cameron złoży pierwszą od ośmiu lat wizytę jako brytyjski minister na Falklandach. Wyspy na południowym Atlantyku są pod administracją brytyjską, ale prawa do nich rości sobie także Argentyna. Prezydent Argentyny Javier Milei wezwał w styczniu Wielką Brytanię do przekazania wysp jego krajowi. Cameron powiedział, że "kwestia suwerenności nie będzie przedmiotem dyskusji", dopóki mieszkańcy wysp będą chcieli pozostać "częścią brytyjskiej rodziny".

David Cameron złoży wizytę na Wyspach Falklandzkich. Jego wizyta - pierwsza od ośmiu lat składana tam przez jakiegokolwiek brytyjskiego ministra - jest postrzegana jako odpowiedź na żądania nowego prezydenta Argentyny Javiera Mileia, który wezwał w styczniu Wielką Brytanię do przekazania leżących na południowym Atlantyku wysp jego krajowi.

- Wyspy Falklandzkie są cenioną częścią brytyjskiej rodziny, a my jasno mówimy, że tak długo, jak chcą pozostać częścią tej rodziny, kwestia suwerenności nie będzie przedmiotem dyskusji. Mieszkańcy Falklandów powinni być dumni z nowoczesnej, dobrze prosperującej społeczności, którą zbudowali - oświadczył Cameron.

Javier Milei, radykalny libertarianin, objął urząd prezydenta Argentyny w grudniu 2023 roku po kampanii wyborczej, w której zapowiedział gruntowną przebudowę gospodarczą państwa. Obiecywał wtedy również, że Argentyna uzyska zwierzchnictwo nad Falklandami - nazywanymi przez Argentyńczyków Malwinami - i zasugerował, że Wielka Brytania powinna podejść do tej kwestii w podobny sposób, jak w przypadku przekazania Hongkongu Chinom w 1997 roku.

Czytaj także: Argentyna. Kim jest Javier Milei, nowy prezydent?

Prezydent Argentyny Javier MileiShutterstock

Referendum w Falklandach

Oddalone o ok. 480 km od wybrzeży Argentyny i 12 tys. km od Wielkiej Brytanii Falklandy pozostają pod brytyjskim zwierzchnictwem od 1833 roku, z wyjątkiem trzymiesięcznej okupacji przez Argentynę w 1982 roku, która doprowadziła do wojny o wyspy. Zginęło w niej około 250 brytyjskich żołnierzy, trzech mieszkańców wysp i około 650 żołnierzy armii argentyńskiej.

Falklandy (zdj. ilustracyjne)Shutterstock

W 2013 roku mieszkańcy Falklandów zagłosowali w referendum,, gdzie przy 92-procentowej frekwencji za kontynuacją statusu jako brytyjskiego terytorium zamorskiego opowiedziało się 1513 osób, przeciwko temu były tylko trzy osoby.

Autorka/Autor:ek / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock