Falklandy

Falklandy

"Falklandy są brytyjskie". Komisja ONZ jest innego zdania

Rząd Argentyny z zadowoleniem powitał stanowisko oenzetowskiej komisji, poszerzające granice argentyńskiego szelfu kontynentalnego na południowym Atlantyku tak, że w ich obrębie znajdują się Falklandy. Londyn powtarza: "Falklandy są brytyjskie".

Brytyjczycy szpiegowali argentyński rząd ze strachu o Falklandy?

Wielka Brytania szpiegowała argentyński rząd przez kilka lat, bo obawiała się roszczeń Buenos Aires ws. Falklandów - podaje "Telegraph", powołując się na dokumenty opublikowane przez byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edwarda Snowdena.

Brytyjczycy boją się inwazji na Falklandy

Brytyjski rząd obawia się, że Falklandy - terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii na Atlantyku - są zagrożone przez Argentynę - powiedział w radiu BBC brytyjski minister obrony Michael Fallon.

Argentyna żąda od Londynu rozmów ws. Falklandów

Rozmów na temat suwerenności Falklandów zażądał od Wielkiej Brytanii minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman. Strona brytyjska powiedziała jednak "nie", uzasadniając to wynikiem niedawnego referendum.

Prywatne spotkanie z papieżem wykorzystała do walki o Falklandy

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydent Argentyny Cristinę Fernandez de Kirchner. Między obojgiem panowały do tej pory raczej napięte stosunki. Polityk ujawniła, że poprosiła duchownego między innymi o pomoc w konflikcie z Wielką Brytanią o Falklandy.

Falklandy "są całkowicie brytyjskie i takie pozostaną"

Brytyjski premier David Cameron wezwał władze Argentyny, by uszanowały wynik referendum na Falklandach. 99,8 proc. głosujących opowiedziała się w nim za utrzymaniem dotychczasowego statusu wysp, czyli terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.

Argentyna atakuje w Londynie. Powodem ropa, gaz i Falklandy

Po ostatnich informacjach o znalezieniu złóż ropy i gazu w rejonie Falklandów odżywa spór o wyspy między Wielką Brytanią a Argentyną. Argentyński minister spraw zagranicznych Hector Timerman wezwał w Londynie brytyjskie spółki naftowe do zaprzestania poszukiwań węglowodorów w rejonie wysp.

Argentyna o Falklandach nie porozmawia

Minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman odrzucił w czwartek propozycję szefa brytyjskiej dyplomacji Williama Hague'a w sprawie rozmów trójstronnych dotyczących Falklandów. Miały by rozmawiać władze tych wysp, Londyn oraz Buenos Aires.

Symbol floty Argentyny zatonął w porcie. Minister "zawstydzony"

Okręt, który przewodził zespołowi atakującemu Falklandy w 1982 roku, skończył w bardzo niechlubny sposób. Argentyński niszczyciel ARA Santisima Trinidad zatonął w porcie z powodu zaniedbań w konserwacji. Minister obrony przyznał, że jest tym "zawstydzony".

Cameron: Będziemy walczyć o Falklandy

- Wielka Brytania będzie walczyć o Falklandy - zapowiedział premier David Cameron w odpowiedzi na ostatnie ostre wypowiedzi prezydent Argentyny dotyczące wysp.

Zaostrza się spór o Falklandy

Determinacja Londynu w sprawie utrzymania Falklandów jest nieugięta - oświadczył brytyjski premier David Cameron w czwartek, w 30. rocznicę wygranej wojny z Argentyną o archipelag u wybrzeży Patagonii. Z kolei prezydent Argentyny Cristina Fernandez powiedziała, że fakt, iż Falklandy pozostają pod władzą Londynu "jest afrontem dla świata, o którym wszyscy marzymy".

Wysyłają na Falklandy atomowy okręt z pociskami Tomahawk

Zmodernizowany brytyjski okręt podwodny o napędzie atomowym HMS Talent, typu Trafalgar, uzbrojony w pociski samosterujące Tomahawk, zostanie wkrótce wysłany z Kapsztadu w RPA w rejon Falklandów - poinformowały w niedzielę brytyjskie media.