Unijna flaga "polityczna", więc "zabroniona". Komisja Europejska chce wyjaśnień od organizatorów Eurowizji

Źródło:
PAP, Euronews

Komisja Europejska potępiła zakaz pokazywania unijnej flagi podczas finału konkursu Eurowizji. Wiceszef KE Margaritis Schinas zapowiedział, że zażąda od organizatorów - Europejskiej Unii Nadawców (EBU) - wyjaśnień. Rzecznik Komisji uznał, że "nie było żadnego powodu, aby zabronić unijnej flagi na tym wydarzeniu". Tymczasem EBU zapewniła, że "w pisemnych zasadach nigdy nie było wyraźnego zakazu dotyczącego flagi UE", ale "ze względu na zwiększone napięcia geopolityczne" ochrona "przestrzegała bardziej rygorystycznie polityki flagowej".

Decyzja organizatora Eurowizji, Europejskiej Unii Nadawców (EBU), o zakazie unijnych flag podczas finału konkursu w szwedzkim Malmoe, od soboty jest przedmiotem gorących dyskusji w Brukseli.

O sprawie jeszcze w weekend napisał na platformie X m.in. Dorin Frasineanu, działacz partii ALDE, który poinformował, że odmówiono mu wejścia na Eurowizję z flagą UE i że od ochrony usłyszał, że unijna flaga jest "polityczna", więc jest "zabroniona".

>> Szwajcaria wygrywa konkurs Eurowizji <<

W odpowiedzi na jego wpis wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas zapowiedział, że w poniedziałek będzie rozmawiał na ten temat z przedstawicielami Europejskiej Unii Nadawców (EBU), która zorganizowała wydarzenie, i zażąda od nich wyjaśnień.

"Eurowizja to przede wszystkim święto naszego europejskiego ducha, naszej europejskiej różnorodności i talentu. Flaga Unii jest tego symbolem. Na niecały miesiąc przed wyborami europejskimi nie powinno być żadnych przeszkód w świętowaniu tego, co łączy wszystkich Europejczyków" - napisał na platformie X Schinas.

Rzecznik KE: nie było żadnego powodu, aby zabronić unijnej flagi

Sprawę komentował w poniedziałek podczas briefingu rzecznik KE Eric Mamer, który zauważył, że flaga unijna jest nie tylko symbolem Unii Europejskiej, ale także flagą honorową Rady Europy, która skupia 46 państw.

- Oczywiście organizatorzy mogą określać warunki uczestnictwa w konkursie zgodnie z przepisami kraju, w którym on się odbywa. Uważamy jednak, że nie było żadnego powodu, aby zabronić unijnej flagi na tym wydarzeniu - powiedział.

Dodał, że biorąc pod uwagę nadchodzące wybory europejskie, które odbędą się w zależności od miejsca w dniach 6-9 czerwca, KE raczej zachęcałaby do promowania flagi Wspólnoty.

Odniósł się też do tego, że EBU miało tłumaczyć, iż decyzja podyktowana była napiętą sytuacją geopolityczną w Europie.

- To nie jest rola organizatora imprezy muzycznej, żeby oceniać sytuację geopolityczną w Europie i decydować, jakie flagi powinny w związku z tym powiewać podczas koncertów - ocenił Mamer. Dodał, że Komisja zdaje sobie sprawę z tego, że Eurowizja nie jest imprezą organizowaną przez Unię Europejską, ale zauważył, że w ubiegłym roku, kiedy konkurs odbywał się w Liverpoolu, flagi unijne były bardzo widoczne.

Komisja nie chciała komentować tego, czy zakaz unijnej flagi podczas konkursu Eurowizji wpłynie jakkolwiek na organizację przyszłotygodniowej debaty kandydatów na fotel szefa lub szefowej Komisji Europejskiej. Ta odbyć ma się w czwartek, 23 maja, w Parlamencie Europejskim. Wydarzenie o nazwie nomen omen "Eurowizja" zorganizowane zostanie właśnie przez EBU. Do sprawy nie ustosunkowały się jeszcze oficjalnie frakcje polityczne w PE. Chociaż - jak udało się dowiedzieć PAP - Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL), czyli największej grupy politycznej w europarlamencie, poparł w tej kwestii stanowisko Margaritisa Schinasa.

Wyjaśnienia EBU. "Ze względu na napięcia geopolityczne"

W oświadczeniu dla Euronews EBU stwierdziła, że polityka dotycząca flag została uzgodniona z SVT - szwedzkim nadawcą i gospodarzem tegorocznej edycji konkursu. "Podobnie jak w poprzednich latach, takich jak 2023 rok, polityka SVT polegała na dopuszczeniu flag krajów uczestniczących i tęczowych flag. W pisemnych zasadach nigdy nie było wyraźnego zakazu dotyczącego flagi UE" - przekazała organizacja.

Dodano przy tym, że "ze względu na zwiększone napięcia geopolityczne podczas tegorocznej imprezy ochrona przestrzegała bardziej rygorystycznie polityki flagowej".

Zgodnie z regulaminem Eurowizji publika może trzymać i machać flagami dowolnego kraju uczestniczącego w konkursie, a także flagą tęczową, uważaną za symbol tolerancji i różnorodności. Niemniej, organizatorzy zezwolili wcześniej na prezentowanie flag UE w czasie wydarzenia. Tak było w zeszłym roku w Liverpoolu. Jej symbol był wyraźnie widoczny, gdy wokalistka Loreen szła na scenę po ogłoszeniu jej zwyciężczynią.

Eurowizja 2024

Tegoroczna Eurowizja przebiegała w atmosferze skandalu. Konkursowi towarzyszyły protesty przeciwko uczestnictwu w imprezie Izraela, organizatorzy zabronili uczestnikom konkursu i publiczności pokazywania flagi oraz wszelkich symboli związanych z Palestyną. Palestyńska flaga była też konfiskowana przez ochronę.

Eurowizja, którą śledzi co roku 160 miliardów widzów, jest jedną z najchętniej oglądanych imprez w UE.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: PAP, Euronews

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/DorinFrasineanu