Ekstradycja barona narkotykowego Rocco Morabito powiązanego z mafią. Wrócił do Włoch

Autor:
bp/kab
Źródło:
Reuters, Interpol
"Jeden z najbardziej poszukiwanych zbiegów świata". Baron narkotykowy trafił do więzienia
"Jeden z najbardziej poszukiwanych zbiegów świata". Baron narkotykowy trafił do więzieniaInterpol
wideo 2/3
Interpol"Jeden z najbardziej poszukiwanych zbiegów świata". Baron narkotykowy trafił do więzienia

Rocco Morabito, baron narkotykowy powiązany z mafią 'Ndrangheta, wylądował w środę we Włoszech, gdzie spędzi 30 lat w celi. 55-letni mężczyzna uciekł w 2019 roku z urugwajskiego więzienia, gdzie czekał na ekstradycję, i od tamtego czasu był ścigany czerwoną notą Interpolu. Zbiega zatrzymano w ubiegłym roku w Brazylii. Włoskiego wymiaru sprawiedliwości unikał przez łącznie 23 lata.

Jak poinformował w środę Interpol, Rocco Morabito został skutecznie poddany ekstradycji z Brazylii do Włoch. Mężczyzna jest powiązany z jedną z największych we włoskiej historii grup przestępczych. Według przedstawicieli włoskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, których cytuje agencja Reuters, Morabito uznawany jest za jednego z najważniejszych pośredników w międzynarodowym handlu narkotykami. "Był to jeden z najbardziej poszukiwanych zbiegów świata" - przekazał Interpol. Jak wynika z informacji przekazanych przez międzynarodową organizację policyjną 55-latek był jednym z przywódców mafii 'Ndrangheta.

55-latek był objęty "specjalnym programem poszukiwań" - podaje Reuters. Teraz spędzi w więzieniu 30 lat.

Ekstradycja Rocco MorabitoInterpol

Współpracował z mafią, ukrywał się przez 23 lata

Jak informuje policja, mężczyzna czekał na ekstradycję do Włoch już w 2017 roku, kiedy został zatrzymany na terenie Urugwaju. Dwa lata później Morabito zdołał jednak uciec z tamtejszego więzienia, a Interpol wydał za nim czerwoną notę.

W 2021 roku został schwytany ponownie, tym razem na terenie Brazylii. "Morabito, aresztowany w marcu 2021 roku dzięki wspólnej operacji brazylijskiej policji federalnej i włoskich karabinierów przy wsparciu Interpolu, spędził 23 lata uciekając przed włoskim wymiarem sprawiedliwości, który skazał go na 30 lat więzienia" - poinformował Interpol w komunikacie.

Czytaj też: "Chodzący trup" oskarża "ludzi honoru". Drugi taki proces w historii włoskiej mafii 

- Ekstradycja Rocco Morabito stanowi wyraźną wiadomość: bez względu na to, jak potężna może być kryminalna siatka grup mafijnych, globalna sieć policyjna jest silniejsza - przekazał Giovanni Bombardieri, szef Prokuratury Antymafijnej w Reggio Calabrii.

Jedna z największych włoskich organizacji przestępczych

'Ndrangheta jest uważana za jedną z najpotężniejszych organizacji przestępczych na świecie. Według włoskiej policji kontroluje około 80 procent międzynarodowego handlu kokainą. 'Ndrangheta ma kupować narkotyki bezpośrednio w Kolumbii i sprowadzać je do Europy zarówno poprzez pośredników w Afryce, jak również przez holenderskie porty.

Szacowana wartość zysków, jakie mafijna organizacja czerpie z handlu kokainą, to nawet 40 miliardów euro rocznie. Jednak, jak zwraca uwagę BBC, długa lista zarzutów wykracza poza obrót narkotykami. Pojawiają się bowiem oskarżenia o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, morderstwa, usiłowania zabójstwa, wymuszenia, lichwę, ujawnianie tajemnic urzędniczych oraz nadużywanie stanowisk.

W listopadzie 2021 roku, w ramach tak zwanego procesu "Rinascita-Scott", 70 osób oskarżonych o członkostwo lub współpracę z 'Ndranghetą zostało skazanych na kary więzienia. Sześciu z nich spędzi za kratkami 20 lat. Zarzuty usłyszały setki podejrzanych, wśród nich politycy, policjanci, urzędnicy cywilni, ale także osoby podejrzane o członkostwo w kalabryjskiej 'Ndranghetcie.

W czerwcu tego roku w Hiszpanii zatrzymany został jeden z przywódców mafii, Vittorio Raso. Według dotychczasowych ustaleń śledczych Vittorio Raso to capo 'Ndranghety, poszukiwany od 2016 roku na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Kalabria (Włochy)'Ndrangheta wywodzi się z włoskiej Kalabrii
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/kab

Źródło: Reuters, Interpol

Źródło zdjęcia głównego: Interpol

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP