Przywódca jednej z największych włoskich mafii zatrzymany

Autor:
ft/tr
Źródło:
PAP, BBC
W 2021 roku odbył się proces osób podejrzanych o członkostwo i współpracę z 'Ndranghetą
W 2021 roku odbył się proces osób podejrzanych o członkostwo i współpracę z 'Ndranghetą
Reuters Archive
Reuters ArchiveW 2021 roku odbył się proces osób podejrzanych o członkostwo i współpracę z 'Ndranghetą

Jeden z przywódców włoskiej mafii 'Ndranghety został zatrzymany przez policję w katalońskim mieście Castelldefels, na północnym wschodzie Hiszpanii. Vittorio Raso był poszukiwany od 2016 roku.

Cytująca policyjne źródła telewizja TVE podała, że obywatel Włoch Vittorio Raso, podający się za inną osobę, został zatrzymany podczas rutynowej kontroli drogowej.

Stacja przypomniała, że lider kalabryjskiej mafii wpadł już w ręce policji w październiku 2020 r., ale po błędzie sądu został zwolniony z aresztu, a niebawem ślad po nim zaginął.

Według dotychczasowych ustaleń śledczych Vittorio Raso to capo 'Ndranghety, poszukiwany od 2016 r. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Jedna z największych włoskich organizacji przestępczych

'Ndrangheta jest uważana za jedną z najpotężniejszych organizacji przestępczych na świecie. Według włoskiej policji kontroluje około 80 procent międzynarodowego handlu kokainą. 'Ndrangheta ma kupować narkotyki bezpośrednio w Kolumbii i sprowadzać je do Europy zarówno poprzez pośredników w Afryce, jak również przez holenderskie porty.

Obok sycylijskiej Cosa Nostry oraz działającej w Neapolu Camorry 'Ndrangheta to największa włoska mafia.

Mafijne klany we WłoszechPAP

Szacowana wartość zysków, jakie mafijna organizacja czerpie z handlu kokainą, to 40 miliardów euro. Jednak, jak zwraca uwagę BBC, długa lista zarzutów wykracza poza obrót narkotykami. Pojawiają się bowiem oskarżenia o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej, morderstwa, usiłowania zabójstwa, wymuszenia, lichwę, ujawnianie tajemnic urzędniczych oraz nadużywanie stanowisk. 

W 2021 roku 70 osób oskarżonych o członkostwo lub współpracę z kalabryjską mafią zostało skazanych na kary więzienia. Sześciu oskarżonych otrzymało maksymalny wyrok, jakiego domagała się prokuratura - 20 lat więzienia. Był to największy proces sądowy włoskiej mafii od dekad.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft/tr

Źródło: PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości