W Japonii zwodowano nową fregatę klasy Mogami, która zasili tamtejszą marynarkę. JS Natori to już dziewiąta nowoczesna fregata tej klasy oddana w ciągu zaledwie pięciu lat. To efekt coraz szybszego zbrojenia się Japonii w obliczu rosnących napięć w regionie: tylko w ubiegłym roku Tokio przeznaczyło na wojsko równowartość 47,8 miliarda dolarów.
Fregata, powstała na zamówienie Japońskich Morskich Sił Samoobrony (JMSDF), została zwodowana w stoczni koncernu Mitsubishi Heavy Industries w Nagasaki 24 czerwca - poinformowała japońska marynarka. JS Natori - bo tak nazywa się nowa jednostka - jest już dziewiątą zwodowaną fregatą klasy Mogami.
Docelowo Japonia ma dysponować 12 jednostkami tego typu. Nowe okręty, budowane w rekordowym tempie aż dwóch jednostek rocznie, zastąpią okręty klasy Abukuma, wprowadzane do użytku na przełomie lat 80. i 90.
Nowe fregaty japońskiej marynarki
Fregaty klasy Mogami to bardzo nowoczesne jednostki o obniżonej wykrywalności radarowej (technologia stealth). Długie na 132 metrów okręty o wyporności ok. 5,5 tys. ton uzbrojone są w działo okrętowe kalibru 127 mm oraz wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych i przeciwokrętowych.
Jednostki klasy Mogami "są nie tylko tańsze w budowie niż większe od nich niszczyciele ogólnego przeznaczenia, ale mogą być także obsługiwane przez o połowę mniejszą załogę, pełniąc jednocześnie podobne role", ocenia dziennik "Japan Times". - Niektórzy uważają, że (Mogami - red.) to najnowocześniejsze ze wszystkich konstrukcji (tej klasy okrętów) o wysokim poziomie automatyzacji, co przekłada się na oszczędności w kosztach eksploatacji - ocenia cytowany przez dziennik ekspert Kym Bergmann.
Japonia się zbroi
Ostatnie lata wyznaczają nowy rozdział w podejściu Tokio do spraw związanych z obronnością. W reakcji na gwałtowną modernizację swojej armii przez Chiny i spowodowany przez to wzrost napięć w Azji Wschodniej Japonia znacząco zwiększa w ostatnich latach wydatki na obronność. Zmianie ulega także polityka obronna, a japoński rząd w 2022 roku uzgodnił, że kraj powinien posiadać możliwość uderzania w miejsca na terytorium innych państw.
Pod koniec ubiegłego roku agencja Kyodo podała, że w 2024 Japonia będzie chciała przeznaczyć na obronność rekordową kwotę 7,7 biliona jenów (54 mld dol.), a w kolejnych latach kwota ta ma nadal rosnąć. Dla porównania w 2023 roku Tokio przeznaczyło na wojsko 6,8 bln jenów (47,8 mld dol.).
Źródło: Japan Times, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: dvidshub - PO2 Caroline Lui