47 milionów kobiet żyje poniżej granicy ubóstwa. Wiele z nich to matki, które straciły jedyne źródło dochodów

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAH
Każda matka jest bohaterką
Każda matka jest bohaterkąPAH
wideo 2/3
slideshow

Pomimo wojen, katastrof naturalnych, ubóstwa i pandemii, każdego dnia kobiety na całym świecie dokonują niemożliwego, aby chronić swoje dzieci i bliskich. W Dniu Matki Polska Akcja Humanitarna zwraca uwagę na szczególnie trudną sytuację kobiet w kryzysach humanitarnych w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Już przed pandemią kobiety w krajach Południa mierzyły się z wieloma wyzwaniami - brakiem dostępu do czystej wody i pełnowartościowego pożywienia dla swoich dzieci, brakiem możliwości utrzymania rodziny czy uzyskania odpowiedniej opieki medycznej. Dziewczęta, które wcześnie zostają matkami, zwykle nie kończą szkoły podstawowej. Wiele z nich nie przeżywa porodu. W Jemenie co dwie godziny umiera jedna matka i sześć noworodków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

– Pandemia pogłębiła dotychczasowe problemy, spychając 47 milionów kobiet na całym świecie poniżej linii ubóstwa. Wiele z nich to matki, które straciły jedyne źródło i tak bardzo niskich dochodów – mówi Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. – Pracownicy PAH na własne oczy widzą, z jakim trudem każdego dnia starają się one utrzymać swoje rodziny - dodaje.

Rodzina uchodźców z Jemenu w Dżibuti PAH

Dramat matek na Globalnym Południu

W tym roku sytuacja jest szczególnie dramatyczna. Masowe bezrobocie, wzrost cen żywności i ograniczenie środków na pomoc humanitarną uderzyły w rodziny w całej Afryce Subsaharyjskiej. Drastycznie wzrasta poziom niedożywienia.

W samym Sudanie Południowym aż 7,2 mln osób nie wie, co zje następnego dnia. Wiele matek decyduje się więc na oddanie posiłku najmłodszym dzieciom, co pozwala choć na chwilę oddalić widmo głodu.

Kobieta w Sudanie Południowym z dwójką swoich dzieci PAH

W bardzo trudnym położeniu znajdują się też matki na Bliskim Wschodzie, gdzie na skutki zmian klimatu nakładają się lata konfliktów zbrojnych. – Wojna skończyła się cztery lata temu, a nadal półtora miliona ludzi nie ma dokąd wrócić – mówi Magdalena Foremska, koordynatorka misji PAH w Iraku. – Taki przeciągający się kryzys humanitarny szczególnie mocno uderza w kobiety i dzieci poniżej piątego roku życia, które nie znają innej rzeczywistości niż ta obozowa.

Matka i córka z JemenuPAH

Polska Akcja Humanitarna na pomoc kobietom

Pomimo skrajnie trudnych warunków obozu dla uchodźców, matki starają się zdobyć zawód, w czym pomaga PAH. Dzięki temu mogą pracować m.in. jako promotorki higieny i zapobiegać rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych w obozach. Uczestniczą też w tworzeniu bezpiecznych stref dla kobiet i dzieci, badaniu jakości wody pitnej oraz informowaniu o nieprawidłowościach i awariach.

Polska Akcja Humanitarna na całym świecie wspiera matki, które znajdują się w sytuacji kryzysu humanitarnego. Od Somalii i Sudanu Południowego, przez Irak i Jemen, aż do wschodniej Ukrainy prowadzimy działania, które mają ułatwić im życie i pomóc w zapewnieniu rodzinom bezpiecznego schronienia, opieki lekarskiej oraz dostępu do żywności i wody.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAH

Źródło zdjęcia głównego: PAH

Pozostałe wiadomości