Aktor Daniel Craig podczas spotkania Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych naciskał, aby ONZ podjęła więcej działań w celu uwolnienia świata od min lądowych. - Zastosowanie improwizowanych urządzeń wybuchowych rozprzestrzenia się na nowe obszary świata a konstrukcja bomb staje się coraz bardziej skomplikowana – zwrócił uwagę.
Daniel Craig, który pełni funkcję rzecznika ds. eliminacji min i zagrożeń związanych z eksplozją materiałów wybuchowych, tłumaczył na spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, że ładunki wybuchowe ukryte w ziemi zabijają cywili, w tym dzieci, wiele lat po ich umieszczeniu w ziemi. - Nadal odkrywane są pozostałości wojny, zbyt często przez dzieci. Zastosowanie improwizowanych urządzeń wybuchowych rozprzestrzenia się na nowe obszary świata a konstrukcja bomb staje się coraz bardziej skomplikowana - tłumaczył aktor.
Jak przekazał portal "The National News" zajmujący się sytuacją na Bliskim Wschodzie, aktor pochwalił jednak wysiłki rządów i ONZ w rozminowywaniu wielu miejsc w Afganistanie, Iraku, Kambodży czy Kolumbii, dzięki którym w latach 2018-2020 łącznie ok. 560 km kw. ziemi stało się znów bezpieczne. - Usunięcie tych min umożliwia przesiedlonym z tego powodu osobom powrót do domów - dodał.
ONZ apeluje o podpisanie konwencji
Spotkanie składającej się z 15 narodów instytucji ONZ odbyło się w momencie, gdy administracja obecnego prezydenta USA Joe Bidena jest pod presją w związku ze zniesieniem polityki jego poprzednika Donalda Trumpa dotyczącej składowania min przeciwpiechotnych w amerykańskich arsenałach oraz potencjalnego rozmieszczenia ich na polu bitwy.
ONZ od dawna prowadzi kampanię przeciwko minom lądowym. Są one zakazane w ponad 160 krajach. - Wzywam tych, którzy jeszcze nie przystąpili do konwencji, aby zrobili to bezzwłocznie - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Narody, które nie podpisały umowy o zakazie używania min lądowych to Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Indie, Pakistan, Korea Południowa i Korea Północna.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: YouTuve/UNMAS