Poznali się w barze, zostanie królową. Kim jest Maria, żona księcia Fryderyka

Źródło:
ABC News, Financial Times, news.com.au, Guardian, tvn24.pl

Myślę, że można powiedzieć, że to współczesna bajka - mówiła księżna Maria o swoim związku z duńskim księciem Fryderykiem. Dwadzieścia lat temu ślubem Australijki Mary Donaldson i następcy tronu żył cały świat. Teraz media przypominają, jak przyszła królowa Danii podbiła serce księcia, a potem Duńczyków.

Królowa Danii Małgorzata II ogłosiła swoją abdykację w przemówieniu noworocznym. - Nadszedł czas, aby przekazać władzę następnemu pokoleniu - oznajmiła ostatniego dnia 2023 roku. - Czas ucieka, a choroby nasilają się. Człowiek nie radzi już sobie tak jak wcześniej - wyjaśniła.

Media podsumowują 52-letnie panowanie duńskiej monarchini i przypominają sylwetki jej następcy, księcia Fryderyka, oraz jego żony, księżnej Marii. Australijki, która przed dwoma dekadami przebojem wdarła się na arystokratyczne salony.

Z imprezy w barze na królewskie salony

Mary Donaldson urodziła się w 1972 roku na Tasmanii jako najmłodsze z czworga dzieci Henrietty i Johna Dalgleisha Donaldsonów. Rodzice pochodzili ze Szkocji: matka pracowała w biurze prorektora Uniwersytetu Tasmańskiego, a ojciec był profesorem matematyki. Po ukończeniu studiów z zakresu handlu i prawa na Uniwersytecie Tasmańskim Mary pracowała w kilku agencjach reklamowych, między innymi w Melbourne, Edynburgu i Sydney. W 2000 roku rozpoczęła pracę w branży nieruchomości, "na krótko przed tym, jak jej życie wywróciło się do góry nogami" - przypomniał w poniedziałek portal ABC News.

28-letnia Mary poznała 32-letniego duńskiego księcia Fryderyka w barze podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney. Według "Sydney Morning Herald" bawił się tam w towarzystwie kuzyna, księcia Grecji Nikolaosa, jego brata, księcia Joachima, i księżniczki Marty z Norwegii.

Przyjaciółka Mary Donaldson, Beatrice Tarnawski, opowiadała później: - Wszystkie dziewczyny wokół stołu dyskutowały o tym, czy lepiej jak mężczyzna ma owłosioną klatkę piersiową, czy nie. Książęta mieli rozpięte koszule, książę Fryderyk i książę Nikolaos pozwolili nam dotknąć.

ZOBACZ TEŻ: Dawny imprezowicz, który "nie chce się zamykać w fortecy". Zostanie królem

W jednym z wywiadów obecna księżna wyznała, że nie miała wtedy pojęcia, kim jest Fryderyk. - Pół godziny później ktoś podszedł do mnie i zapytał: czy ty wiesz, kim są ci ludzie? - opowiadała. 

Między parą szybko rozkwitło uczucie. W ciągu następnego roku książę wracał do Australii, by potajemnie spotykać się z Mary Donaldson. Związek nie został jednak długo utrzymany w tajemnicy. Duńskie czasopismo "Billed Bladet" już w 2001 roku donosiło o "sekretnej australijskiej dziewczynie" Fryderyka i "być może przyszłej księżniczce".

Jak Australijka podbiła serca Duńczyków

W grudniu 2001 roku Mary przeprowadziła się do Danii. Niespełna dwa lata później Australijka i duński książę ogłosili zaręczyny. Jednym z priorytetów Donaldson stało się opanowanie języka duńskiego. Według "Sydney Morning Herald" sama królowa Małgorzata miała poradzić przyszłej synowej, by nauczyła się tego "niezwykle trudnego języka". Kilka miesięcy intensywnej nauki przyniosło rezultaty.

- Jedną z rzeczy, którą zrobiła bardzo szybko i bardzo dobrze, była nauka duńskiego. Niemalże natychmiast mówiła po duńsku i podbiła serca Duńczyków - ocenił dziennikarz Kristian Ring-Hansen Holt, cytowany przez ABC News. Po jednym z wywiadów z księżną "Financial Times" wskazał, że "opanowała swój przybrany język i zdarza jej się używać duńskich słów, by wyrazić siebie".

Ślub pary w 2004 roku był szeroko komentowany na całym świecie, a na kopenhaskich ulicach pojawiły się tysiące osób pragnących zobaczyć parę "jak z bajki". Takiej metafory użyła sama księżna w wywiadzie dla duńskiej gazety "Politiken": - Myślę, że można powiedzieć, że to współczesna bajka - stwierdziła na krótko przed ślubem.

ZOBACZ TEŻ: Królowa Małgorzata II odebrała wnukom tytuły książęce, teraz przeprasza

Australijka na duńskim tronie

Książęca para ma czwórkę dzieci: Chrystiana, Izabelę, Wincentego i Józefinę. Maria i Fryderyk są postrzegani jako raczej nowoczesna para. To "miłośnicy muzyki pop, sztuki współczesnej i sportu" - mówi historyk Sebastian Olden-Jorgensen, cytowany przez portal news.com.au. Swoim dzieciom starali się zapewnić jak najbardziej normalne wychowanie, wysyłali je w większości przypadków do państwowych szkół. Najstarszy syn, Chrystian, który teraz zostanie następcą tronu, był pierwszym członkiem duńskiej rodziny królewskiej, który poszedł do przedszkola.

Sama księżna Maria patronuje kilkudziesięciu organizacjom charytatywnym. Udziela wsparcia między innymi ruchom działającym na rzecz praw kobiet i osób LGBTQ+. - Kochamy Marię tak bardzo, że myślę, iż Australia zbliżyła się do Skandynawii, od czasu gdy ją poznaliśmy - zaznaczył cytowany przez ABC News Ring-Hansen Holt. Po ogłoszeniu przez Małgorzatę II decyzji o abdykacji media przypominają, że Maria będzie pierwszą Australijką, która zostanie królową. "New Zealand Herald" pisze o "bajce, która staje się rzeczywistością".

ZOBACZ TEŻ: 30 lat temu Małgorzata II odwiedziła Polskę. Wtedy powstało wyjątkowe zdjęcie z Lechem Wałęsą

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: ABC News, Financial Times, news.com.au, Guardian, tvn24.pl