Dadzą Grecji 110 mld euro? Politycy zaprosili szefów banków


Dziś po południu rozpoczyna się szczyt eurostrefy. Temat obrad: pomoc dla Grecji i walka z kryzysem w eurolandzie. Niemiecki dziennik "Bild" informuje, że do Brukseli zaproszono także szefów kilku wielkich banków europejskich. Jest duża szansa na porozumienie ws. Grecji - w nocy rzecznik rządu Niemiec podał, że po kilku tygodniach trudnych rozmów, kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy dogadali się w tej sprawie.

Jak podaje "Bild", w dyskusjach będą uczestniczyć szefowie kilku wielkich europejskich banków, m.in. wpływowy prezes Deutsche Banku Josef Ackermann.

Przedstawiciele sektora bankowego po wielu tygodniach wahań mają m.in. zgodzić się na udział w drugim planie pomocy dla Grecji, który podobnie jak pierwszy, ma wynieść 110 mld euro - twierdzi "Bild".

Oprócz pakietu pomocowego dla zadłużonej Grecji na szczycie omawiany będzie kryzys zadłużeniowy oraz stabilizacja euro.

Dogadali się

Jak powiedział rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert, osiągnięte pomiędzy Angelą Merkel i Nicolasem Sarkozym porozumienie zostało omówione z szefem Europejskiego Banku Centralnego, Jean-Claude'em Trichetem, oraz przewodniczącym Rady UE, Hermanem Van Rompuyem.

Wynik środowych rozmów, które trwały siedem godzin, to zapowiedź wspólnego stanowiska na specjalnym szczycie państw strefy euro.

Od kilku tygodni przedstawiciele strefy euro oraz bankierzy starają się "dopiąć" pakiet pomocowy dla Grecji, który przekonałby rynki, że kraj ten może uniknąć bankructwa, jednak między państwami strefy, szczególnie między Berlinem i Paryżem, wystąpiły rozbieżności.

Dla niemieckiego rządu kluczową sprawą jest udział sektora prywatnego, czyli banków i towarzystw ubezpieczeniowych, w nowym pakiecie greckim. Forma i skala tego udziału stanowi jeden z głównych punktów spornych w negocjacjach o nowych programie ratunkowym dla Aten.

Źródło: PAP