Brazylia tnie "nieobowiązkowe" wydatki. W tym na podróże polityków


Brazylijski rząd prezydent Dilmy Rousseff ogłosił w czwartek pierwsze radykalne posunięcie mające na celu zrównoważenie budżetu. Zapowiedziano obcięcie wydatków w 2015 roku o 22,7 miliarda reali, tj. o ok. 8,4 miliarda dolarów.

Dekret w tej sprawie został opublikowany w Dzienniku Ustaw. Dotyczy zakwalifikowanych jako "nieobowiązkowe" wydatków na podróże polityków, parlamentarzystów i urzędników państwowych, ich diet wyjazdowych itp.

Problemy z budżetem

Decyzję w tej sprawie podjęto podczas kończących się 1 lutego wakacji parlamentarnych, po których Kongres ma głosować nad budżetem państwa na rok 2015. Przewiduje on po stronie wydatków 2,86 bln reali (1,059 bln dolarów). Według informacji medialnych, podczas debaty parlamentarnej gabinet Rousseff zaproponuje jeszcze dodatkowe cięcia w planowanych wydatkach rzędu 1,2 proc. PKB. Opublikowane w ostatnich dniach oficjalne dane mówią o tym, że w 2014 roku gospodarka brazylijska miała najgorsze wyniki od 2002 roku. Deficyt po podliczeniu pierwszych 11 miesięcy ubiegłego roku wynosi ok. 7,3 miliarda dolarów. Dilma Rousseff objęła po wygranej drugiej turze wyborów nowy mandat prezydencki z dniem 1 stycznia 2015 roku.

Autor: mk//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości