Rząd w Zagrzebiu poinformował w czwartek, że zgodnie z rekomendacją państwowej rady bezpieczeństwa, zgodził się na zakup 12 używanych przez armię izraelską amerykańskich myśliwców F-16.
Chorwacja od pewnego czasu prowadziła negocjacje w sprawie zakupu samolotów bojowych. Według lokalnych mediów, najpoważniejszym przeciwnikiem w walce o kontrakt był dla rządu w Tel Awiwie szwedzi SAAB, który oferował Chorwacji nowe Gripeny, chcąc jednak za nie więcej pieniędzy.
12 myśliwców
- Będziemy w stanie używać tych samolotów przez co najmniej 25 lat. Koszt tego nie przekroczy 50 milionów dolarów rocznie przez kolejne 10 lat - powiedział tymczasem w trakcie posiedzenia rządu premier Andrej Plenković, potwierdzając decyzję o zakupie izraelskich F-16.
Do Chorwacji w kolejnych latach ma przybyć 12 takich amerykańskich maszyn. Jak zauważa agencja Reutera, w tej chwili chorwackie siły powietrzne opierają się na przestarzałych radzieckich MIG-ach.
Chorwacja jest członkiem NATO od 2009 roku, a członkiem Unii Europejskiej od 2013 roku.
Radary dla Litwy
Tymczasem litewskie ministerstwo obrony poinformowało w czwartek, że kupi od izraelskiej firmy ELTA Systems pięć radarów krótkiego zasięgu za 2,8 mln euro.
Radary zostaną zintegrowane z litewskim systemem obserwacji przestrzeni powietrznej, a ich eksploatacja rozpocznie się przed końcem 2019 roku.
Jak informuje resort obrony, "dla Litwy, która ma zewnętrzną granicę Unii Europejskiej i NATO, szczególnie ważne jest zapewnienie skutecznej i wysokiej jakościowo obserwacji przestrzeni powietrznej i strefy przygranicznej". Granica Litwy z obwodem kaliningradzkim ma prawie 300 km długości, a granica litewsko-białoruska – ponad 600 km.
Autor: adso / Źródło: reuters, pap
Źródło zdjęcia głównego: US Air Force