"Powstrzymajcie się". Chiny apelują do bałtyckiego państwa

Źródło:
Reuters, vm.ee, tvn24.pl

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaapelowało do władz Estonii, by nie godziły się na utworzenie w swoim kraju żadnego przedstawicielstwa Tajwanu. Tym samym wezwano stronę estońską do przestrzegania zasady jednych Chin.

W środę podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin Wang Wenbin zaapelował do Estonii o nieotwieranie w kraju żadnego przedstawicielstwa Tajwanu. - Chiny wzywają stronę estońską do przestrzegania jej uroczystego zobowiązania stosowania się do polityki jednych Chin, powstrzymania się od zezwalania Tajwanowi na otworzenie jakichkolwiek oficjalnych organizacji i skutecznego zabezpieczenia politycznych podstaw dwustronnych relacji - podkreślił Wang.

ZOBACZ TEŻ: Grupa uderzeniowa chińskiego lotniskowca przepłynęła w pobliżu Tajwanu

Chiny z apelem do Estonii

- Na świecie są tylko jedne Chiny (...). Tajwan jest niezbywalną częścią terytorium Chin - stwierdził rzecznik chińskiego MSZ. Dodał, że Pekin "stanowczo sprzeciwia się jakiejkolwiek formie oficjalnej wymiany między którymkolwiek państwem, z którym ma relacje dyplomatyczne, a Tajwanem, jak i jakiejkolwiek pomocy dla separatystycznych sił działających na rzecz niepodległości Tajwanu".

W zeszłym tygodniu MSZ Estonii przekazało, że kraj jest gotowy do zaakceptowania możliwości utworzenia niedyplomatycznego, gospodarczego lub kulturalnego przedstawicielstwa Tajpej w kraju. Również tajwańskie MSZ przekazało, że trwają dyskusje na temat utworzenia przedstawicielstwa, ale jeszcze nie osiągnięto w tej sprawie porozumienia. Według informacji estońskich mediów z wtorku, chińska ambasador w Estonii Guo Xiaomei zapowiedziała, że może opuścić kraj, jeśli Tajwan otworzy w nim swoje przedstawicielstwo. W tym tygodniu szef tajwańskiego MSZ Joseph Wu przebywa z wizytą w Estonii, na Litwie i Łotwie.

Biuro reprezentacyjne Tajwanu otworzyła wcześniej Litwa

Do podobnego zgrzytu na linii Chiny-państwo bałtyckie doszło już w 2021 roku, gdy Tajwan otworzył swoje przedstawicielstwo na Litwie. Otwarta w Wilnie placówka dyplomatyczna była pierwszą w Europie, gdzie w oficjalnej nazwie znalazło się słowo "Tajwan". W innych państwach funkcjonują biura z nazwą stolicy Tajpej ze względu na brak oficjalnych relacji dyplomatycznych i naciski ze strony Chin. Po decyzji Litwy Chińczycy odwołali swojego ambasadora w tym kraju. W listopadzie 2022 roku Litwa otworzyła również swoje przedstawicielstwo handlowe na Tajwanie.

Chiny uznają demokratycznie rządzony Tajwan za swoje terytorium i wyrażają sprzeciw wobec wszelkich działań sugerujących, że wyspa jest oddzielnym państwem. Rząd w Tajpej deklaruje jednak walkę w obronie swojej niezależności. 

ZOBACZ TEŻ: Litwa otworzyła przedstawicielstwo na Tajwanie

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Reuters, vm.ee, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock