TVN24 | Świat

Tajwan otworzy biuro reprezentacyjne na Litwie. Chiny ostrzegają

TVN24 | Świat

Autor:
momo/kab
Źródło:
PAP, Reueters

W Wilnie zostanie otwarte biuro reprezentacyjne Tajwanu – przekazał we wtorek podczas konferencji prasowej tajwański minister spraw zagranicznych Joseph Wu. Będzie to pierwsza placówka dyplomatyczna w Europie ze słowem "Tajwan" w oficjalnej nazwie. Wu nie podał na razie planowanej daty jej otwarcia. Chiny ostrzegły Litwę, by "nie wysyłała niewłaściwych sygnałów do sił niepodległościowych" na wyspie, którą Pekin uznaje za część ChRL.

Pomimo posiadania relacji dyplomatycznych z zaledwie 15 krajami, Tajwan utrzymuje nieoficjalne kontakty z większością państw na świecie poprzez placówki przedstawicielskie, które działają jako de facto ambasady. 23 takie przedstawicielstwa znajdują są w Europie. Jedynie ze Stolicą Apostolską Tajwan utrzymuje oficjalne relacje. Ostatni raz Tajwan otworzył swoją placówkę reprezentacyjną w Europie w 2003 roku na Słowacji. W Polsce Biuro Przedstawicielskie Tajpej działa od 1992 roku i koncentruje się na rozwoju bilateralnych kontaktów gospodarczych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Pierwsza taka placówka w Europie

Tajwańskie Biuro Reprezentacyjne będzie miało swoją siedzibę w Wilnie. Będzie to pierwsza placówka przedstawicielska Tajwanu w Europie, która w swojej oficjalnej nazwie zawrze słowo "Tajwan" - do tej pory wszystkie podobne placówki, ze względu na brak oficjalnych relacji dyplomatycznych i naciski ze strony Chin, musiały używać nazwy stolicy Tajwanu, "Tajpej". Joseph Wu, tajwański minister spraw zagranicznych stwierdził, że na ten moment nie są planowane zmiany nazw w innych stolicach w Europie.

Jak mówił podczas konferencji Wu, Tajwan i Litwa będą miały okazję rozwinąć współpracę na polach ekonomii, handlu czy technologii. W marcu litewski rząd ogłosił, że planuje utworzenie na Tajwanie własnego biura handlowego. Placówka ma zostać otwarta jeszcze tej jesieni.

Wilno, LitwaShutterstock

"Nasz kraj (Tajwan – red.) stoi wraz z Litwą na strategicznym froncie walki w obronie demokracji i wolności. Dzięki silnym więzom wspólnych wartości, obywatele obu krajów będą mogli ramię w ramię działać na rzecz światowego pokoju, stabilności i dobrobytu" – można przeczytać w oświadczeniu wydanym przez resort spraw zagranicznych. Wskazano w nim również, że w ostatnim czasie kraje wzmocniły współpracę, o czym ma świadczyć wzajemna pomoc humanitarna w trakcie pandemii COVID-19 oraz wsparcie okazane przez litewskich parlamentarzystów w kwestii uwzględnienia Tajwanu w obradach Światowej Organizacji Zdrowia.

"Wzywamy Litwę do przestrzegania zasady jednych Chin"

Pekin uznaje demokratycznie rządzoną wyspę za część "jednych Chin", a kwestia niepodległości Tajwanu jest jednym z najbardziej wrażliwych tematów w ChRL.

Chińskie Biuro ds. Tajwanu oświadczyło we wtorek, że sprzeciwia się każdemu państwu, które utrzymuje oficjalne stosunki dyplomatyczne z Tajpej. "Wzywamy Litwę do przestrzegania zasady jednych Chin i niewysyłania niewłaściwych sygnałów siłom niepodległościowym Tajwanu" - podkreśliło biuro w oświadczeniu.

Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły decyzję litewskch władz. Amerykańska placówka dyplomatyczna w Tajpej oznajmiła, że "wszystkie kraje powinny mieć swobodę nawiązywania bliższych relacji i zacieśniania współpracy z Tajwanem, wiodącą demokracją, znaczącą gospodarką i siłą na rzecz dobra na świecie".

Autor:momo/kab

Źródło: PAP, Reueters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock