Chiny "gotowe na pokojowe zjednoczenie" z Tajwanem

Tajwańskie wojsko
Ćwiczenia wojskowe Chin w Cieśninie Tajwańskiej. Wideo archiwalne
Źródło: Reuters Archive

Chiny są gotowe dołożyć wszelkich starań, by dążyć do pokojowego "zjednoczenia" z Tajwanem - oświadczył w środę rzecznik chińskiego rządu. Deklaracja została ogłoszona po tygodniach manewrów wojskowych prowadzonych przez Pekin w pobliżu wyspy.

Ma Xiaoguang, rzecznik chińskiego biura ds. Tajwanu, powiedział na konferencji prasowej w Pekinie przed odbywającym się raz na pięć lat zjazdem Partii Komunistycznej, który zaplanowano na przyszły miesiąc, że Chiny są gotowe dołożyć największych starań, aby osiągnąć pokojowe "zjednoczenie".

- Ojczyzna musi zostać ponownie zjednoczona i nieuchronnie zostanie zjednoczona – zapewnił Ma. Dodał, że determinacja Chin w ochronie swojego terytorium jest niezachwiana.

Panorama Tajpej
Panorama Tajpej
Źródło: Shutterstock

Pekin proponuje model "jeden kraj, dwa systemy"

Rozwiązanie, jakie Chiny proponują Tajwanowi to model "jeden kraj, dwa systemy", który obowiązuje w Hongkongu. Model ten daje Pekinowi pełne zwierzchnictwo, ale pozostawia Hongkongowi duży zakres autonomii we wszystkich dziedzinach poza obronnością i polityką zagraniczną.

Ma powiedział, że Tajwan może mieć "system społeczny inny niż ten obowiązujący w Chinach kontynentalnych", który zapewniałby poszanowanie stylu życia Tajwańczyków, w tym wolności religijnej. Chiny są gotowe przystać na takie rozwiązanie "pod warunkiem zapewnienia narodowej suwerenności, bezpieczeństwa oraz interesów rozwojowych" - dodał.

Wszystkie główne tajwańskie partie polityczne odrzuciły tę propozycję i według sondaży prawie nie ma ona społecznego poparcia. Niechęć do takiego rozwiązania dodatkowo pogłębiły wydarzenia w Hongkongu w 2020 roku, gdzie w odpowiedzi na masowe antychińskie protesty Pekin wprowadził represyjną ustawę o bezpieczeństwie narodowym.

Zamieszki w Hongkongu
Zamieszki w Hongkongu
Źródło: JEROME FAVRE/PAP/EPA

Spór o Tajwan

Chiny roszczą sobie prawo do demokratycznie rządzonego Tajwanu, uznając wyspę za część swojego terytorium. Władze w Tajpej odrzucają stanowisko Pekinu twierdząc, że tylko mieszkańcy wyspy mogą decydować o swojej przyszłości.

Tajwan oddziela od Chin jedynie Cieśnina Tajwańska
Tajwan oddziela od Chin jedynie Cieśnina Tajwańska

Po wizycie przewodniczącej amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie na początku sierpnia Chiny rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy, w trakcie których pociski rakietowe uderzały w wody wokół Tajwanu. Wizyta wywołała gniew władz Państwa Środka, które uznały ją za amerykańską próbę ingerencji w wewnętrzne sprawy Chin.

Władze w Pekinie nigdy nie wykluczyły użycia siły w celu podporządkowania sobie Tajwanu.

Chiny i Tajwan - porównanie sił zbrojnych
Chiny i Tajwan - porównanie sił zbrojnych
Źródło: tvn24.pl
TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Czytaj także: