Były zastępca rzecznika Stolicy Apostolskiej, obecnie biskup Giovanni D'Ercole powiedział, że watykańskie biuro prasowe nie było przygotowane na to, by komentować upadek muru berlińskiego. Ujawnił, że wybrano wtedy linię "ostrożności" i "rozwagi".
W związku z przypadającą w sobotę 30. rocznicą upadku muru, biskup włoskiego miasta Ascoli Piceno, który był zastępcą zmarłego dwa lata temu byłego rzecznika Watykanu Joaquina Navarro-Vallsa, podkreślił w rozmowie z włoską agencją, że "kłamstwem byłoby stwierdzenie, że byliśmy przygotowani".
- Zostaliśmy zasypani pytaniami od dziennikarzy z całego świata, którzy prosili o reakcje Watykanu i papieża. Ale Stolica Apostolska była bardzo ostrożna i czekała z podjęciem decyzji - wyjaśnił biskup D'Ercole.
Następnie zaznaczył, że "w tamtych chwilach Navarro-Valls wyznał mi, że Jan Paweł II modli się i że widzi dokonanie się znaku czasów, który razem będziemy musieli ocenić i osądzić w świetle Ewangelii".
Były zastępca watykańskiego rzecznika opowiedział, że lipiec 1989 roku spędzał w ZSRR, gdzie uczył się rosyjskiego. - Zrozumiałem, że wszystko się rozpada, w powietrzu czuło się zapowiedź zmian, ale nie tak szybkich, natychmiastowych. To były zmiany u podstaw, ponad politykami i samymi ludźmi, to był niewytłumaczalny ruch, który odbierało się jako coś dziwnego - dodał włoski biskup.
"Dominował podziw i ostrożność"
Ujawnił, że poufne informacje napływały do Sekretariatu Stanu. - Ale my ich nie znaliśmy. Były tylko rozmowy z dyplomatami, którzy mówili, że dojdzie do jakichś zmian - dodał.
A potem, podkreślił, "doszło do upadku muru, to było niczym implozja, bez zabitych, bez przemocy, bez przelewu krwi".
- Uczucia, jakie dominowały w Watykanie, były następujące: jedno to podziw, bo nie doszło do przemocy, wydawało się, że to jak zdarzenie biblijne, przywołujące fragment ze Starego Testamentu o upadku murów Jerycha. Druga reakcja to ostrożność, bo nie byliśmy przygotowani - stwierdził Giovanni D'Ercole.
Powołując się na relacje Navarro-Vallsa, oświadczył, że Jan Paweł II był "poruszony" upadkiem muru berlińskiego i widział w tym "nadzwyczajny znak".
- A potem natychmiast zwołał nadzwyczajny synod dla Europy, która musiała rozważyć nową ewangelizację w świetle upadku muru - przypomniał.
Biskup D'Ercole powiedział, że zachował sprzed 30 lat obraz upadającego muru i modlącego się polskiego papieża.
- On, który pochodził z komunistycznego kraju, nauczył nas odczytywać wydarzenia w optyce Opatrzności Bożej - dodał były zastępca dyrektora biura prasowego Stolicy Apostolskiej. Przyznał też: "Pamiętam, jak wielu dziennikarzy chciało oświadczeń, a my zostaliśmy poproszeni o rozwagę, ale także o przekazywanie wszystkich komentarzy i reakcji, które napływały z każdej strony" do Sekretariatu Stanu.
Autor: asty/adso / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Departament Obrony USA