Brytyjski resort: Grupa Wagnera rekrutuje mniej więźniów

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Najemnik Grupy Wagnera pochowany na cmentarzu w Petersburgu. Nagranie z grudnia 2022 roku
Najemnik Grupy Wagnera pochowany na cmentarzu w Petersburgu. Nagranie z grudnia 2022 roku
wideo 2/13
Najemnik Grupy Wagnera pochowany na cmentarzu w Petersburgu. Nagranie z grudnia 2022 roku

Skala programu rekrutacji więźniów do rosyjskiej prywatnej formacji najemniczej Grupa Wagnera prawdopodobnie znacznie się zmniejszyła - przekazało w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Szczytowym okresem był okres między latem a jesienią 2022 roku - przypomniał resort.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjski resort powołał się na dane rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej (FSIN) z 31 stycznia 2023 roku. Mówią one, że liczba skazanych w Rosji wynosiła 433 tysiące, co wskazuje na spadek o sześć tysięcy osadzonych od listopada 2022 roku. Między wrześniem a listopadem 2022 roku ta liczba zmniejszyła się o 23 tysiące.

Brytyjskie ministerstwo zaznacza, że zmniejszona rekrutacja przez Grupę Wagnera była prawdopodobnie głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego spadku.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

"Oddzielnie niepotwierdzone relacje ukraińskich żołnierzy z ostatnich dziesięciu dni sugerują, że Rosjanie w mniejszym stopniu polegają na atakach w stylu tzw. ludzkiej fali skazańców z Grupy Wagnera w kluczowych sektorach" - napisał w piątkowym sprawozdaniu resort obrony Wielkiej Brytanii.

"Znaczne napięcia między Grupą Wagnera a rosyjskim Ministerstwem Obrony są rozgrywane publicznie; konkurencja między frakcjami w rosyjskiej elicie jest prawdopodobnie częściowo przyczyną zmniejszonego dostarczania skazańców" - dodało ministerstwo.  

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości