Resort obrony Włoch: system przeciwlotniczy SAMP/T trafi na Ukrainę na wiosnę

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu
Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu TVN24
wideo 2/23
TVN24Wojciech Bojanowski: Ukraina potrzebuje czołgów i rakiet dalekiego zasięgu

Piątek jest 345. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Francusko-włoski system obrony przeciwlotniczej SAMP/T zostanie przekazany Ukrainie wiosną tego roku - poinformowano w nocie ministerstwa obrony Włoch. Komunikat pojawił się po rozmowie włoskiego ministra obrony Guido Crosetto z francuskim ministrem sił zbrojnych Sebastienem Lecornu. Podkreślili oni, że system ten umożliwi obronę przed atakami rosyjskich dronów, rakiet i samolotów. Wcześniej Pentagon poinformował o nowym, dużym amerykańskim pakiecie militarnym dla Ukrainy, obejmującym pociski dalekiego zasięgu. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:54

  Płonie fabryka w rosyjskim regionie Biegorod – poinformował Ukrinform, powołując się na gubernatora regionu Wiaczesława Glytkowa. "Pociski trafiły w teren cywilnego zakładu przemysłowego. Według wstępnych informacji nie było ofiar śmiertelnych: ludziom udało się oddalić na bezpieczną odległość" – napisał.

 • 2:48

  Instytut Badań nad Wojną: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,2 mld dolarów, w tym precyzyjne pociski dalekiego zasięgu dla HIMARS. Putin z kolei kontynuował kampanię przeciwko niektórym krajowym głosom w opozycji.

 • 0:50

  Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira Sołowjowa. Skrytykował tam m.in. "propagandę" uprawianą przez niemieckie media, które "nastawiają Niemców przeciwko Rosji" – opisuje portal tygodnika "Spiegel". Krytycznie wyraził się o wysyłaniu przez Niemcy broni, używanej "przeciwko Rosjanom".

 • 23:50

  38 Rosjan i 16 rosyjskich podmiotów zostało w piątek objętych sankcjami przez Kanadę. Restrykcje nałożono na zajmujących się rosyjską propagandą i dezinformacją – poinformowała w komunikacie szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly.

  Wśród 38 osób objętych sankcjami jest popularny w Rosji piosenkarz i prowadzący programy Nikołaj Baskow. Baskow znany jest m.in. z koncertów popierających wojnę i odwiedzania rosyjskich wojsk biorących udział w inwazji na Ukrainę.

  Wśród 16 podmiotów objętych sankcjami są, jak to określono w komunikacie, "tak zwane organizacje newsowe", powielające rosyjską propagandę "w próbie usprawiedliwienia rosyjskich okrucieństw na Ukrainie". To m.in. MIA Rossija Siewodnia, należący do państwa konglomerat podmiotów dostarczających informacji w języku rosyjskim, takich jak RIA Novosti, PRIME, InoSMI, TOK, KOT, Baltnews, Ukraina.ru, Social Navigator i Arctic.ru.

  Sankcje objęły też dwie organizacje, United World International i Foundation for the Fight Against Repression, powiązane z Jewgienijem Prigożynem, właścicielem najemniczej Grupy Wagnera.

 • 22:38

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

 • 21:59

  Turecka firma Havas, która serwisuje na lotniskach samoloty, poinformowała rosyjskie linie lotnicze, że nie będzie mogła obsługiwać ich maszyn wyprodukowanych w USA ze względu na amerykańskie restrykcje i kontrole związane z wojną na Ukrainie.

 • 20:30

  Euromajdan Press opublikował na Twitterze wpis z nagraniem, na którym – według portalu – "ukraińska artyleria niszczy rosyjski system rakietowy obrony powietrznej TOR-M2DT precyzyjnym uderzeniem w pobliżu Chersonia". "Armia rosyjska miała tylko 12 takich systemów rakietowych. Teraz 11" – dodano.

 • 20:22

  Przekazanie czołgów Leopard przez sojuszników Ukrainy walczącej z rosyjską agresją jest niezbędne - powiedział w piątek minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares w wywiadzie dla telewizji Canal Sur.

 • 20:01

  Wojskowy przyznał, że te problemy nie są nie do pokonania, ale „to wymaga czasu”. Dodał, że Ukraińcy "zdają świetnie egzamin wojenny, walczą z ogromna determinacją, ale równolegle nie radzą sobie z korupcją". - Wprost przeciwnie, zrodził się nowy rodzaj korupcji: korupcja wojenna, która powstała w czasie wojny, gdzie nie przewidywano, że takie ogromne pieniądze będą szły na różne niecne czyny – powiedział.

 • 19:58

  Generał Pacek ocenił zaś, że różne spotkania unijnych liderów w Ukrainie i piątkowy szczyt UE-Ukraina pokazują, że "Unia Europejska jest wyjątkowo zmotywowana w różnych działaniach na rzecz Ukrainy, które tak naprawdę w ogóle nie powinny nastąpić, gdyż Ukraina – brutalnie rzecz ujmując – nie spełnia podstawowych, wstępnych nawet warunków do tego, żeby rozmawiać o przyjęciu do Unii w najbliższej przyszłości".

  - Unia robi wiele, żeby tak się stało, ale - i to "ale" jest zasadnicze, trzeba tym mówić wyraźnie – Ukraina nie spełnia podstawowych wymogów związanych z prawem, z korupcją, z wewnętrznym funkcjonowaniem państwa i dzisiaj Ukraińcy sami zaczęli to rozumieć – dodał.

 • 19:52

  Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, generał Bogusław Pacek i dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych byli gośćmi "Faktów po Faktach" w TVN24. Rozmawiali między innymi o przyszłości Ukrainy jako członka Unii Europejskiej.

  Ekspertka oceniła, że do tego jeszcze długa droga. - Bardzo długa, dlatego że to nie tylko zależy od Ukrainy, ale także zależy od sytuacji wewnętrznej w Unii Europejskiej. Unia obecnie ma 27 członków, trochę ma takiego kaca po brexicie i jest niegotowa na to rozszerzenie. To nie tylko chodzi o stronę ukraińską – powiedziała.

 • 19:48

  Francusko-włoski system obrony przeciwlotniczej SAMP/T zostanie przekazany Ukrainie wiosną tego roku - poinformowano w nocie ministerstwa obrony Włoch.

  Komunikat pojawił się w piątek po rozmowie włoskiego ministra obrony Guido Crosetto z francuskim ministrem sił zbrojnych Sebastienem Lecornu. Podkreślili oni, że system ten umożliwi Ukrainie obronę przed atakami rosyjskich dronów, rakiet i samolotów.

 • 19:29

  Stała Rada Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wezwała w piątek Rosję do zaprzestania nielegalnych deportacji obywateli Ukrainy, zwłaszcza dzieci oraz umożliwienia tym, którzy już zostali deportowani, bezpiecznego powrotu na Ukrainę - poinformowała agencja Ukrinform.

 • 18:28

  Oprócz rakiet w pakiecie znalazły się też m.in. dwa zestawy obrony powietrznej Hawk, drony Puma i cztery radary powietrzne. Większość pakietu zostanie przekazana w ramach programu Ukraine Assistance Security Initiative (USAI), czyli uzbrojenie zostanie pozyskane od producentów, a nie przekazane z magazynów USA, co zwykle oznacza dłuższy termin dostaw.

 • 18:28

  Po raz pierwszy w amerykańskim pakiecie znajdą się "precyzyjne kierowane rakiety". Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg 150 km.

 • 18:16

  Dodano, że wartość pakietu to ponad 2,1 mld dolarów.

 • 18:14

  Pakiet pomocy dla Ukrainy obejmuje krytyczne zdolności obrony powietrznej, rakiety konwencjonalne i dalekiego zasięgu – podał Pentagon.

 • 18:10

  USA ogłosiły nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, obejmujący między innymi precyzyjne rakiety.

 • 17:32

  W liście skierowanym do Rady Europejskiej posłowie do Parlamentu Europejskiego wezwali do wykluczenia sportowców z Rosji i Białorusi z udziału w igrzyskach olimpijskich, które odbędą się w 2024 roku w Paryżu.

  "Dyktatorzy i reżimy autorytarne wykorzystują sport jako narzędzie rozszerzania swoich wpływów" - napisali eurodeputowani.

 • 17:13

  Premier Rosji wybiera się na posiedzenie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG). To ważne spotkanie, bo sąsiednie kraje pomagają Rosji w przezwyciężeniu zachodnich sankcji – pisze w piątek portal ZDF i zauważa, że zazwyczaj podróże Michaiła Miszustina nie budzą większego zainteresowania na świecie.

  "Rosyjski premier na mocy konstytucji gra drugie skrzypce po prezydencie Putinie, ale w rosyjskiej rzeczywistości plasuje się gdzieś koło piątego do dziesiątego miejsca" – dodaje ZDF. Jednak w przypadku wyjazdu Miszustina do Kazachstanu, na spotkanie EUG, chodzi o ważną sprawę: import równoległy zachodnich marek.

  Taki import równoległy może działać na różne sposoby. Na przykład osoby prywatne kupują niewielkie ilości iPhone'ów lub samochodów od dealerów w Azji Środkowej i odsprzedają je w Rosji po wyższej cenie. Duzi dealerzy kupują całe ładunki kontenerowe, które sprzedają zainteresowanym stronom w Rosji, na przykład za pośrednictwem platform internetowych.

 • 17:10

  Chcemy, aby kolejny pakiet sankcji UE przeciwko Rosji był naprawdę mocny. To mógłby być pełen zakaz handlu z tym krajem, który pomógłby państwom graniczącym z Rosją walczyć z obchodzeniem sankcji - oznajmiła w piątek premier Estonii Kaja Kallas.

  - Ważne jest też posiadanie narzędzi pozwalających na karanie za obchodzenie sankcji; negocjacje w tej sprawie trwają na szczeblu unijnym. Musimy zadbać o to, żeby uszczelnić system sankcyjny i posiadać silniejsze narzędzia do karania tych, którzy próbują obchodzić (ograniczenia) – podkreśliła.

  W piątek w ramach formatu Rady Bałtyckiej, której w 2023 roku przewodniczy Estonia, w Tallinie spotkali się premierzy Estonii, Łotwy oraz Litwy: Kaja Kallas, Arturs Kriszjanis Karinsz oraz Ingrida Szimonyte.

 • 17:01

  Pytany na konferencji prasowej, jak długo będzie trwało to szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard w Polsce, szef MON Mariusz Błaszczak odpowiedział: - To jest kwestia na pewno nie dni i nie miesięcy. To jest kwestia tygodni.

 • 16:56

  Ministerstwo Obrony Narodowej podało, że w piątek w Kijowie odbyła się wideokonferencja zorganizowana przez wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka i ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa z sojusznikami. "Tematem rozmowy ministrów dalsze militarne wsparcie dla Ukrainy" – przekazano na Twitterze, a do wpisu dołączono kilka zdjęć ze spotkania.

 • 16:39

  Dmytro Łubiniec, ukraiński rzecznik praw człowieka, oskarżył w piątek Rosjan o sprzedawanie porwanych ukraińskich dzieci do produkcji pornograficznych. Opublikował fragment rozmowy na komunikatorze WhatsApp, w której jego zdaniem miała być mowa o wykorzystaniu chłopca do sesji zdjęciowej z pornografią dziecięcą - przekazał portal Kyiv Post.

  Jak podał rzecznik, za dziecko miała zostać wyznaczona cena 250 tys. rubli, czyli ponad 15 tys. zł.

 • 16:33

  - Szkolenie zakończy się, gdy dowódcy ukraińscy, jak i dowódcy sojuszniczy uznają, że załogi ukraińskie posiadają już niezbędne umiejętności, by operować tymi czołgami – powiedział szef MON po rozmowach ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

  - Oczywiście są pewne procesy szkolenia, ale my mamy świadomość sytuacji wyjątkowej, w jakiej znalazła się Ukraina. Szkolenie na pewno będzie efektywne i pozwoli żołnierzom ukraińskim zapoznać się z tymi czołgami w taki sposób, który gwarantuje umiejętność posługiwania się tymi czołgami – zaznaczył Błaszczak.

 • 16:19

  Szef MON w Kijowie: Polska przystąpiła już do szkolenia ukraińskich żołnierzy z obsługi czołgów Leopard.

 • 16:12

  Wyrażenie pełnego wsparcia dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy i potępienie inwazji zawiera deklaracja, którą przyjęli w piątek w Bratysławie szefowie parlamentów Polski, Węgier, Czech i Słowacji, czyli Grupy Wyszehradzkiej.

  Tematami rozmów były sytuacja w regionie, wojna na Ukrainie, ochrona strefy Schengen, a także kryzys energetyczny.

 • 16:08

 • 15:50

 • 15:39

  Nie ma bezpiecznej i niezależnej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej po szczycie Unia Europejska - Ukraina w Kijowie.

  - Unia Europejska jest z wami dzisiaj i będzie z wami jutro. Będzie z wami tak długo, jak będzie to niezbędne. Będziemy stali u waszego boku, aby odbudować ten kraj - dodał.

 • 15:35

  Szefowa KE: Przygotowywany jest 10. pakiet sankcji na Rosję. Ma wejść do 24 lutego.

 • 15:33

  Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen: Ukraina stoi z podniesioną głową i buduje swoją drogę do Unii.

 • 15:28

  Prezydent Zełenski po szczycie Ukraina - UE: Ukraina utrzyma Bachmut i wyzwoli Donbas, jeśli otrzyma pociski dalekiego zasięgu.

 • 15:26

  "Za obronę Bachmutu płacimy wysoką cenę, ale nie możemy zostawić tego miasta. To pokazuje, jacy jesteśmy i Europa powinna to zrozumieć" – powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiego gazety "20 minutos" doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

  Odpowiadał na pytanie, czy utrzymywanie Bachmutu, w którym pozostało ok. 10 proc. mieszkańców, ma sens z punktu widzenia strategii wojskowej. Miasto szturmowane od miesięcy przez rosyjskie siły jest miejscem, w którym duże straty ponoszą zarówno atakujące je oddziały agresora, jak też broniąca się armia ukraińska.

  "Nie chodzi o 10 proc. mieszkańców, chodzi o nasze terytorium, o nasze domy" – oznajmił Podolak.

  "Bachmut to nie jest po prostu jakieś miejsce, to nasz dom. (...) Nasze dzieci chcą bawić się w parkach w Bachmucie, a ja nie chcę, by bawiły się w otoczeniu rosyjskich żołnierzy" – mówił Podolak, podkreślając, że ukraińscy żołnierze "są tam i oddają życie za prawo Ukraińców do mieszkania w swoich domach".

 • 15:16

  Prezydent Ukrainy: Rosja stara się zmienić sytuację na froncie na swoją korzyść. Żeby do tego nie dopuść, kluczowe jest zwrócenie się do partnerów o wparcie. Mówimy o broni dalekiego zasięgu.

 • 15:14

  Zełenski: Dzisiejszy szczyt zademonstrował to, że nasza integracja ma pełne wsparcie Europejczyków, możemy przyspieszyć nasze działania w kontekście procesu integracyjnego.

 • 15:14

  Wołodymyr Zełenski: W ciągu roku od rozpoczęcia tej wojny, zorganizowały bardzo merytoryczny szczyt i wiemy, że Rosji nie uda się nad złamać. Przez cały rok widać wyraźnie, że Ukraina to Europa.

 • 15:12

  Rozpoczyna się konferencja po szczycie Ukraina – UE.

 • 14:18

  Josep Borrell, szef dyplomacji Unii Europejskiej, spotkał się pod Kijowem z ukraińskimi saperami – podała agencja Ukrinform. W Kijowie odbywa się szczyt Ukraina-UE.

  Borrell odwiedził miejscowość Nemiszajewe w obwodzie kijowskim, położoną pomiędzy Irpieniem i Borodzianką. Pytany o wsparcie UE na odbudowę Ukrainy, oświadczył, że Bruksela zamierza pomagać Ukrainie "na wszystkich możliwych kierunkach i we wszystkich możliwych wymiarach".

  - Obecnie jesteśmy na etapie, gdy bardzo ważne jest zapobieganie zniszczeniom. I im mniej będzie zniszczeń, tym łatwiejsza będzie odbudowa – powiedział unijny urzędnik, cytowany przez Ukrinform.

 • 13:40

  Będziemy wspierać Ukrainę na każdym etapie jej drogi do Unii Europejskiej - napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który przybył na szczyt Unii Europejskiej i Ukrainy do Kijowa.

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przyjechali do Kijowa już w czwartek. Von der Leyen przekazała na Twitterze, po wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem, że "UE i Ukraina jeszcze nigdy wcześniej tak blisko nie współpracowały".

 • 12:55

  Dwie osoby zginęły w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie charkowskim, dwie w obwodzie donieckim i dwie – w chersońskim – powiadomiły lokalne ukraińskie władze.

  Wojska rosyjskie ostrzeliwały cele cywilne w dziewięciu regionach kraju.

  W obwodzie charkowskim w miejscowości Barwinkowe w ostrzale budynku mieszkalnego zginęli dwaj bracia, a ich ojciec został ranny.

 • 12:20

  Niemcy wyraziły zgodę na eksport czołgów Leopard 1 - powiedział rzecznik rządu w Berlinie Steffen Hebestreit. Nie ujawnił żadnych szczegółów, w tym liczby tych pojazdów ani daty ich ewentualnego wysłania na Ukrainę.

  Wcześniej niemiecki rząd zapowiedział jedynie dostawę na Ukrainę nowocześniejszych czołgów, Leopard 2, pochodzących z zasobów Bundeswehry.

 • 11:35

  Liczba zabitych i rannych rosyjskich żołnierzy w Ukrainie zbliża się do 200 tysięcy. Według przedstawicieli władz USA i innych państw Zachodu, jest to wyraźnym symbolem tego, jak źle potoczyła się inwazja zbrojna prezydenta Władimira Putina - pisze w czwartkowej publikacji "New York Times".

 • 10:13

  Po godzinie 10 czasu ukraińskiego (godz. 9 w Polsce) media w Kijowie poinformowały, że we wszystkich obwodach kraju został ogłoszony alarm przeciwlotniczy.

  "Alarm oznacza zagrożenie uderzeniami rakietowymi i nalotami. W tym czasie konieczne jest udanie się do schroniska" - przypomniał portal Ukraińska Prawda.

  Niezależny białoruski kanał na Telegramie Biełaruski Hajun poinformował, że z Białorusi wystartował rosyjski myśliwiec MiG-31, zdolny do przenoszenia hipersonicznych pocisków Kindżał.

  Alarm został odwołany po godzinie 12 czasu ukraińskiego.

 • 9:56

  Skala programu rekrutacji więźniów do rosyjskiej paramilitarnej Grupy Wagnera prawdopodobnie znacznie się zmniejszyła w stosunku do jego szczytowego okresu między latem a jesienią 2022 roku - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort podał dane rosyjskiej Federalnej Służby Więziennej (FSIN) z 31 stycznia 2023 roku, według których liczba skazanych wynosiła 433 tys., co wskazuje na spadek o sześć tysięcy osadzonych od listopada 2022 roku. Między wrześniem a listopadem 2022 roku ta liczba zmniejszyła się o 23 tysiące.

  Zmniejszona rekrutacja przez Grupę Wagnera była prawdopodobnie głównym czynnikiem przyczyniającym się do tego spadku - czytamy w raporcie.

  .

 • 9:18

  Po zakończeniu wspólnych taktycznych ćwiczeń lotniczych z Białorusią Rosja nie wycofała swoich helikopterów i samolotów na stałe lądowiska, co może oznaczać, że postanowiła wzmocnić swoją stałą obecność lotniczą na Białorusi - poinformował niezależny kanał Biełaruski Hajun, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

 • 8:16

  Od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę Rosja straciła 129 870 żołnierzy, w tym 840 w ciągu ostatniej doby - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

 • 7:44

  Prezydent Władimir Putin mógł przecenić możliwości własnej armii. Nie zaobserwowaliśmy żadnych dowodów na to, że siły rosyjskie przywróciły wystarczającą siłę bojową, aby pokonać wojsko ukraińskie we wschodniej Ukrainie i przejąć ponad 11 300 kilometrów kwadratowych niekontrolowanego obwodu donieckiego przed marcem, jak podobno zarządził Putin - ocenia w najnowszym sprawozdaniu Instytut Badań nad Wojną.

  O tym, że prezydent Rosji wydał rozkaz w sprawie zajęcia Donbasu do marca, mówił wcześniej przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Czerniak.

 • 7:07

  W piątek w Kijowie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen spotkają się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na 24. szczycie Unii Europejskiej z Ukrainą. Spotkanie ma być silnym sygnałem poparcia UE dla europejskiej drogi Ukrainy. Zwieńczeniem rozmów będzie podpisanie wspólnej deklaracji.

  Jest to pierwszy szczyt UE–Ukraina od początku rosyjskiej agresji, a także od przyznania Ukrainie przez Radę Europejską statusu kraju kandydującego.

  Przywódcy omówią m.in.: europejską drogę Ukrainy i proces akcesyjny, reakcję UE na rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie, ukraińskie inicjatywy na rzecz pokoju, współpracę w kwestiach odbudowy i pomocy oraz w dziedzinie energii i połączeń międzysystemowych oraz światowe bezpieczeństwo żywnościowe.

 • 6:58

  Ukraina ma ambitne plany dotyczące członkostwa w Unii Europejskiej, dlatego oczekuje się, że piątkowy kijowski szczyt Ukraina-UE potwierdzi dotychczasowe wsparcie dla Kijowa i odnotuje jego postępy na tej drodze – powiedziała PAP przewodnicząca parlamentarnej Komisji ds. integracji Ukrainy z UE Iwanna Kłympusz-Cyncadze.

 • 6:35

 • 4:47

  Rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie nie jest większa ilość broni, lecz dyplomatyczne zabiegi o wstrzymanie działań wojennych – powiedział prezydent Bułgarii Rumen Radew po spotkaniu ze swą węgierską odpowiedniczką Katalin Novak, która składa oficjalną wizytę w Sofii.

 • 4:01

  - Agresywna wojna Rosji nadal przynosi ból i cierpienie najsłabszym grupom ludności Ukrainy, w tym dzieciom. Według doniesień Kreml siłą deportował lub w inny sposób przeniósł ponad 14 tysięcy dzieci do Rosji – powiedział Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE podczas posiedzenia Stałej Rady tej organizacji w Wiedniu.

  Amerykański ambasador przypomniał, jak mianowany przez Rosję gubernator Sewastopola stwierdził niedawno, że Moskwa przeznaczyła prawie 100 tys. dolarów na budowę na okupowanym Krymie obiektów, które miały pomieścić ponad 400 deportowanych dzieci.

 • 3:51

 • 3:46

  Dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział, że według oceny jego agencji następne sześć miesięcy będzie "krytyczne" dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją.

  Przemawiając na spotkaniu dotyczącym polityki zagranicznej na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, Burns powiedział, że prezydent Chin Xi Jinping został "nieco otrzeźwiony" wojną na Ukrainie, ale błędem byłoby niedocenianie zaangażowania Pekinu i Moskwy w ich partnerstwo.

 • 3:22

  Cztery osoby zginęły w Kramatorsku w obwodzie donieckim na Ukrainie w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek mieszkalny - poinformował na Facebooku mer Kramatorska Ołeksandr Honczarenko.

  W wyniku rosyjskiego ataku na Kramatorsk uszkodzonych zostało 13 budynków dwukondygnacyjnych, 3 budynki czteropiętrowe, przychodnia dziecięca, szkoła, garaże i samochody.

 • 3:12

  Ukraińscy żołnierze, uczący się w USA obsługi systemów obrony powietrznej Patriot, mogą zakończyć to szkolenie w ciągu kilku tygodni - poinformował ukraiński attache w USA Borys Krzemieniecki w wypowiedzi dla "Głosu Ameryki".

 • 2:32

  Doniesienia szwajcarskiego dziennika "Neue Zuercher Zeitung" o rzekomej propozycji pokojowej złożonej Ukrainie i Rosji są fałszywe - powiedział zastępca rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Sean Savett.

 • 1:24

  Sąd w Nowym Jorku zezwolił amerykańskim prokuratorom na zajęcie 5,4 miliona dolarów, należących do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Konstantina Małofiejewa, otwierając w ten sposób drogę dla transferu tych środków na Ukrainę.

 • 1:14

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował w czwartek na Twitterze Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce za zdecydowane stanowisko w sprawie zakazu startu sportowców z Rosji i Białorusi w igrzyskach olimpijskich. - - Razem nie pozwolimy, aby sport był wykorzystywany przeciwko ludzkości i w celu propagandy wojennej - dodał.

 • 0:35

  Sądzę, że Ukraina zasługuje na to, by rozpocząć w tym roku negocjacje o akcesji do UE – oświadczył w czwartek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

  Wcześniej w czwartek Zełenski powiedział na wspólnym posiedzeniu ukraińskiego rządu i Komisji Europejskiej w Kijowie, że w tym roku wszelkie przeszkody na drodze do negocjacji o członkostwie Ukrainy w UE powinny być usunięte. - Kończy się praca rządu i Rady Najwyższej nad wypełnieniem siedmiu zaleceń UE. Wiosną przyjdzie czas na ocenę realizacji tych zadań – powiedział prezydent.

 • 0:27

  Nie jestem tym zachwycony, ale być może Serbia będzie musiała nałożyć na Rosję sankcje - powiedział w czwartek serbski prezydent Aleksandar Vuczić w wystąpieniu przed Zgromadzeniem Narodowym Republiki Serbii (parlamentem).

  - Nie wiem, ile jeszcze będziemy w stanie wytrzymać i powstrzymać się od przystąpienia do nałożonych na Rosję sankcji - powiedział Vuczić. - Stale płacimy cenę za to, że ich nie przyjęliśmy, ale jest to kwestia politycznego wyboru ze strony naszych władz - dodał.

  Chociaż Belgrad w głosowaniach Organizacji Narodów Zjednoczonych potępił rosyjską agresję przeciwko Ukrainie, serbskie władze odmawiają przyłączenia do międzynarodowych sankcji nakładanych na Rosję.

 • 0:04

  52 proc. ankierowanych Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. Natomiast 59 proc. respondentów twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: MBDA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości