Drugi dzień szczytu Rady Europejskiej

Źródło:
TVN24
Drugi dzień szczytu w Brukseli
Drugi dzień szczytu w BrukseliTVN24
wideo 2/3
Drugi dzień szczytu w BrukseliTVN24

Unijni przywódcy dyskutują na temat obligacji wojennych, aby stworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy. Trwają także rozmowy na temat taryf celnych na rosyjskie produkty rolne. Zapowiedziano, że będą kontynuowane prace nad przeznaczeniem środków z zamrożonych rosyjskich aktywów na zakup broni dla Ukrainy.

Dziś o 19.25 gościem w "Faktach po Faktach" będzie szef MSZ - Radosław Sikorski

W Brukseli od czwartku trwa szczyt Rady Europejskiej. Unijni przywódcy podjęli wczoraj decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną i wezwali do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy.

Rada Europejska zadeklarowała także, że zapewnienie wszelkiej niezbędnej pomocy wojskowej zostanie przyspieszone. UE będzie kontynuować wsparcie dla Ukrainy "tak długo, jak będzie trzeba i tak intensywnie, jak to konieczne". Kwestia wykorzystania zysków z oprocentowania zamrożonych rosyjskich aktywów na zakupy broni ma być przedmiotem dalszych prac w Radzie UE.

Na konferencji prasowej kończącej pierwszy dzień szczytu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła, że plan ten ma szerokie poparcie wśród krajów UE i że "pierwszy miliard mógłby trafić na Ukrainę już 1 lipca".

Zobacz też: Zełenski apelował, mówił o "upokorzeniu dla Europy"

"Jest wiele tematów do dyskusji"

Jak mówił na antenie TVN24 reporter Maciej Sokołowski na dziś zaplanowano "wiele tematów do dyskusji". - Kwestie dotyczące odsetek z rosyjskiego kapitału zamrożonego z powodu sankcji. Jest taka decyzja, aby kolejne instytucje się tym zajmowały, a więc trafi to do Rady Ministrów na poziomie ministrów spraw zagranicznych. Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji, że takie odsetki będą pobrane, prace będą kontynuowane - powiedział Sokołowski.

W trakcie szczytu dyskutowano także na temat obligacji wojennych, aby stworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy. Taki fundusz byłby utworzony na wzór tego, który funkcjonował podczas pandemii COVID-19.

Czytaj także: Pierwszy taki szczyt w historii Unii Europejskiej

- Dużo dyskusji na temat tego, czy europejski przemysł obronny zdolny jest do tego, aby produkować odpowiednią liczbę sprzętu i liczbę amunicji. Jest nacisk, aby tutaj zwiększyć takie moce w Europie, ale to jak na razie etap debaty, dyskusji, jeszcze nie decyzji - relacjonował Sokołowski.

Tematami poruszanymi na szczycie są także procedowanie prac nad nowymi taryfami celnymi na rosyjskie produkty rolne, szczególnie na rosyjskie zboża. Komisja Europejska zapowiada cła zaporowe, co ma wpłynąć na ceny żywności w Europie, a także na sytuację rolników. Korespondent TVN24 ocenił, że "temat rolnictwa jeszcze w piątek powinien się na tym szczycie pojawić".

Zobacz też: Cios w import z Rosji i Białorusi. Plan Brukseli

Autorka/Autor:ek//mrz

Źródło: TVN24