Brigitte Macron i Ołena Zełenska rozmawiały w Pałacu Elizejskim. Pierwsze damy Francji i Ukrainy "dobrze się znają"

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP, tf1info.fr

Brigitte Macron, małżonka prezydenta Francji, przyjęła w Pałacu Elizejskim żonę prezydenta Ukrainy Ołenę Zełenską. Pierwsze damy rozmawiały o francuskiej pomocy dla dzieci z Ukrainy. Spotkanie odbyło się w przeddzień międzynarodowej konferencji "Solidarni z narodem ukraińskim" w Paryżu.

Tematem rozmowy Brigitte Macron i Ołeny Zełenskiej była akcja - podjęta przez nie po inwazji Rosji na Ukrainę - o nazwie "Bocian" (Opération Cigogne), która pozwoliła na leczenie we Francji dzieci z Ukrainy chorych na raka. Małżonki prezydentów mówiły także o sytuacji 20 tysięcy dzieci, które uczą się we francuskich szkołach oraz o fundacji założonej przez Ołenę Zełenską, która zajmuje się organizowaniem funduszy na odbudowę szpitali na wschodzie Ukrainy. Informacje o tematach rozmów przekazały osoby z otoczenia pierwszej damy Francji.

Macron i Zełenska odwiedziły w XIII okręgu Paryża jedną ze szkół, do których uczęszczają dzieci z Ukrainy.

Pierwsze damy dobrze się znają

Jak przypominają francuskie media, było to trzecie bezpośrednie spotkanie Brigitte Macron i Ołeny Zełenskiej. Do pierwszego doszło w czerwcu 2019 r., tuż po wyborze Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta Ukrainy. Była to jedna z jego pierwszych wizyt zagranicznych. Ukraiński przywódca z małżonką ponownie odwiedzili Francję w kwietniu 2021 roku.

- Pierwsze damy dobrze się znają - podkreślił doradca Brigitte Macron.

We wtorek w Paryżu odbędzie się międzynarodowa konferencja "Solidarni z narodem ukraińskim" z udziałem m.in. Ołeny Zełenskiej, prezydenta Emmanuela Macrona i premiera Ukrainy Denysa Szmyhala.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP, tf1info.fr

Pozostałe wiadomości