Swiatłana Cichanouska: sprawa Andrzeja Poczobuta to środek nacisku reżimu Łukaszenki na Polskę

Autor:
js\mtom
Źródło:
PAP

Sprawa Andrzeja Poczobuta, którego proces rozpoczął się w poniedziałek w Mińsku, stała się jednym z głównych środków nacisku reżimu Alaksandra Łukaszenki na Polskę - oceniła Swiatłana Cichanouska. Liderka białoruskiej opozycji przebywa na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.

- Niestety, w ostatnim czasie byliśmy świadkami fali represji przeciw polskiej mniejszości. Z żalem obserwuję ataki na polskie miejsca pamięci i represje wobec polskich szkół na Białorusi – powiedziała PAP Cichanouska. - Ale to są działania przestępczego białoruskiego reżimu, nie ludności białoruskiej – oceniła.

- Andrzej Poczobut jest człowiekiem pełnym godności, który nigdy się nie poddaje. Odrzucił dogadywanie się z dyktatorem, nie poprosił o ułaskawienie - powiedziała liderka białoruskiej opozycji. - Jest dla wielu wzorem do działania i prawdziwym symbolem przyjaźni polsko-białoruskiej – dodała.

Jak oceniła, "nawet uwięziony, pozostał wolny". - Nie idzie na kompromisy z wartościami, które wyznaje - dodała Cichanouska.

Ruszył proces Andrzeja Poczobuta

W poniedziałek w Grodnie rozpoczął się proces Andrzeja Poczobuta, członka zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi (ZPB) i znanego dziennikarza, który przebywa w areszcie od 25 marca 2021 roku.

Wraz z Poczobutem aresztowane zostały także Andżelika Borys, Irena Biernacka i Maria Tiszkowska z ZPB, a także Anna Paniszewa, działaczka mniejszości z Brześcia. Borys została wypuszczona z aresztu w marcu 2022 roku, lecz wciąż jest objęta sprawą karną, a jej status nie jest jasny – według niezależnych mediów może być objęta aresztem domowym. Biernacka, Tiszkowska i Paniszewa zdołały w ubiegłym roku opuścić Białoruś dzięki staraniom polskich władz. Nie mają jednak możliwości powrotu do kraju, którego są obywatelkami.

We wtorek rozpoczął się też w Mińsku zaoczny proces samej Cichanouskiej i jej współpracowników. Liderka białoruskiej opozycji, która w 2020 roku stawiła czoła Łukaszence w wyborach prezydenckich, jest oskarżana przez reżim między innymi o zdradę stanu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości