Białoruś legalizuje pirackie filmy, muzykę i oprogramowanie z "nieprzyjaznych krajów"

Źródło:
PAP
Mińsk
MińskTVN24
wideo 2/2
MińskTVN24

Na Białorusi zalegalizowano piractwo cyfrowe wobec "nieprzyjaznych krajów". Zgodnie z nowym prawem dozwolone jest wykorzystywanie materiałów cyfrowych bez zgody zagranicznych właścicieli praw autorskich - poinformowała w sobotę rosyjska redakcja Deutsche Welle.

Nowa ustawa pozwala na pirackie wykorzystywanie filmów, muzyki i programów komputerowych z "nieprzyjaznych krajów". Dokument legalizuje również wwóz na terytorium Białorusi towarów objętych prawami autorskimi bez zgody zagranicznych właścicieli tych praw i w tym wypadku nie tylko z "nieprzyjaznych krajów" - twierdzi Deutsche Welle.

Ustawa "dla rozwoju"

Według portalu białoruski ustawodawca tłumaczy podjęcie tej decyzji koniecznością "rozwoju potencjału intelektualnego i duchowo-moralnego społeczeństwa" oraz "zmniejszenia krytycznego deficytu na krajowym rynku żywności i innych towarów".

Zgodnie z nową ustawą, podpisaną przez białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenkę 3 stycznia, import towarów bez sankcji właściciela praw autorskich nie jest uważany za przestępstwo i wystarczy, że towar zostanie wpisany na listę "niezbędnych" dla rynku krajowego - twierdzi Deutsche Welle.

Konfiskata mienia "nieprzyjaznych" cudzoziemców

W piątek niższa izba parlamentu Białorusi uchwaliła i skierowała do izby wyższej ustawę o konfiskacie mienia cudzoziemców za "nieprzyjazne działania". Pozwala ona władzom białoruskim na zajęcie pieniędzy, papierów wartościowych i praw majątkowych obywateli i firm zagranicznych.

Autorka/Autor:FC//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alexei Nikolsky/kremlin.ru/TASS/PAP