TVN24 | Świat

Łukaszenka na ćwiczeniach Zapad-2021. Mówił o "hybrydowej agresji Zachodu" i zakupie od Rosji uzbrojenia wartego miliard dolarów

TVN24 | Świat

Autor:
tas//rzw
Źródło:
PAP

Wspólne ćwiczenia strategiczne sił zbrojnych Białorusi i Rosji Zapad-2021 odbywają się na tle trwającej hybrydowej agresji Zachodu - oznajmił w niedzielę białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka. Mówił również o zakupie uzbrojenia z Rosji o wartości ponad miliarda dolarów.

Zakończył się pierwszy etap wspólnego ćwiczenia Zapad-2021. To jedno z najważniejszych przedsięwzięć przygotowania sił zbrojnych, które odbywa się na tle nieprzerwanej agresji hybrydowej ze strony Zachodu – oświadczył w niedzielę na poligonie Obóz-Lesnowski pod Baranowiczami Alaksandr Łukaszenka. - Widzimy nowe ryzyka i wyzwania na zachodzie państwa związkowego (Białorusi i Rosji - red.), zaostrzenie sytuacji na granicach państw, będących członkami Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym – dodał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak przekazała służba prasowa Łukaszenki, w ćwiczeniu oprócz wojskowych z Białorusi, Rosji i Kazachstanu, brały również oddziały białoruskiej obrony terytorialnej.

Alaksandr Łukaszenka obserwuje manewry Zapad-2021 president.gov.by

Zakup uzbrojenia. Łukaszenka wymienia kwotę

Łukaszenka poinformował o zakupie od Rosji uzbrojenia wartego ponad miliard dolarów. - W najbliższym czasie z Rosji dostarczone zostaną dziesiątki samolotów, dziesiątki śmigłowców, ważne uzbrojenie obrony przeciwlotniczej. Może nawet (systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe) S-400. Bardzo ich potrzebujemy, już o tym mówiłem – przytoczyła słowa Łukaszenki państwowa agencja BiełTA.

Białoruski przywódca wskazał, że podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie 3,5 godziny poświęcono tematowi obronności. - Kompleksy S-300 całkowicie pokrywają kierunek zachodni, ale, jak wiecie, doszedł także kierunek południowy - stwierdził. Jak mówił: "zaczynają nas podgrzewać od południa" i "powinniśmy przygotowywać się".

Od południa Białoruś graniczy z Ukrainą.

Łukaszenka mówił również, że władze Białorusi nie będą rozmawiać z Zachodem, "dopóki nie zostaną zniesione te bezmózgie sankcje i poniżanie naszych ludzi". Według agencji BiełTA białoruski polityk powiedział również, że szef Rady Europejskiej Charles Michel miał "prosić prezydenta Rosji Władimira Putina, by wywarł presję na Białoruś, aby zmienić politykę białoruskich władz". - To niepoważne zachowanie – stwierdził.

CZYTAJ TAKŻE TEKST PREMIUM: Rosjanie nadchodzą?

Aktywna faza manewrów

Na Białorusi od 10 do 16 września trwa aktywna faza przeprowadzanych wspólnie z Rosją manewrów strategicznych Zapad-2021. Według zapowiedzi ćwiczenia odbywają się na terytorium obu krajów – w Białorusi na pięciu poligonach, a w Rosji na dziewięciu poligonach i w akwenie Morza Bałtyckiego.

Ministerstwo obrony w Moskwie zapowiadało, że ogółem udział w tegorocznych manewrach weźmie 200 tys. żołnierzy oraz 80 samolotów i śmigłowców. Zaangażowanych miało zostać 760 jednostek sprzętu, w tym 290 czołgów i 15 okrętów.

W białoruskiej części ćwiczeń bierze udział w sumie 12,8 tys. wojskowych, w tym 2,5 tys. Rosjan. Uczestniczy w nim także 50 żołnierzy z Kazachstanu. Na Białorusi ćwiczenia odbywają się na poligonach w obwodzie brzeskim w zachodniej części kraju, w tym w pobliżu granicy z Polską. Są to poligony: Obóz-Lesnowski, Domanowski, Brzeski i lotniczy Różański.

W Rosji terenem ćwiczeń jest Zachodni Okręg Wojskowy. Obejmuje on graniczący z Polską obwód kaliningradzki, regiony graniczące z Białorusią, centrum europejskiej części kraju wraz z Moskwą i północny zachód wraz z Petersburgiem.

Manewry Zapad-2021Maciej Zieliński/PAP

Autor:tas//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by

Pozostałe wiadomości