Świat

"Będziemy domagać się, aby kraje, w których są nasi rodacy, szanowały ich prawa i swobody"

Świat

Aktualizacja:

Procedury prawne związane z wejściem Republiki Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej zostaną zakończone w tym tygodniu - zapowiedział minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow, którego cytuje agencja Interfax. Ławrow zapowiedział też, że Rosja będzie "bronić interesów" jej obywateli na obczyźnie.

Ławrow poinformował, że "obecnie czynione są praktyczne kroki mające na celu wypełnienie podpisanego przez przywódców Rosji, Krymu i Sewastopola traktatu o wejściu dwóch nowych podmiotów do FR".

Rosja będzie kontynuować "obronę interesów metodami politycznymi"

Szef MSZ oświadczył, że rosyjska polityka obrony interesów Rosjan za granicą pozostaje bez zmian. - Będziemy bronić ich interesów metodami politycznymi, dyplomatycznymi i prawnymi. Będziemy domagać się, aby kraje, w których znajdują się nasi rodacy, w pełnej mierze szanowali ich prawa i swobody - oznajmił.

W czwartek o godz. 16 czasu moskiewskiego (godz. 13 czasu polskiego) na nadzwyczajnym posiedzeniu zbierze się Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, by zatwierdzić przyłączenie Krymu i Sewastopola. Właściwe komisje parlamentarne zarekomendowały już ratyfikowanie podpisanego we wtorek na Kremlu traktatu i uchwalenie ustawy konstytucyjnej o przyjęciu dwóch nowych podmiotów do FR.

Putin: Przyłączenie Krymu do Rosji jak zjednoczenie Niemiec
Putin: Przyłączenie Krymu do Rosji jak zjednoczenie Niemiectvn24
wideo 2/6

W piątek o godz. 10.30 (godz. 7.30 w Polsce) w tym samym celu zbierze się Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji.

Referendum uznane przez Moskwę

W niedzielę w należącej do Ukrainy Autonomicznej Republice Krymu (ARK) odbyło się referendum na temat przyłączenia Krymu do FR. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się według oficjalnych wyników 96,77 proc. uczestników plebiscytu. Frekwencja wyniosła 83,1 proc. W dzień po referendum parlament w Symferopolu przyjął uchwałę o niepodległości Republiki Krymu i zwrócił się do władz w Moskwie o przyjęcie jej w skład FR.

O przyłączenie wystąpił też Sewastopol, który jest główną bazą rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i który formalnie nie należy do ARK, lecz podlega bezpośrednio władzom w Kijowie na prawach obwodu. W czasach ZSRR Sewastopol również nie wchodził w skład obwodu krymskiego i podlegał bezpośrednio władzom w Moskwie.

Putin podpisał akt aneksji

We wtorek na Kremlu podpisany został traktat o wejściu Republiki Krymu i Sewastopola w skład FR. Ze strony rosyjskiej podpis pod dokumentem złożył prezydent Władimir Putin, a ze strony Krymu - przewodniczący tamtejszego parlamentu Władimir Konstantinow, premier Siergiej Aksjonow i mer Sewastopola Aleksiej Czałyj.

Władze Ukrainy i Zachód nie uznały wyników referendum, a przyłączenie Półwyspu Krymskiego do Rosji oceniły jako aneksję dokonaną z użyciem sił zbrojnych.

Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej
Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/25

Autor: adso\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: