Na Pacyfiku narastają napięcia. Plan ANZAC opracowany

Źródło:
PAP
Wojsko Nowej Zelandii
Wojsko Nowej Zelandii
Reuters Archive
Wojsko Nowej Zelandii Reuters Archive

Australia i Nowa Zelandia podpisały we wtorek nową umowę o współpracy wojskowej, która obejmuje wymianę doświadczenia, szkolenia i kooperację wojsk, w tym sił specjalnych. Reuters zauważa, że doszło do tego w czasie, gdy Nowa Zelandia zmaga się z niedoborem personelu w swojej armii.

Plan ANZAC, którego nazwa pochodzi od połączonych sił australijsko-nowozelandzkich z okresu I wojny światowej, będzie również wspierał sojusz wywiadowczy Pięciorga Oczu (Five Eyes), którego członkami są USA, Wielka Brytania, KanadaAustralia i Nowa Zelandia.

"Jako bliscy sąsiedzi i sojusznicy mamy wspólne zobowiązanie do wzajemnego wspierania swojego bezpieczeństwa i skupiania się na bezpieczeństwie i stabilizacji w szeroko rozumianym regionie" - stwierdził w oświadczeniu dowódca nowozelandzkiej armii generał John Boswell.

Jedyny taki sojusznik

Australia to jedyny oficjalny sojusznik Nowej Zelandii w sferze obronności. Canberra jest członkiem porozumienia dotyczącego wymiany technologii obronnych AUKUS i stale inwestuje w rozwój sił zbrojnych. W tym samym czasie Wellington musiało wstrzymać działania trzech z dziewięciu okrętów wojennych i wycofać flotę samolotów rozpoznawczych P-3 Orion, ponieważ żołnierze odchodzą z nowozelandzkiego wojska, poszukując lepiej płatnej pracy.

Wojska Australii i Nowej Zelandii w 2014 roku świętowały 100-lecie sformowania ANZACShutterstock

Wzbudza to obawy, czy Nowa Zelandia jest w stanie dotrzymać kroku Australii - pisze Reuters i dodaje, że ogłoszenie nowego rodzaju współpracy pojawia się w czasie, gdy na Pacyfiku narastają napięcia geopolityczne.

- Będziemy mogli lepiej wymieniać się doświadczeniem w zakresie rozwoju zdolności, doktryny szkoleń i wielu innych obszarów (...), a w przypadku armii nowozelandzkiej z regeneracją zdolności do walk na lądzie – powiedział Boswell.

Nowa umowa opiera się na porozumieniu z 2018 roku o bliższej współpracy obronnej między dwoma krajami.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock