Zmagająca się z niedoborami rekrutów australijska armia zamierza przyjmować w swoje szeregi kandydatów do służby z innych krajów - informuje BBC. Według planu, ogłoszonego 4 lipca przez australijski rząd, ma to dotyczyć obywateli czterech państw.
Australijskie Siły Obronne (ADF) zmieniają swoją politykę dotyczącą poboru. Od lipca o dołączenie do australijskiej armii będą mogli ubiegać się obywatele Nowej Zelandii, którzy są stałymi mieszkańcami Australii, a od przyszłego roku możliwość taką będą mieli mieszkający w Australii obywatele kolejnych krajów - Wielkiej Brytanii, USA i Kanady - informuje tamtejsze ministerstwo obrony.
Jak podkreśla BBC, australijskie wojsko z jednej strony zmaga się z niedoborami nowej kadry, z drugiej zaś musi wzmacniać swój potencjał, w związku z rosnącymi zagrożeniami w regionie. Cytowani przedstawiciele resortu obrony mówią, że pozyskiwanie nowych żołnierzy jest bardzo trudne, również w związku z niskim poziomem bezrobocia w kraju. Obecnie brakować ma około 4400 rekrutów.
Obcokrajowcy w australijskich mundurach
Cytowany przez BBC australijski minister obrony Richard Marles stwierdził, że zmiany w poborze do armii są "niezbędne, by sprostać wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem w następnej dekadzie i później". Podkreślił, że Australię i Nową Zelandię łączy wieloletnia więź, w ostatnich latach kraj zacieśnia też stosunki z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, podpisując w 2021 roku pakt Aukus. Ma on na celu przeciwstawienie się chińskiej dominacji militarnej w regionie Indo-Pacyfiku.
Osoby z wymienionych krajów, które będą chciały wstąpić w szeregi australijskiej armii, muszą spełniać kilka warunków. Poza wymogami bezpieczeństwa ADF, muszą mieć stałe miejsce zamieszkania w Australii od ponad roku, nie mogli też służyć w ciągu ostatnich dwóch lat w innej armii. Muszą także kwalifikować się do uzyskania obywatelstwa australijskiego - a to ma zostać im zaoferowane i "oczekuje się", że otrzymają je po 90 dniach służby - informuje BBC.
ZOBACZ TEŻ: Media: najbogatsza Australijka domaga się usunięcia swojego portretu z narodowej galerii sztuki
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: army.gov.au