Prawnicy Departamentu Stanu USA oceniają, czy Rosja naruszyła rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, wykorzystując irańską bazę lotniczą do nalotów w Syrii, ale nie doszli jeszcze do konkluzji - powiedział w środę rzecznik tego resortu Mark Toner.
Rzecznik podkreślił, że kontynuowanie przez Rosję wykorzystywania irańskiej bazy do atakowania celów w Syrii "nie pomaga" w doprowadzeniu do wstrzymania aktów wrogości w tym kraju, targanym wojną domową między siłami rządowymi a rebeliantami.
Rosja wspiera prezydenta Syrii Baszara el-Asada, podczas gdy Stany Zjednoczone stoją na stanowisku, że syryjski przywódca musi odejść, i wspierają ugrupowania walczące o jego obalenie.
Starty Iranu to oszczędności
Wcześniej w środę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że nie ma podstaw, by sugerować, że rosyjska decyzja o przeprowadzaniu ataków bombowych na Syrię z terytorium Iranu narusza rezolucję nr 2231 Rady Bezpieczeństwa ONZ. Powiedział, że rosyjskie samoloty latają z Iranu w ramach operacji antyterrorystycznej Rosji. Ani samoloty, ani zaopatrzenie nie zostały dostarczone Teheranowi - podkreślił.
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że bazujące w Iranie bombowce Tu-22M3 i Su-34 dokonały we wtorek nalotów na pozycje dżihadystów w Syrii. Ataki te kontynuowano w środę.
Według rosyjskich mediów wykorzystanie bazy w Iranie pozwoli skrócić o 60 proc. czas przelotów rosyjskich samolotów i zwiększyć ich ładunek bojowy. Dotychczas do rażenia celów w Syrii Tu-22M3 startowały z lotniska w Mozdoku w Osetii Północnej, na południu Rosji.
Porozumienie z Iranem
Uchwalona w lipcu 2015 roku rezolucja nr 2231 jest podstawą procesu łagodzenia sankcji wobec Iranu w zamian za ograniczenie programu nuklearnego. Wzywa Teheran do powstrzymania się od określonych działań związanych z produkcją rakiet balistycznych.
W rezolucji widnieje zapis, że wszystkie państwa, za każdorazową wcześniejszą zgodą Rady Bezpieczeństwa, mogą uczestniczyć (...) "w dostarczaniu, sprzedaży i transferze, bezpośrednio lub pośrednio z ich terytoriów lub poprzez nie (...), do Iranu, albo na użytek lub korzyść Iranu, wszelkich czołgów bojowych, pojazdów opancerzonych, systemów artyleryjskich dużego kalibru, samolotów bojowych, śmigłowców szturmowych, okrętów wojennych, rakiet lub systemów rakietowych (...)".
Szef irańskiej Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ali Szamchani potwierdził we wtorek, że władze w Teheranie udostępniły siłom rosyjskim infrastrukturę i przestrzeń powietrzną do walki z terrorystami w Syrii.
Autor: pk\mtom / Źródło: PAP