TVN24 | Świat

Wołodymyr Zełenski: siły zbrojne zadały wrogowi silne ciosy, spowodowały znaczne straty

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Zełenski: siły zbrojne zadały wrogowi silne ciosy, spowodowały znaczne stratyTVN24
wideo 2/3
TVN24Zełenski: siły zbrojne zadały wrogowi silne ciosy, spowodowały znaczne straty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w piątek wieczorem nagraniu stwierdził, że w tym tygodniu siły zbrojne Ukrainy zadały wrogowi silne ciosy. Zaalarmował, że sytuacja w zablokowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie kraju pozostaje tragiczna.

- Nasze bohaterskie siły zbrojne w tym tygodniu zadały wrogowi silne ciosy, spowodowały znaczne straty - oświadczył Wołodymyr Zełenski w zamieszczonym na Facebooku nagraniu. Jak zaznaczył prezydent Ukrainy, siły zbrojne jego kraju kontynuują odpieranie ataków wroga na południu kraju, w Donbasie, na kierunku charkowskim i w obwodzie kijowskim.

- Powstrzymując działania Rosji, nasi obrońcy i obrończynie prowadzą kierownictwo Rosji do prostej i logicznej myśli: trzeba rozmawiać. Rozmawiać treściwie, pilnie, szczerze i dla osiągnięcia rezultatu, a nie po to, by przeciągać czas - powiedział prezydent.

Rosja ponosi straty w ludziach i sprzęcie

Jak dodał, w wojnie Rosja straciła już 16 tysięcy żołnierzy. - Po co? Co to komu daje? Rozmowa powinna być poważna. Ukraińska suwerenność powinna być zagwarantowana. Integralność terytorialna Ukrainy powinna być zapewniona. Warunki mają być sprawiedliwe. Innych ukraiński naród po prostu nie zaakceptuje - zaznaczył Zełenski.

- Mówi się, że gdzieś przepadł minister obrony Rosji. Ciekawe, może też osobiście zechciał odwiedzić Czornobajiwkę - dodał prezydent, odnosząc się do lotniska w obwodzie chersońskim. Wojska rosyjskie, które wykorzystują to lotnisko jako bazę dla śmigłowców, poniosły tam już duże straty.

Zełenski o "tragicznej" sytuacji w Mariupolu

Wołodymyr Zełenski ocenił też, że sytuacja w zablokowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy "pozostaje tragiczna, całkowicie tragiczna". Rosjanie nie wpuszczają do miasta żadnych transportów humanitarnych - przekazał szef państwa. - Wykorzystują Mariupol dla swoich propagandowych nagrań, na których rzekomo coś rozdają mieszkańcom - dodał.

Prezydent poinformował, że przez tydzień na Ukrainie udało się uruchomić 18 korytarzy humanitarnych. Łącznie z zablokowanych miast uratowano 37,6 tys. ludzi. Z Mariupola do Zaporoża przewieziono ok. 26,5 tys. osób.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości