Zełenski w przemówieniu: rosyjski okupant chce nas poniżyć, dlatego blokuje miasta

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl
Prezydent Ukrainy: okłamują Rosjan, że w szpitalu w Mariupolu nie było pacjentów, dzieci
Prezydent Ukrainy: okłamują Rosjan, że w szpitalu w Mariupolu nie było pacjentów, dzieci
wideo 2/6
Prezydent Ukrainy: okłamują Rosjan, że w szpitalu w Mariupolu nie było pacjentów, dzieci

Czwartek jest piętnastym dniem ataku Rosji na Ukrainę. W tym dniu, w kolejnym przemówieniu do rodaków, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w przemówieniu opublikowanym w internecie, że "rosyjski okupant celowo znęca się nad ludnością Ukrainy". - Chce nas poniżyć, zmusić do tego, by Ukraińcy zwracali się o pomoc do najeźdźcy, dlatego blokuje nasze miasta, Mariupol i Wołnowachę - dodał.

Już 15. dzień bronimy naszego kraju, ukraińska armia walczy z atakującymi na kluczowych kierunkach. Jesteśmy dumni, nigdy nie staniemy się niewolnikami - podkreślił ukraiński prezydent w zamieszczonym na Facebooku przemówieniu. Już teraz przygotowujemy się do odbudowy naszego kraju po wojnie, wszystko odbudujemy - zapowiedział. 

- Moje serce jest złamane przez to, co okupanci zrobili z naszymi miastami, z naszym państwem, co chcą jeszcze zrobić z naszym narodem, który potrzebuje pomocy, pilnej pomocy - stwierdził Zełenski. - Wojska rosyjskie już doprowadziły do katastrofy humanitarnej na Ukrainie, a to tylko część ich planu. Oni chcą poniżyć nasz naród, żeby na kolanach brał chleb i wodę od swoich okupantów, żeby Ukraińcy mogli ratować życie, tylko jadąc na okupowane tereny lub do Rosji, dlatego blokują Mariupol, Wołnowachę, inne miasta - mówił ukraiński prezydent. Powiedział, że "okupanci celowo znęcają się nad ludźmi, by tworzyć materiał dla swoich propagandystów. To po prostu potwory" - dodał.

- Bronimy naszego państwa już 15. dzień. Przetrwaliśmy. Armia ukraińska odpiera ataki na kluczowych kierunkach. Nie staliśmy się niewolnikami i nigdy nimi nie będziemy, bo taki jest nasz duch, nasz los, nasza duma jest bezgraniczna, po naszym zwycięstwie odbudujemy wszystko, co zostało zniszczone, zrobimy to bardzo szybko - zapewnił Zełenski.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Zapowiedział, że zostanie stworzony specjalny program na rzecz odbudowy i prace nad nim już trwają. Odnosząc się do zniszczeń w poszczególnych miejscowościach, dotkniętych rosyjskim najazdem na Ukrainę, oświadczył, że Czernihów, Sumy, Ochtyrka i Żytomierz, Izium, Mariupol i wszystkie miasta, do których przyszło zło "nie zobaczą nawet śladu rosyjskiej inwazji". - Wszystkie osiedla, place i drogi zbombardowane przez wroga będą takie [odbudowane - przyp. red.], że odwiedzą je wszyscy Europejczycy - dodał.

Ostrzeżenie pod adresem propagandystów Kremla

Zełenski oznajmił, że "rosyjscy propagandyści zostaną pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, podobnie jak rząd rosyjski, który nakazał bombardowanie ludności cywilnej na Ukrainie".

Wnętrze ostrzelanego szpitala w Mariupolu (wideo z 09.03.2022 r. z popołudnia)
Wnętrze ostrzelanego szpitala w Mariupolu (wideo z 09.03.2022 r. z popołudnia)Facebook/Wołodymyr Zełenski

- Informacje o ofiarach wczorajszego bombardowania szpitala położniczego i dziecięcego w Mariupolu pojawiły się wczoraj wieczorem. Ten temat był poruszany w rosyjskiej telewizji, w talk show - mówił prezydent Ukrainy. - Nie powiedziano ani słowa prawdy - podkreślił. - Okłamywano Rosjan, że w szpitalu nie ma pacjentów, a na oddziale położniczym nie było kobiet i dzieci. Kłamali z pewnością siebie i jak zawsze. Zbrodnie wojenne są niemożliwe bez ukrywających je propagandystów - powiedział.

Chcę im powiedzieć jedno: odpowiecie tak samo, jak ci, którzy każą zrzucać bomby na cywilów - dodał Zełenski. - Znajdziemy wasze majątki, zrobimy wszystko, by je zająć, gdziekolwiek są. Kochacie wystawne życie w bogatych krajach. Utracicie to. A to dopiero początek - powiedział, zwracając się do propagandystów Putina. - Rosyjskie społeczeństwo was znienawidzi, gdy poczuje konsekwencje waszych kłamstw, odczuje to w swoich portfelach, w ukradzionej przyszłości rosyjskich dzieci - kontynuował.

"Nasza antywojenna koalicja staje się coraz mocniejsza"

Wołodymyr Zełenski przekazał także, że rozmawiał w czwartek z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

- Nasza antywojenna koalicja staje się coraz mocniejsza, podobnie jak presja na Rosję, ale dla nas ważne są konkretne działania, bo my teraz naprawdę walczymy o naszą niepodległość i wolność - powiedział prezydent Ukrainy w najnowszym przemówieniu.

Atak Rosji na Ukrainę. Oglądaj TVN24 w internecie w TVN24 GO

Autorka/Autor:tas//now

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: zelenskiy.official/Facebook

Tagi:
Raporty: