Media: Białoruś wprowadziła kontrole na granicy z Rosją
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 436 dni. Niezależne portale i kanały Telegram na Białorusi podały, że w czwartek białoruska straż graniczna zaczęła ustawiać punkty kontrolne na granicy z Rosją. Ci, którzy wjeżdżają z tego kraju na terytorium Białorusi, muszą okazać dokumenty. Urzędnicy Państwowego Komitetu Granicznego w rozmowie z dziennikarzami portalu Zerkało oznajmili, że wprowadzone kontrole są "tymczasowe". Białoruska sekcja Radia Swoboda przypomniała, że 2 maja prezydent Alaksandr Łukaszenka spotkał się z siłami bezpieczeństwa w związku z sabotażem na kolei w obwodzie briańskim w Rosji. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 5:54
- 5:01
Ubiegająca się o członkostwo w Unii Europejskiej Mołdawia zamierza wprowadzić tymczasowe ograniczenia na import ukraińskich zbóż - podał rząd Dorina Receana.
O zamiarze tym władze Mołdawii poinformowały ambasadora UE w Kiszyniowie Janisa Mazeiksa za pośrednictwem wicepremiera Vladimira Bolei, sprecyzował w komunikacie mołdawski rząd.
Bolea potwierdził, że mołdawskie ministerstwo rolnictwa i przemysłu spożywczego, którym kieruje, chce tymczasowego ograniczenia importu zbóż i nasion oleistych z Ukrainy, aby w ten sposób "wesprzeć konkurencyjność mołdawskiego sektora rolnego".
- 4:19
ISW: siły rosyjskie przeprowadziły 5 maja ograniczone ataki naziemne na linii Awdijiwka – Donieck, ale nie przeprowadziły żadnych potwierdzonych ataków naziemnych w zachodnim obwodzie donieckim.
- 2:42
Instytut Studiów nad Wojną: Wydaje się, że rosyjskie ministerstwo obrony obniżyło priorytet ofensywy w Bachmucie na rzecz przygotownaia się do obrony przed spodziewaną kontrofensywą ukraińską. Decyzja ta stawia Grupę Wagnera i jej finansistę Prigożyna w potencjalnie trudnej sytuacji.
- 1:49
Służba prasowa Sił Operacji Specjalnych (SSO) Sił Zbrojnych Ukrainy podała, że ich jednostki nadal bronią Bachmutu. "Stoimy! Żołnierze SSO, wraz z towarzyszami, nadal bronią Bachmutu!" - podkreślono w komunikacie.
- 1:07
Siły rosyjskie zaatakowały w piątek późnym wieczorem Bachmut amunicją fosforową - poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko. "Tak samo było w Mariupolu. Kiedy nie mogą nic zrobić, zaczyna się fosforyzowanie" - napisał.
- 0:25
- 23:56
Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) dodała węgierski bank OTP do listy międzynarodowych sponsorów wojny. Decyzja jest odpowiedzią na kontynuowanie działalności banku w Rosji. "Rosyjski OTP Bank pozostaje jednym z wiodących banków na rosyjskim rynku usług finansowych nawet po inwazji Rosji na Ukrainę" – dodano.
Agencja powołuje się również na doniesienia medialne, według których bank ma zapewniać preferencyjne warunki kredytowania rosyjskim wojskowym. "Rosjanie powołani do służby wojskowej w ramach mobilizacji i kontraktu, a także ich rodziny, mogą ubiegać się o odroczenie płatności kredytów i pożyczek" – twierdzi agencja.
- 22:00
- 20:40
Dalsza pomoc Waszyngtonu to dla nas klucz do sukcesu w wojnie z rosyjską agresją. Jesteśmy wam wdzięczni nie tylko za wsparcie militarne, ale również finansowe - oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się w Kijowie z delegacją amerykańskich kongresmenów i ambasadorem USA przy OBWE Michaelem Carpenterem.
- 20:10
Brytyjska armia przeszkoliła już niemal 15 tys. naszych żołnierzy - poinformował w piątek na Telegramie premier Ukrainy Denys Szmyhal, który przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że władze w Kijowie konsultują z Londynem działania na froncie wojny z Rosją, w tym dotyczące zapowiadanej ukraińskiej kontrofensywy.
- 18:50
Wszelkie oświadczenia przedstawicieli władz Rosji są skierowane do mało wymagających rosyjskich odbiorców; prawdziwe informacje o wojnie i sytuacji w Bachmucie znajdują się tylko w meldunkach naszej armii - oznajmił w piątek po południu doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Wcześniej, w godzinach porannych, właściciel rosyjskiej najemniczej formacji, znanej jako Grupa Wagnera, Jewgienij Prigożyn opublikował nagranie adresowane do dowództwa wojskowego Rosji, w szczególności ministra obrony Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego gen. Walerija Gierasimowa. Prokremlowski biznesmen po raz kolejny oskarżył resort obrony o celowe wstrzymywanie dostaw amunicji dla wagnerowców walczących w Bachmucie. Prigożyn "oficjalnie zapowiedział", że jeśli ta sytuacja nie zmieni się w ciągu najbliższych dni, Grupa Wagnera opuści Bachmut do 10 maja. - 17:54
Niezależne portale i kanały Telegram na Białorusi podały, że w czwartek białoruska straż graniczna zaczęła ustawiać punkty kontrolne na granicy z Rosją. Ci, którzy wjeżdżają z tego kraju na terytorium Białorusi, muszą okazać dokumenty.
Urzędnicy Państwowego Komitetu Granicznego w rozmowie z dziennikarzami portalu Zerkało oznajmili, że wprowadzone kontrole są "tymczasowe".
Białoruska sekcja Radia Swoboda przypomniała, że 2 maja prezydent Alaksandr Łukaszenka spotkał się z siłami bezpieczeństwa w związku z sabotażem na kolei w obwodzie briańskim w Rosji.
- 17:37
Rada Unii Europejskiej wyraziła zgodę na wsparcie w wysokości 1 miliarda euro w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), aby umożliwić państwom członkowskim wspólne nabywanie amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i pocisków rakietowych dla Ukrainy.
- Dzisiejsza decyzja to kolejny ważny krok w kierunku dostarczenia Ukrainie większej ilości amunicji. Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują znacznych ilości amunicji do obrony narodu ukraińskiego i swojego terytorium - skomentował osiągnięte porozumienie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
- 17:21
Na zaanektowanym Krymie tamtejsze władze okupacyjne zaczęły gromadzić zapasy wody i żywności, obawiając się odciętego dostępu do półwyspu - podał portal ukraińskich sił zbrojnych Centrum Narodowego Sprzeciwu.
- 17:07
W czasie walk o Bachmut zginął ukraiński ekspert do spraw energetyki Ołeksij Chabatiuk.
W latach 2016-2021 Chabatiuk był zastępca szefa wydziału efektywności energetycznej państwowej spółki paliwowej Naftohaz.
W maju ubiegłego roku Chabatiuk wstąpił w szeregi ukraińskich sił zbrojnych. W ostatnim wpisie na Facebooku napisał, że "wraca do obwodu donieckiego".
- 16:01
Około godziny 16 czasu ukraińskiego (godz. 15 w Polsce) w wielu obwodach Ukrainy został ogłoszony alarm przeciwlotniczy. Media w Kijowie podały, że "zagrożenie może być związane z działalnością rosyjskiego lotnictwa taktycznego nad Morzem Kaspijskim".
"Kanały monitorujące donoszą o starcie rosyjskich samolotów Tu-22M3 i wystrzeleniu rakiet z kierunku Morza Kaspijskiego" - napisał portal RBK-Ukraina.
- 14:57
Rosjanie dokładają wszelkich starań, by zająć Bachmut na wschodzie Ukrainy do 9 maja, czyli dnia, w którym w Rosji świętowana jest rocznica zakończenia II wojny światowej. Ataki wroga są skutecznie powstrzymywane przez nasze wojska - oznajmiła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
W serwisie Telegram Malar przekazała, że agresorzy ściągają do Bachmutu najemników z Grupy Wagnera, walczących dotychczas na innych odcinkach frontu. Wagnerowcy zastępują w tym mieście szturmowe odziały sił powietrznodesantowych - dodała wiceminister obrony.
- 14:54
W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 620 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Straty rosyjskiej armii w ludziach od początku inwazji zbrojnej to 193 210 żołnierzy - dodał sztab.
Minionej doby Rosjanie stracili w Ukrainie trzy czołgi, 16 systemów artyleryjskich i 17 dronów.
- 14:06
Rosyjscy okupanci ogłosili pilną "ewakuację", czyli de facto przymusową deportację mieszkańców miast Enerhodar, Połohy, Tokmak i Mołoczansk w obwodzie zaporoskim. Wróg wpadł w panikę w obawie przed ukraińską kontrofensywą - poinformował mer Melitopola Iwan Fedorow.
Cywile, w tym dzieci, są wywożeni do Berdiańska nad Morzem Azowskim. Rosjanie tłumaczą potrzebę natychmiastowej deportacji "zaostrzeniem sytuacji na linii frontu" - dodał Fedorow.
- 13:45
40 procent rosyjskich jeńców wojennych oddało się do niewoli dobrowolnie, a ponad jedna trzecia poszła walczyć, wierząc w "możliwość awansu życiowego" - wynika z opublikowanych wyników badań socjologicznych przeprowadzonych na rosyjskich jeńcach przez ukraiński wywiad wojskowy w ramach programu "Chcę żyć".
Badania miały na celu szczegółowe zrozumienie, kim jest przeciętny okupant, jakie są motywy jego działania, jak postrzega świat i rzeczywistość. Zostały przeprowadzone w kwietniu 2023 roku.
- 13:25
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjski pocisk hipersoniczny Kindżał - poinformował ukraiński portal Defense Express, powołując się na własne ustalenia i źródła. Rakieta miała zostać strącona nad kijowskim stadionem, w nocy ze środy na czwartek.
Defense Express podaje, że to pierwszy taki przypadek od rozpoczęcia rosyjskiej agresji zbrojnej.
Rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat zdementował doniesienia Defense Express. - W tym czasie nie zarejestrowano rosyjskich rakiet balistycznych nad Kijowem - stwierdził Ihnat.
- 13:21
Rosyjscy okupanci wywieźli z obwodu ługańskiego do Dagestanu 50 ukraińskich dzieci - poinformował portal ukraińskich sił zbrojnych Centrum Narodowego Sprzeciwu.
- 12:31
Były dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcin Zaborowski, komentując na antenie TVN24 doniesienia o możliwym ataku Rosji na obiekty infrastruktury krytycznej w Europie, powiedział, że "podobna sytuacja miała miejsce w czasie zimnej wojny".
- Dziś przede wszystkim Polska i inne państwa sąsiadujace z Rosją są szczególnie narażone na atak ze strony Rosji - stwierdził analityk.
- 12:25
W tym tygodniu nastąpiła kolejna eskalacja rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę z coraz bardziej masowymi i krwawymi ostrzałami obszarów cywilnych - oświadczył rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.
- Ataki rakietowe i przy użyciu dronów ponownie zostały wymierzone w Odessę i Kijów. Oprócz tego miały miejsce masowe ataki na infrastrukturę cywilną w regionie Chersonia przy użyciu ciężkiej artylerii. Uderzenie dosięgło duży supermarket, stację kolejową i stację benzynową - przypomniał rzecznik.
- 11:20
Mieszkanka obwodu donieckiego została skazana na 12 lat więzienia i konfiskatę mienia za przekazywanie informacji dotyczących działań ukraińskiej armii i efektów rosyjskich ataków przedstawicielowi wywiadu Rosji - poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.
Prokuratorzy udowodnili, że w czasie trwającej wojny z Rosją oskarżona komunikowała się z pracownikiem rosyjskiego wywiadu. Sąd uznał ją za winną kolaboracji.
- 9:59
Władze Chersonia na 58 godzin wprowadzają w piątek wieczorem ścisłą godzinę policyjną, której towarzyszy całkowity zakaz poruszania się oraz wjazdu i wyjazdu z miasta. W tym czasie prowadzone będą działania przeciwko rosyjskim grupom dywersyjnym.
- 9:48
- 9:29
Pewni zachodni politycy ostrzegają nas. Uważają, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z działań na rzecz odzyskania Krymu. Zapewniam jednak, że więź pomiędzy Krymem a Ukrainą jest bardzo silna, trwa od czasów kozackich i nic tego nie zmieni – powiedziała PAP.PL stała przedstawicielka prezydenta Ukrainy na półwyspie Tamiła Taszewa.
- 9:24
- 8:51
W czwartek z Ukrainy do Polski przyjechało 27 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 19,2 tys. osób - podała Straż Graniczna.
- 8:38
Ostatni wzrost liczby rosyjskich wypadków kolejowych na obszarach graniczących z Ukrainą, przypisywany sabotażowi dokonanemu przez nieznane podmioty, prawie na pewno spowodował krótkotrwałe lokalne zakłócenia w rosyjskich wojskowych transportach kolejowych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, chociaż brygady remontowe są w stanie szybko przywrócić ruch na liniach kolejowych, to incydenty te zwiększą presję na rosyjskie wewnętrzne siły bezpieczeństwa, które najprawdopodobniej nadal nie będą w stanie w pełni chronić przed atakami rozległych i podatnych na nie sieci kolejowych w Rosji.
- 7:49
Sfingowany atak dronów na Kreml jest oficjalną przyczyną odwoływania tradycyjnych parad z okazji Dnia Zwycięstwa w wielu rosyjskich miastach. Obchodów nie będzie jednak z uwagi na fatalny stan armii - ocenił w swym najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Powołując się na rosyjskie źródła, think tank poinformował, że parady z okazji 9 maja zostały odwołane w 21 miastach, w tym na okupowanym Krymie. W niektórych przypadkach nie podano przyczyn rezygnacji z obchodów święta, w innych jako oficjalne uzasadnienie wymieniano względy bezpieczeństwa.
Zdaniem analityków ISW Kreml odwołuje tradycyjne parady, by nie pokazywać braków i słabości swojej armii. Podczas parad zawsze demonstrowano najlepszy sprzęt, jakim dysponuje wojsko. Obecnie jego większość albo jest na froncie, albo uległa zniszczeniu. Innym powodem znacznego ograniczenia obchodów rocznicy 9 maja są - według amerykańskiego think tanku - obawy przed potencjalnymi niepokojami społecznymi, wywołanymi ogromnymi stratami w ludziach wskutek działań zbrojnych w Ukrainie.
- 6:50
We Lwowie każdego dnia żegnamy poległych bohaterów wojny przeciwko agresji Rosji. Oni umierają za nasz kraj, dlatego władze miasta biorą na siebie wszystkie obowiązki związane z pogrzebem i opieką nad rodziną – powiedział PAP mer Lwowa Andrij Sadowy.
- 6:37
- 4:35
Siły rosyjskie nie dokonały żadnych potwierdzonych zdobyczy w okolicach Bachmutu – przekazał Instytut Studiów nad Wojną. Amerykański think tank poinformował, że dzień wcześniej siły ukraińskie przeprowadziły ograniczone kontrataki na południowy zachód od miasta.
- 4:25
Polska nigdy nie ustanie w wysiłkach, by wspierać niepodległość Ukrainy - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas obchodów Dnia Konstytucji w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie. W uroczystości udział wzięli urzędnicy z Departamentu Stanu i Pentagonu, a także ukraińska ambasador Oksana Markarowa.
- 4:14
Instytut Studiów nad Wojną: Źródła rosyjskie twierdzą, że rosyjskim wojskom udało się uniemożliwić przeprowadzenie rozpoznania ich sił w obwodzie zaporoskim. Wiele rosyjskich źródeł przekazało, że ukraińskie operacje były akcjami o charakterze lokalnym, a nie początkiem kontrofensywy.
- 3:51
Szef chińskiego MSZ Qin Gang oświadczył, że Chiny będą nadal propagować rokowania pokojowe w sprawie kryzysu na Ukrainie i dlatego chcą utrzymać komunikację i koordynację działań z Rosją.
Komunikat nawiązuje do spotkania Qin Ganga z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem na marginesie konferencji ministrów spraw zagranicznych Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Goa.
- 3:40
- 3:08
W obwodzie kijowskim zniszczono w czwartek wieczorem dron Bayraktar TB2, nad którym utracono kontrolę – poinformowało Dowództwo Sił Lotniczych Ukrainy. Przyczyny awarii są ustalane, strącona maszyna nie wywołała szkód – zapewniono w komunikacie.
- 1:55
Przedstawiciele firm z Petersburga zostali poinformowani przez lokalne władze cywilne i wojskowe, że będą musieli oddelegować po pięciu swoich pracowników na potrzeby rosyjskiej armii walczącej na Ukrainie - powiadomiło Radio Swoboda.
Administracja jednej z petersburskich dzielnic i lokalny komisarz wojskowy oznajmili dyrektorom przedsiębiorstw, że ich zadaniem jest "przekonanie" wymaganej liczby pracowników do podpisania kontraktów z armią, a efekty tych działań zostaną sprawdzone w ciągu dwóch tygodni. - Nie da się od tego wymigać - mieli usłyszeć przedstawiciele środowiska biznesowego.
Potwierdzeniem tych informacji jest zarządzenie gubernatora Petersburga Aleksandra Biegłowa, który wezwał władze dzielnic i komisariatów wojskowych do zmobilizowania półtora raza większej liczby obywateli niż podczas dotychczasowych etapów branki - przekazało Radio Swoboda za lokalnymi petersburskimi mediami.
- 1:47
Dostawy holenderskiego uzbrojenia, a także szkolenia ukraińskich żołnierzy w Holandii i pomoc medyczna udzielana przez Niderlandy naszym rannym wojskowym przybliżają nas do wspólnego zwycięstwa - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził jedną z baz holenderskiej armii.
Zełenski odwiedził w Holandii ukraińskich żołnierzy, którzy przechodzą tam szkolenie, a także rannych wojskowych przebywających w tym kraju na leczeniu - powiadomiła Interfax-Ukraina.
- 1:22
Od jesieni 2022 roku, gdy Putin ogłosił "częściową" mobilizację na wojnę z Ukrainą, do kwietnia 2023 roku sądy w Rosji wszczęły 1064 sprawy karne przeciwko żołnierzom, którzy zdezerterowali, samowolnie opuścili miejsce służby lub odmówili wykonania rozkazu - powiadomiła w czwartek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.
Tylko w marcu 2023 roku do sądów garnizonowych skierowano niemal 400 tego rodzaju spraw. Najwięcej takich przypadków odnotowuje się w obwodzie moskiewskim - poinformował opozycyjny nadawca, powołując się na analizę przeprowadzoną przez niezależny portal Mediazona.
O nastrojach panujących w rosyjskiej armii świadczy przypadek mieszkańca Petersburga Siegieja Spiridonowa, którego w czwartek skazano na siedem lat kolonii karnej za pięć prób ucieczki z jednostki wojskowej - czytamy na portalu Nastojaszczych Wriemieni.
- 0:13
W graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim oraz na Północnym Kaukazie trwa rozbudowa mundurowych oddziałów ratowniczych, a także formacji obrony cywilnej. Władze Rosji uznały te regiony za szczególnie zagrożone "działaniami zbrojnymi" - powiadomił w czwartek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shevchenko Andrey / Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu