Biden będzie rozmawiał z Zełenskim, liderami krajów G7, Unii Europejskiej i NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Joe Biden będzie rozmawiał o Rosji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i liderami krajów G7, Unii Europejskiej i NATO. Reuters podał, że planowana wideokonferencja ma się odbyć w sobotę, w drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. W piątek amerykański prezydent opublikował nagranie sprzed roku, z pierwszej rocznicy, kiedy niezapowiedzianie pojawił się w Kijowie. "Rok po mojej wizycie w Kijowie Ukraina nadal się trzyma" - napisał w mediach społecznościowych.

Reuters podał, że Joe Biden ma w sobotę odbyć wideokonferencję z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i liderami krajów G7, a także z liderami krajów Unii Europejskiej i NATO.

W piątek amerykański prezydent ogłosił nowe sankcje przeciwko Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę oraz śmiercią w kolonii karnej lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

Czytaj też: Unia Europejska i USA ogłosiły nowe sankcje na Rosję

Biden: Putin myślał, że świat się wywróci, ale Ukraińcy byli zbyt silni

Także w piątek gospodarz Białego Domu przypomniał, że niemal równo rok temu, 20 lutego 2023 roku, złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Spotkał się wówczas z Wołodymyrem Zełenskim. Dzień przed drugą rocznicą pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Biden udostępnił fragment nagrania z tamtej wizyty.

"Rok po mojej wizycie w Kijowie Ukraina nadal się trzyma. Kiedy Putin rozkazał swoim czołgom wjechać do Ukrainy, myślał, że świat się wywróci. Ale Ukraińcy byli zbyt silni. Nasza koalicja jest zbyt zjednoczona, a demokracja zbyt trwała. Udowodnijmy mu, że się myli" - napisał na platformie X (dawniej Twitter).

Z kolei 1 marca wizytę w Waszyngtonie ma złożyć premierka Włoch Giorgia Meloni. Rozmowy z szefową rządu Włoch mają dotyczyć wsparcia Ukrainy, zapobieżeniu eskalacji na Bliskim Wschodzie, pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy, wydarzeń w Afryce Północnej i Chin.

Autorka/Autor:ek, mjz

Źródło: tvn24.pl, PAP