Atak Hamasu na Izrael. "Palestyńscy wojownicy" usłyszeli pochwały z Iranu

Źródło:
PAP, The Times of Israel
Oddala się perspektywa rozejmu między Hamasem a Izraelem
Oddala się perspektywa rozejmu między Hamasem a IzraelemMaciej Woroch/Fakty TVN
wideo 2/6
Hamas przypuścił atak rakietowy na Izrael

Po sobotnim ataku na Izrael ze strefy Gazy doradca najwyższego przywódcy Iranu zapewnił o wsparciu Palestyńczyków "aż do momentu pełnego wyzwolenia Palestyny i Jerozolimy", a irański szef dyplomacji mówi o "nowej karcie w dziedzinie oporu przeciwko okupantowi". Z kolei Egipt ostrzega przed "strasznymi konsekwencjami" eskalacji, a Turcja wzywa do "powstrzymania się od impulsywnych kroków".

Zobacz także: Atak Hamasu na Izrael. Relacja w tvn24.pl

Atak Hamasu na Izrael rozpoczął się ok. godz. 6.30 czasu miejscowego (5.30 w Polsce). Ze Strefy Gazy wystrzelono zdaniem izraelskich źródeł około 2,2 tys. rakiet. Bojownicy przeniknęli do niektórych miast na południu Izraela. Dziesiątki osób zginęło, a steki zostały ranne w wyniku sobotniego ataku Hamasu na Izrael - donoszą izraelskie władze.

Czytaj też: LOT odwołuje rejsy z Warszawy do Tel Awiwu

Iran: to "dumna operacja"

Kiedy z krajów Zachodu do Izraela spływają słowa wsparcia, zupełnie inne głosy docierają z Iranu. Doradca ajatollaha Alego Chameneiego pogratulował "palestyńskim wojownikom". Jahja Rahim Safawi, cytowany przez agencję ISNA, atak Hamasu nazwał "dumną operacją".

Safawi wyraził poparcie dla palestyńskich terrorystów "aż do wyzwolenia Palestyny ​​i Jerozolimy". W podobnym tonie wypowiada się rzecznik ministra spraw zagranicznych Iranu Nasser Kanaani. "Dzisiejsza operacja wyznaczyła nową kartę w dziedzinie oporu i działań zbrojnych przeciwko okupantowi" - powiedział szef irańskiej dyplomacji. Irańscy parlamentarzyści podczas posiedzenia śpiewali: "Precz z Izraelem" i "Precz z Ameryką".

Egipt ostrzega przed "strasznymi konsekwencjami", Turcja apeluje o umiar

Ministerstwo spraw zagranicznych Egiptu ostrzegło natomiast przed "strasznymi konsekwencjami" eskalacji konfliktu pomiędzy Izraelem i Palestyńczykami. "Wzywamy strony do maksymalnego umiaru i unikania narażania cywili na dalsze niebezpieczeństwa" - napisano w komunikacie resortu.

Również prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał strony do "powstrzymania się od impulsywnych kroków, które zaostrzą konflikt". Turecki prezydent zaapelował też o ochronę "historycznego i religijnego statusu" meczetu Al Aksa we wschodniej Jerozolimie.

Hamas zachęca grupy zbrojne z Iraku, Syrii i Libanie

Ze Strefy Gazy wystrzelono w sobotę nad ranem dziesiątki rakiet w kierunku Izraela. Odpowiedzialność za ten atak wziął na siebie radykalny Hamas, ugrupowanie, które kontroluje Strefę Gazy.

Czytaj też: Zabici Izaelczycy na ulicach Sederot. Doniesienia o zakładnikach wywożonych przez Hamas i Islamski Dżihad

Ostrzał nastąpił w okresie narastających napięć izraelsko-palestyńskich w rejonie Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu. Hamas wezwał do przyłączenia się zbrojne grupy w Iraku, Syrii i Libanie.

Inne palestyńska grupa zbrojna, Islamski Dżihad, przekazała, że przyłączyła się do Hamasu w ataku na Izrael.

Kontratak Izraela

Izraelskie lotnictwo w odpowiedzi uderzyło w obiekty wojskowe i centra dowodzenia Hamasu – podały w sobotę w mediach społecznościowych Siły Obronne Izraela (IDF). "W ciągu ostatnich kilku godzin dziesiątki myśliwców IDF uderzyły w 17 obiektów wojskowych i cztery centra dowodzenia operacyjnego należące do organizacji terrorystycznej Hamas w Strefie Gazy" – przekazano w komunikacie.

Jak informuje dziennik "Israel Hajom", naloty to część rozpoczętej operacji Żelazne Miecze. Izraelskim ministrom zlecono powtarzanie w mediach, że "Izrael odpowie z wielką siłą na zbrodniczy atak Hamasu" i w operacji "ujarzmi terroryzm z olbrzymią siłą, a nikt odpowiedzialny za atak nie uniknie zemsty izraelskiej armii".

Agencja Reutera zwraca uwagę, że nagły sobotni atak jest najpoważniejszym od 2021 roku i wojny 10-dniowej.

Atak nastąpił w okresie narastających napięć izraelsko-palestyńskich w rejonie Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu.

Autorka/Autor:bp / prpb

Źródło: PAP, The Times of Israel