Reuters: AstraZeneca dostarczy do UE ponad 90 milionów dawek szczepionek mniej w drugim kwartale

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Wirusolog ewolucyjna o skuteczności szczepionki AstraZeneca
Wirusolog ewolucyjna o skuteczności szczepionki AstraZenecaTVN24
wideo 2/21
Wirusolożka ewolucyjna o skuteczności szczepionki AstraZenecaTVN24

AstraZeneca w drugim kwartale 2021 roku dostarczy mniej niż połowę ze 180 milionów zakontraktowanych na ten okres przez Unię Europejską szczepionek przeciw koronawirusowi - podał Reuters, powołując się na unijnego urzędnika bezpośrednio zaangażowanego w rozmowy Wspólnoty z koncernem. Do krajów Unii od kwietnia do czerwca ma więc trafić, według informacji agencji, niespełna 90 milionów dawek tej szczepionki.

Umowa koncernu AstraZeneca z Unią, która wyciekła w zeszłym tygodniu, wskazuje, że zobowiązała się ona do dostarczenia 180 milionów dawek 27 unijnym krajom w drugim kwartale tego roku. Jak jednak przekazuje agencja Reutera, która określiła swoje anonimowe źródło w Unii Europejskiej jako osobę bezpośrednio uczestniczącą w rozmowach z brytyjsko-szwedzkim koncernem, to zamówienie nie zostanie zrealizowane nawet w połowie.

Przedstawiciele UE dowiedzieli się na spotkaniach z koncernem, że od kwietnia do czerwca dostarczonych zostanie mniej niż 90 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Informacja pojawiła się niedługo po znaczącym ograniczeniu przez AstraZenekę dostaw w pierwszym kwartale i - jak wskazuje Reuters - może wpłynąć na zdolność Unii Europejskiej do zrealizowania celu zaszczepienia 70 procent dorosłej populacji do lata.

Źródło Reutersa potwierdziło, że w pierwszym kwartale AstraZeneca dostarczy do UE tylko 40 z 90 milionów dawek szczepionki obiecanych na ten czas. Jeszcze w 2020 roku koncern miał zagwarantować Unii 30 milionów dawek, ale Wspólnota nie dopuściła wtedy jeszcze szczepionki do użycia.

W sumie do końca czerwca do Unii może zatem dotrzeć zaledwie 130 z planowanych i zakontraktowanych 300 milionów dawek szczepionki AstraZeneki - wylicza agencja.

"Ponieważ pracujemy niezwykle ciężko nad zwiększeniem produktywności naszego unijnego łańcucha dostaw i robimy wszystko, co możliwe, by wykorzystać nasz globalny łańcuch dostaw, mamy nadzieję, że uda nam się dokonać dostaw bardziej zbliżonych do wcześniej zagwarantowanych porozumieniem" - przekazał w oświadczeniu rzecznik koncernu AstraZeneca.

Jak zaznacza Reuters, odmówił on jednak komentarza dotyczącego dokładnych liczb.

Komisja Europejska również odmówiła agencji oficjalnego komentarza do sprawy.

Anonimowy przedstawiciel UE przekazał też, że jeśli AstraZeneca zwiększy swoją produkcję w trzecim kwartale, może to pomóc Unii w osiągnięciu założonego przez nią celu wyszczepienia dorosłych do lata. Polecił jednak ostrożność w tej kwestii, z racji tego, że firma nie wyjaśniła, skąd będą pochodzić dodatkowe dawki szczepionek.

Agencja opisała też dokument niemieckiego ministerstwa zdrowia, datowany na 22 lutego. Wynika z niego, że AstraZeneca ma uzupełnić wszystkie braki w dostawach szczepionek do Niemiec do końca września. AstraZeneca w trzecim kwartale ma przekazać Niemcom 34 miliony dawek, co łącznie podniesie ich liczbę do 56 milionów w skali roku, a tyle przypada Niemcom w ramach 300 milionów zakontraktowanych dawek dla Unii.

Niemiecki resort zdrowia nie udzielił Reuterowi komentarza w tej sprawie.

W styczniu AstraZeneca poinformowała, że dostawy szczepionki do krajów Unii w pierwszym kwartale tego roku będą mniejsze niż pierwotnie ustalono. Po wcześniejszym spotkaniu przedstawicieli krajów członkowskich Unii Europejskiej z kierownictwem przedsiębiorstwa unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides napisała na Twitterze o "ubolewaniu" z powodu "ciągłego braku jasności co do harmonogramu dostaw". Podkreśliła, że Unia wystąpiła do firmy z wnioskiem o jasny harmonogram szybkiego dostarczenia dawek szczepionek, które Komisja Europejska zarezerwowała na pierwszy kwartał.

Szczepionki AstraZeneki w Polsce

6 lutego do Polski trafił pierwszy transport ponad 124 tysięcy szczepionek od AstraZeneki. Rząd przekazał, że zakontraktował 16 milionów szczepionek od tego koncernu.

Pod koniec stycznia firma zapowiedziała zmniejszenie dostaw. Rzeczniczka AstraZeneki tłumaczyła wówczas, że powodem jest mniejsza produkcja szczepionek w jednym z zakładów "w europejskiej sieci dostaw". Na początku lutego stwierdziła natomiast, że "aby zadośćuczynić Komisji Europejskiej i krajom członkowskim UE za niedogodności, producent AstraZeneca dostarczy o dziewięć milionów dawek swojej szczepionki przeciw COVID-19 więcej niż wstępnie zapowiedział".

CZYTAJ WIĘCEJ NA KONKRET 24: O ile mniej dawek szczepionki na COVID-19 dostała na razie Polska? Policzyliśmy

Szczepionka AstryZeneki to trzeci preparat przeciw koronawirusowi dopuszczony do użytku na unijnym rynku. Preparat ma być podawany w dwóch dawkach, przy czym drugą dawkę należy podać w okresie od 4 do 12 tygodni po pierwszej.

Autorka/Autor:akw/adso

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: