Saudyjski książę odwiedził Erdogana. W Ankarze mówią o "rozpoczęciu nowej ery"

Źródło:
Reuters

Następca saudyjskiego tronu, książę Muhammad ibn Salman, przybył do Turcji na rozmowy z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ich celem jest normalizacja obustronnych stosunków, zerwanych po zabójstwie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Środowa wizyta de facto przywódcy Arabii Saudyjskiej jest krokiem w kierunku odbudowy wizerunku tego kraju poza Zatoką Perską, natomiast Recep Tayyip Erdogan szuka wsparcia finansowego, które mogłoby mu pomóc w rozwiązaniu problemów gospodarczych przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi - ocenia agencja Reutera.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Erdogan powiedział przed wizytą księcia, że on i Muhammad ibn Salman będą dyskutować w Ankarze o przeniesieniu relacji "na wyższy poziom". - Oczekujemy, że wizyta doprowadzi do całkowitej normalizacji i przywrócenia okresu sprzed kryzysu – powiedział Reutersowi wysoki rangą turecki urzędnik pod warunkiem zachowania anonimowości. - Rozpocznie się nowa era - dodał.

Erdogan przywitał księcia ceremonią w pałacu prezydenckim w Ankarze, obydwaj uścisnęli sobie dłonie i uścisnęli, zanim zostali powitani przez członków tureckiego gabinetu. W komunikacie po rozmowach obydwie strony podkreśliły "determinację w rozpoczęciu nowego okresu współpracy w stosunkach dwustronnych".

Turecki urzędnik powiedział agencji Reutera, że Turcja i Arabia Saudyjska zniosły ograniczenia dotyczące handlu, lotów, a także emisji seriali telewizyjnych. Dodał przy tym, że rozmowy na temat możliwej linii wymiany walutowej, która mogłaby pomóc w odbudowie zmniejszonych rezerw walutowych Turcji, "nie toczą się tak szybko, jak byśmy tego chcieli" i zostaną omówione prywatnie między Erdoganem a księciem Muhammadem.

Po zabójstwie z konsulacie

Pod koniec kwietnia Erdogan złożył wizytę w Arabii Saudyjskiej, spotkał się już z księciem Muhammadem ibn Salmanem. Reuters przypomniał, że doszło do tego po wielu miesiącach prób naprawy relacji między regionalnymi mocarstwami, w tym umorzenia tureckiego procesu w sprawie zabójstwa krytycznego wobec władz w Rijadzie znanego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w Stambule w 2018 roku.

Do morderstwa doszło na terenie placówki dyplomatycznej Arabii Saudyjskiej, do której dziennikarz udał się w związku z załatwieniem formalności związanych ze ślubem.

Dżamal Chaszodżdżi był jednym z największych krytyków reżimu w RijadzieShutterstock

Erdogan o przeprowadzenie akcji oskarżył najwyższe saudyjskie władze, ale z czasem zaczął łagodzić swoje wypowiedzi na ten temat. Z kolei śledztwo w sprawie morderstwa zostało przekazane saudyjskim śledczym.

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: