Andrzej Duda rozmawiał z Ebrahimem Raisim. "Bardzo jasne stanowisko" w sprawie irańskich dronów 

Aktualizacja:
Autor:
mjz,js/dap
Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w środę z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim. Według informacji uzyskanych przez PAP miał mu przekazać "bardzo jasne stanowisko" na temat doniesień o sprzedaży dronów Rosji. - Jesteśmy wdzięczni prezydentowi RP za pomoc w komunikacji ze stroną irańską - przekazał rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. Francja, Wielka Brytania i Niemcy chcą śledztwa ONZ w sprawie irańskich dronów.

W poniedziałek rano ukraińskie władze poinformowały, że Kijów został zaatakowany przez wojska rosyjskie przy użyciu irańskich dronów kamikadze. Władze Iranu zaprzeczają doniesieniom o przekazywaniu przez nie sprzętu wojskowego Rosji.

W środę prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, przywódcy "poruszyli kwestie dwustronne oraz rozmawiali na temat bieżącej sytuacji międzynarodowej".

Według informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową prezydent Duda przekazał podczas rozmowy "bardzo jasne stanowisko" na temat doniesień o sprzedaży dronów Rosji. - Polska zamierza bardzo aktywnie przeciwdziałać wszelkim zakupom broni przez Rosję - przekazało źródło z Kancelarii Prezydenta.

Rzecznik MSZ Ukrainy: jesteśmy wdzięczni za pomoc w komunikacji ze stroną irańską

Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko przekazał w piątek PAP, że "Ukraina podejmuje maksymalne działania, aby zatrzymać dostawy dronów i rakiet z Iranu do Rosji". - Prace prowadzone są w obszarach politycznych i innych - zaznaczył.

Jak dodał, w szczególności podczas rozmowy prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Andrzeja Dudy, ukraiński prezydent wezwał stronę polską do wykorzystania dostępnych Warszawie możliwości wpływu na Teheran. - Jesteśmy wdzięczni prezydentowi RP za pomoc w komunikacji ze stroną irańską - przekazał rzecznik ukraińskiego MSZ.

Zaznaczył, że strona ukraińska zaapelowała również do innych państw o wykorzystanie swoich możliwości wpływu na Iran.

- Starania o odcięcie dostaw irańskiej broni w żaden sposób nie podważają twardego stanowiska społeczności międzynarodowej w sprawie łamania praw człowieka w Iranie. Wręcz przeciwnie, aktywna presja zmusi Teheran do przestrzegania praw człowieka i prawa międzynarodowego - mówił Nikołenko.

Francja, Wielka Brytania i Niemcy chcą śledztwa ONZ

Agencja Reutera poinformowała w piątek, że Francja, Wielka Brytania i Niemcy zaapelowały o przeprowadzenie przez ONZ dochodzenia w sprawie dostarczania przez Iran dronów dla Rosji, które wykorzystuje ona do ataków na Ukrainie, co może być pogwałceniem rezolucji RB ONZ 2231.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel oznajmił już w poniedziałek, że dostarczanie Rosji dronów przez Iran stanowi pogwałcenie tej rezolucji. Opinię taką przedstawiły też wcześniej w poniedziałek rządy Francji i Wielkiej Brytanii.

Władze Ukrainy zaprosiły we wtorek ekspertów ONZ do zbadania zestrzelonych irańskich dronów, używanych do atakowania celów cywilnych w tym kraju. Według władz w Kijowie używanie tej broni narusza przyjętą w 2015 roku rezolucję Rady Bezpieczeństwa nr 2231. Dokument dotyczy międzynarodowego porozumienia nuklearnego między Zachodem a Iranem i zawiera klauzule ograniczające możliwość eksportowania i zakupu przez Teheran zaawansowanych technologii militarnych, w tym dronów.

Szef MSZ Iranu Hossein Amir-Abdollahian zaprzecza, by irańskie drony były wykorzystywane w tej wojnie.

Irańskie drony-kamikadze używane przez Rosjan

Reuters przypomina, że w sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony-kamikadze, których masowe użycie na polu walki na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. Bezzałogowce Shahed 136 są wykorzystywane do atakowania celów cywilnych i obiektów infrastruktury krytycznej na niemal całym terytorium kraju. W poniedziałkowym ataku na Kijów z użyciem tej broni zginęło pięć osób.

Izrael rozważa dostarczenie Ukrainie systemów wczesnego ostrzegania przed dronami i rakietami

"Istnieją liczne dowody na to, że Iran dostarcza Rosji drony, które wykorzystywane są przeciw celom wojskowym i cywilnym w Ukrainie, a Teheran kłamie w tej sprawie" - oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre. Departamentu Stanu USA zagroził Teheranowi sankcjami.

We wtorek Agencja Reutera podała, opierając się na źródłach irańskich i informacjach uzyskanych od zachodnich dyplomatów, że Iran podpisał z Rosją 6 października umowę dotyczącą dostarczenia kolejnych dronów i pocisków ziemia-ziemia.

Zgodnie z rezolucją 2231 embargo na broń konwencjonalną na Iran obowiązywało do października 2020 roku, jednak Ukraina wraz z USA stoją na stanowisku, że dokument ten zawiera ograniczenia dotyczące rakiet i powiązanych technologii, które obowiązują do października 2023 r. i mogą obejmować eksport i zakup zaawansowanych systemów wojskowych, takich jak drony - wyjaśnia Reuters.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz,js/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości