Amerykanie szykują zmianę strategii. Bez usunięcia Asada się nie da?

Naloty zwalniają. Brakuje celów
Naloty zwalniają. Brakuje celów
US Navy
Dwa F-15E nad północnym Irakiem podczas powrotu z bombardowania SyriiUS Navy

Prezydent USA Barack Obama poprosił doradców o rewizję dotychczasowej polityki ws. Syrii. Amerykański przywódca dostrzega, że pokonanie Państwa Islamskiego bez pozbawienia władzy prezydenta Syrii Baszara el-Asada może być niemożliwe - podaje w środę CNN.

W ciągu ostatniego tygodnia doszło do czterech spotkań ekspertów Białego Domu do spraw bezpieczeństwa - poinformowała telewizja CNN powołując się na źródła w administracji Obamy. Doradcy analizowali efekty dotychczasowej operacji przeciwko dżihadystom z IS.

- Prezydent poprosił nas o ponowne przenalizowanie sprawy i sprawdzenie jak wszystkie jej elementy się ze sobą łączą. (...) Dotychczasowe problemy w Syrii pogłębia fakt, że prawdziwe wyeliminowanie ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu - poprzednia nazwa IS) będzie wymagało pokonania ich nie tylko w Iraku, ale także w Syrii - powiedział w rozmowie z amerykańską telewizją przedstawiciel Białego Domu. Do tej pory Waszyngton koncentrował się głównie na działaniach w Iraku dając sobie czas na wyszkolenie oddziałów umiarkowanej opozycji wobec rządów Asada w Syrii. Jednak, jak zauważa CNN, ta strategia nie przyniosła oczekiwanych efektów. Rebelianci walczą tam na dwa fronty - z reżimem w Damaszku i z dżihadystami z IS i Frontu al-Nusra. - Od jakiegoś czasu staje się jasne, że wspieranie umiarkowanej opozycji nie zadziała - podkreśliło kolejne źródło CNN.

Jak zrobić, żeby Asada się pozbyć?

Telewizja przypomniała, że od kilku miesięcy amerykańska dyplomacja wzmacnia zabiegi mające doprowadzić do zmiany władzy w Syrii i zmuszenia Asada do przekazania rządów. Rozmowy toczą się w tej sprawie m.in. z państwami Zatoki Perskiej. Dzięki temu zwiększyć się mają szanse na pokonanie islamistów. CNN podkreśla jednak, że reżim w Damaszku jest wspierany na arenie międzynarodowej przez Rosję, która sprzeciwia się usunięciu Asada z urzędu. IS obecnie kontroluje około jednej trzeciej terytorium Syrii oraz znaczne obszary Iraku, w tym liczne pola gazowe i naftowe w obu tych krajach. Stanowią one jedno z najistotniejszych źródeł finansowania tej radykalnej organizacji, określanej przez USA jako najlepiej finansowana organizacja terrorystyczna świata.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: USAF

Tagi:
Raporty: