Książę Karol złożył hołd Elżbiecie II z okazji Platynowego Jubileuszu

Źródło:
BBC

Książę Karol złożył hołd królowej z okazji jej Platynowego Jubileuszu za "niezwykłe osiągnięcie", jakim jest 70 lat na tronie. Odpowiedział też na zapowiedź królowej, że jego żona, Camilla, będzie mogła być nazywana "królową małżonką", kiedy Karol zasiądzie na tronie.

Elżbieta II w niedzielę obchodzi 70. rocznicę wstąpienia na tron. Jest pierwszym brytyjskim monarchą w historii obchodzącym 70-lecie panowania. Ale główne obchody Platynowego Jubileuszu - podobnie jak było to w przypadku poprzednich okrągłych rocznic panowania - odbędą się na początku czerwca, co wynika częściowo z korzystniejszej pogody w tym czasie, a częściowo z faktu, że dzień objęcia przez nią tronu jest zarazem rocznicą śmierci jej ojca, Jerzego VI.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Królowa Elżbieta i książę KarolShutterstock

Karol odpowiedział na list królowej

W przeddzień Platynowego Jubileuszu opublikowany został list, w którym królowa napisała, że rocznica ta skłoniła ją do refleksji nad lojalnością i ciepłymi uczuciami, którymi obdarzali ją Brytyjczycy. Królowa wyraziła nadzieję, że Karol i Camilla otrzymają w przyszłości takie samo wsparcie. "Jest moim szczerym życzeniem aby, kiedy nadejdzie ten czas, Camilla była znana jako 'królowa małżonka' kiedy będzie kontynuować swoją lojalną służbę" - napisała monarchini. Camilla ma obecnie tytuł księżnej Kornwalii.

Książę Karol w swoim oświadczeniu napisał, że "poświęcenie Królowej dla dobra jej ludu budzi z każdym rokiem coraz większy podziw". "Jesteśmy głęboko świadomi zaszczytu wyrażonego w życzeniu mojej matki. Kiedy staraliśmy się razem służyć i wspierać Jej Wysokość i ludzi z naszych społeczności, moja kochana żona była moim niezachwianym wsparciem przez cały czas" - dodał książę w odpowiedzi na słowa królowej o tytule przewidywanym dla Camilli.

Książę napisał również, że 70 lat na tronie to "niezwykłe osiągnięcie".

CZYTAJ TEŻ: Platynowy jubileusz królowej. Plan uroczystości 70-lecia Elżbiety II na brytyjskim tronie

Gratulacje od premierów

Wielu polityków pogratulowało królowej tego historycznego dnia, w tym Boris Johnson, Theresa May i David Cameron – trzej z 14 brytyjskich premierów, którzy piastowali ten urząd podczas jej rządów.

Johnson napisał na Twitterze: "Składam hołd jej wieloletniej służbie i nie mogę się doczekać, kiedy wspólnie jako kraj będziemy latem świętować to historyczne panowanie".

Jego poprzedniczka, May, określiła królową jako "niezwykłą kobietę, która poświęciła swoje życie służbie swojemu ludowi".

Lider opozycji, Sir Keir Starmer, stwierdził, że chciałby wyrazić swoje "najgłębsze podziękowania" za 70 lat "niezrównanej służby publicznej". "Jej Królewska Mość jest jednym z najważniejszych 'stałych punktów' w ciągle zmieniającym się świecie" - dodał lider Partii Pracy.

Camilla i Karol przez wiele lat byli kochankami

Jak zauważa Reuters, list królowej, która wstąpiła na tron w 1952 roku i jest najdłużej panującą monarchinią w brytyjskiej historii, ostatecznie zatwierdza miejsce Camilii w rodzinie królewskiej, w której początkowo była traktowana jak outsiderka. Przecina też spekulacje, co do jej przyszłego tytułu po wstąpieniu księcia Karola na tron.

Karol i Camilla, wieloletni kochankowie, zawarli ślub cywilny w 2005 roku na zamku Windsor. Camilla była ulubionym tematem brytyjskich tabloidów od czasu tragicznej śmierci w 1997 roku pierwszej żony Karola, księżniczki Diany.

Już od długiego czasu Camilla wraz z Karolem regularnie reprezentuje rodzinę królewską podczas oficjalnych uroczystości. Tytuł "królowej małżonki" zwyczajowo przysługiwał w brytyjskiej historii żonie panującego. Jednak po ślubie Karola i Camilii zdecydowano, że gdyby Karol został królem, będzie jej przysługiwać jedynie tytuł "księżnej małżonki". W przypadku małżonków panującej monarchini obowiązywała inna praktyka. Zazwyczaj uzyskiwali oni jednie tytuł "książę małżonek", jak w przypadku zmarłego w ubiegłym roku męża Elżbiety II księcia Filipa i męża królowej Wiktorii księcia Alberta.

Autorka/Autor:mart

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock