TVN24 | Świat

Platynowy Jubileusz królowej. Plan uroczystości 70-lecia Elżbiety II na brytyjskim tronie

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters, BBC
W 2022 roku przypada 70. rocznica koronacji królowej Elżbiety II
ReutersW 2022 roku przypada 70. rocznica koronacji królowej Elżbiety II

Pałac Buckingham ujawnił program obchodów Platynowego Jubileuszu panowania Elżbiety II. Z okazji 70. rocznicy objęcia przez królową tronu Zjednoczonego Królestwa zorganizowane zostaną liczne imprezy uliczne i koncerty z udziałem "największych gwiazd". Chętni będą także mieli możliwość zwiedzenia posiadłości monarchini. Punktem kulminacyjnym Jubileuszu będą czterodniowe uroczystości na początku czerwca. 

W lutym tego roku przypada 70. rocznica koronacji królowej Elżbiety II. Z tej okazji brytyjskie władze zorganizują Platynowy Jubileusz, który uświetnią liczne uroczystości. Ich program przedstawił w poniedziałek Pałac Buckingham. Od 10 stycznia Brytyjczycy będą mogli zgłaszać się do konkursu na Platynowy Pudding. Zwycięskiego dania będzie można próbować w czasie punktu kulminacyjnego obchodów w czerwcowy długi weekend. Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa zachęcani są również do zasadzenia "jubileuszowego drzewa".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Od 2 do 5 czerwca odbywać się będą główne uroczystości. Na 2 czerwca zaplanowana jest parada wojskowa Trooping the Colour, w której udział weźmie ponad 1400 żołnierzy, 200 koni i 400 muzyków.

3 czerwca w katedrze św. Pawła w Londynie odprawione zostanie nabożeństwo rocznicowe. Następnego dnia zorganizowany zostanie koncert z udziałem "największych gwiazd" muzyki. Na 5 czerwca w brytyjskich miastach zaplanowano liczne imprezy uliczne.

Elżbieta IILorna Roberts/Shutterstock

Elżbieta II – rekordzistka brytyjskiego tronu

95-letnia obecnie królowa Elżbieta II wstąpiła na brytyjski tron 6 lutego 1952 roku jako następczyni swego ojca Jerzego VI. We wrześniu 2015 roku stała się najdłużej panującym brytyjskim monarchą, przekraczając granicę lat, które na tronie spędziła jej praprababka królowa Wiktoria. Obecnie Elżbieta II jest najstarszym i najdłużej panującym monarchą na świecie.

BBC podkreśliło, że nie jest jasne, w których uroczystościach weźmie udział sama królowa. W październiku zeszłego roku Elżbieta II spędziła noc w szpitalu, a lekarze zalecili jej odpoczynek przez następne tygodnie, przez co zmuszona była zrezygnować z kilku zaplanowanych wydarzeń. Do wykonywania obowiązków wróciła w połowie listopada, gdy na audiencji na zamku w Windsorze przyjęła ustępującego szefa sił zbrojnych, generała Nicka Cartera.

W związku z tym, jak podaje brytyjski portal, spodziewane jest, że większość obowiązków w czasie obchodów spadnie na następcę tronu, księcia Karola oraz jego małżonkę, księżną Kamilę. 

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Lorna Roberts/Shutterstock