Królowa Elżbieta II o przyszłym tytule Camilli - żony księcia Karola. Może zostać "królową małżonką"

Źródło:
PAP

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II życzy sobie, by żona księcia Karola - Camilla była tytułowana "królową małżonką", gdy ten zostanie królem. Brytyjskie media podają, że dotychczas sugerowano, że będzie musiała zadowolić się tytułem "księżnej małżonki". Jak zauważa agencja Reutera, decyzja Elżbiety II ostatecznie zatwierdza miejsce Camilii w rodzinie królewskiej, w której przez lata po śmierci księżnej Diany była traktowana jak outsiderka.

Elżbieta II w niedzielę obchodzi 70. rocznicę wstąpienia na tron. Jest pierwszym brytyjskim monarchą w historii obchodzącym 70-lecie panowania. Ale główne obchody Platynowego Jubileuszu - podobnie jak było to w przypadku poprzednich okrągłych rocznic panowania - odbędą się na początku czerwca, co wynika częściowo z korzystniejszej pogody w tym czasie, a częściowo z faktu, że dzień objęcia przez nią tronu jest zarazem rocznicą śmierci jej ojca, Jerzego VI.

W przeddzień Platynowego Jubileuszu opublikowany został list, w którym królowa napisała, że rocznica ta skłoniła ją do refleksji nad lojalnością i ciepłymi uczuciami, którymi obdarzali ją Brytyjczycy.

Królowa wyraziła nadzieję, że Karol i Camilla otrzymają w przyszłości takie samo wsparcie. "Jest moim szczerym życzeniem aby, kiedy nadejdzie ten czas, Camilla była znana jako 'Królowa Małżonka' kiedy będzie kontynuować jej lojalną służbę" - napisała monarchini. Camilla ma obecnie tytuł księżnej Kornwalii.

Rzecznik Clarence House, rezydencji Karola i Camillii, oświadczył, że są oni "wzruszeni i uhonorowani słowami" monarchini.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Brytyjska rodzina królewskaChris Jackson/Getty Images

Camilla i Karol przez wiele lat byli kochankami

Jak zauważa Reuters, list królowej, która wstąpiła na tron w 1952 roku i jest najdłużej panującą monarchinią w brytyjskiej historii, ostatecznie zatwierdza miejsce Camilii w rodzinie królewskiej, w której początkowo była traktowana jak outsiderka. Przecina też spekulacje, co do jej przyszłego tytułu po wstąpieniu księcia Karola na tron.

Karol i Camilla, wieloletni kochankowie, zawarli ślub cywilny w 2005 roku na zamku Windsor. Camilla była ulubionym tematem brytyjskich tabloidów od czasu tragicznej śmierci w 1997 roku pierwszej żony Karola, księżniczki Diany.

Już od długiego czasu Camilla wraz z Karolem regularnie reprezentuje rodzinę królewską podczas oficjalnych uroczystości.

CZYTAJ TEŻ: Platynowy jubileusz królowej. Plan uroczystości 70-lecia Elżbiety II na brytyjskim tronie

Komu przysługuje tytuł "królowej małżonki"?

Tytuł "królowej małżonki" zwyczajowo przysługiwał w brytyjskiej historii żonie panującego. Jednak po ślubie Karola i Camilii zdecydowano, że gdyby Karol został królem, będzie jej przysługiwać jedynie tytuł "księżnej małżonki".

W przypadku małżonków panującej monarchini obowiązywała inna praktyka. Zazwyczaj uzyskiwali oni jednie tytuł "książę małżonek", jak w przypadku zmarłego w ubiegłym roku męża Elżbiety II księcia Filipa i męża królowej Wiktorii księcia Alberta.

Brytyjska rodzina królewskaPAP/REUTERS

Autorka/Autor:kk/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Chris Jackson/Getty Images