Czteroręka dziewczynka pomyślnie zoperowana

Przez 27 godzin, 30-osobowy zespół lekarzy operował indyjską dziewczynkę, która urodziła się z ośmioma kończynami. Zabieg zakończył się sukcesem, ale mała Lakszmi będzie w stanie krytycznym jeszcze przez dwa, trzy dni.

Serbski faszysta przed Trybunałem Międzynarodowym

Serbski ultra-nacjonalista Wojisław Seselj został oskarżony o szerzenie "trujących idei" wraz z rozpoczęciem jego procesu w sprawie zbrodni wojennych. Oskarżyciele z Hagi powiedzieli, że "jego przemowy doprowadziły do morderstw, tortur i prześladowań".

Dziesiątki zabitych w cejlońskich starciach

52 Tamilskich Tygrysów i 11 rządowych żołnierzy zginęło w środowych starciach na Sri Lance - podały źródła wojskowe. To kolejny dzień starć między centralnym rządem a separatystami.

"Polacy są w Niemczech źle traktowani"

Sytuacja Niemców w Polsce i Polaków w Niemczech jest wyraźnie dysproporcjonalna na niekorzyść Polski - powiedziała na specjalnie zorganizowanej konferencji MSZ Anna Fotyga. Kontakty z Rosją skomentowała mówiąc, iż "nie spodziewa się przełomu".

Gruzińska policja strzelała do opozycji

Armatki wodne, gaz łzawiący i pałki, a przede wszystkim gumowe kule - w ten sposób gruzińska policja rozprawiła się z antyprezydenckimi demonstrantami, którzy od sześciu dni nie chcą opuścić centralnego placu Tbilisi, domagając się ustąpienia Micheila Saakaszwilego. 250 osób jest rannych.

Iran straszy, że jest gotowy

- Iran ma 3 tys. wirówek gazowych do wzbogacania uranu - poinformował w telewizji publicznej prezydent Mahmud Ahmadineżad. Eksperci oceniają, że taka ilość urządzeń wystarcza do wyprodukowania broni nuklearnej. Nie wiadomo jednak, czy irański przywódca nie blefuje.

Bhutto rzuca rękawicę Musharrafowi

- Jeśli do 9 listopada nasze żądania nie zostaną spełnione, 13 listopada rozpoczniemy długi marsz z Lahore do Islamabadu - zagroziła jedna z przywódczyń pakistańskiej opozycji, była premier Benazir Bhutto. Żądania obejmują odwołanie stanu wyjątkowego, potwierdzenie terminu wyborów i odejście prezydenta Perveza Musharrafa z armii.

Sikorski - "wróg ludu" Kaczyńskich

"Prezydent Polski znalazł zdrajcę w przyszłym rządzie", "bracia Kaczyńscy uważają go za wroga ludu'" - tak o konflikcie wokół kandydatury Radosława Sikorskiego na szefa polskiego MSZ piszą rosyjskie media.

"Zwycięstwo Wielkiego Października urzeczywistniło marzenie"

- Dzięki zwycięstwu Wielkiego Października urzeczywistniło się marzenie wielu pokoleń Białorusinów: odzyskaliśmy niepodległe państwo, otwarte dla przyjaciół - tak w 90. rocznicę rewolucji napisał w liście do narodu białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko.

Fiasko wysłannika ONZ w Birmie

Birmańska junta wojskowa nie chce rozmawiać ani z przywódczynią opozycji Aung San Suu Kyi, ani z wysłannikiem ONZ Ibrahimem Gambarim. Ten ostatni podczas drugiej już wizyty w Birmie zaproponował trójstronne rozmowy, które miałyby doprowadzić do rozwiązania politycznego kryzysu.

Zakręci się diabelski młyn

W Pekinie powstanie diabelski młyn. Wiadomość nie byłaby niczym szczególnym, gdyby nie informacja, że jego koło będzie mieć 208-metrów średnicy. Z kolosa będzie można podziwiać nawet... Wielki Mur.

Rosja o krok od wystąpienia z traktatu rozbrojeniowego

Taka jednomyślność zdarza się rzadko. Wszyscy deputowani do rosyjskiej Dumy opowiedzieli się za wyjściem Rosji z traktatu o ograniczeniu z sił konwencjonalnych w Europie (CFE). Oznacza to, że 12 grudnia Rosja wycofa się z międzynarodowych zobowiązań.

Sarkozy chce odzyskać serce Ameryki

Fraki, homary, szampan i uśmiechy - w takiej atmosferze Nicolas Sarkozy zapewniał George'a W. Busha podczas bankietu w Białym Domu, że przybył do Waszyngtonu aby - jak sam stwierdził - "odzyskać na trwałe serce Ameryki".

Stan wyjątkowy jeszcze 2-3 tygodnie

- Prezydent Musharraf prawdopodobnie zniesie stan wyjątkowy za 2-3 tygodnie - powiedział pakistańskiemu dziennikowi "Dawn" przewodniczący rządzącej partii Ligi Muzułmańskiej i jeden z najbliższych współpracowników prezydenta, Chaudry Shujaat Hussain.

Trzy dni żałoby w Afganistanie

Według agencji międzynarodowych co najmniej 50 osób zginęło, a 120 zostało rannych w zamachu samobójczym w Baghlan w północnym Afganistanie. Atak był wymierzony w grupę parlamentarzystów - co najmniej pięciu z nich nie żyje.

Nie będzie funduszy na tarczę

W projekcie budżetu Pentagonu na przyszły rok, uzgodnionym przez Senat i Izbę Reprezentantów, nie znalazły się fundusze na budowę tarczy antyrakietowej w Polsce. Rząd USA liczy się z opóźnieniami w jej realizacji, choć nie tylko z powodu trudności z funduszami.

Unia po stronie konstytucji

- Należy uwolnić więźniów politycznych, przywrócić prawa obywatelskie i przeprowadzić wybory w styczniu - apeluje do prezydenta Pakistanu Unia Europejska. Prezydent Muszarraf wprowadził w sobotę stan wojenny na terenie całego kraju.

Podtapianie ludzi to nie tortury?

Komisja Sprawiedliwości w amerykańskim Senacie zaakceptowała nominację Michaela Mukaseya na nowego ministra sprawiedliwości. Mimo, że podczas jednego z posiedzeń odmówił nazwania podtapiania zatrzymanych torturą.

Dziesiątki ludzi utonęły w drodze do Hiszpanii

Co najmniej 47 osób zginęło usiłując dostać się do hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Mauretańskiej policji udało się uratować 96 innych osób, które znajdowały się na dwóch łodziach zmierzających na Wyspy.

Izrael zniknął z mapy

Włoska policja wydała niedawno dla swoich funkcjonariuszy podręcznik, który miał im ułatwić kontakty z Arabami. Wywołał on jednak dyplomatyczny skandal, bo na mapach Bliskiego Wschodu... nie ma Izraela.

Najgorszy rok Amerykanów

Według niezależnego portalu internetowego, który monitoruje liczbę ofiar śmiertelnych wśród amerykańskich żołnierzy - liczba zabitych w tym roku sięgnęła 851.

Policja stoi za egzekucją członków sekty?

Kilkuset członków sekty Mungiki znaleziono martwych w Nairobi. Narodowa Komisja ds Praw Człowieka oskarżyła o zbrodnię lokalną policję, która przez ostatnie 3 miesiące walczyła z sektą.

Siatka terrorystów rozbita we Włoszech

Na wniosek prokuratury z Mediolanu na terenie całego kraju zatrzymano 11 osób, za 9 innymi wysłano list gończy. Oprócz zarzutu szkolenia i werbowania samobójców ustalono też, że zatrzymani planowali przeprowadzenie zamachu we Włoszech.

Operują "boginię Lakszmi"

W indyjskim szpitalu w Bangalore operowana jest dwuletnia Lakszmi, dziewczynka, która urodziła się z czterema rękami i czterema nogami. Skomplikowaną operację prowadzi 30-osobowy zespół lekarzy. Sam zabieg ma trwać ok. 40 godzin.

Polacy chcą walczyć z globalnym ociepleniem

88 proc. zapytanych Europejczyków oczekuje od Unii Europejskiej zajęcia się globalnym ociepleniem, a ponad połowa uważa, że jest to sprawa bardzo pilna - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Komisji Europejskiej. Podobnego zdania jest 81 proc. badanych Polaków.

Junta zezwala na wjazd obserwatora

We wtorek władze Birmy potwierdziły, że zezwoliły na przyjazd do kraju Paulo Sergio Pineiro - specjalnego wysłannika ONZ ds. praw człowieka. Pineiro znany jest z negatywnych opinii na temat stanu przestrzegania praw człowieka w Birmie.

"Francuscy bandyci będą sądzeni w Czadzie"

Czad zamierza u siebie sądzić 10 Europejczyków oskarżonych o próbę porwania 103 darfurskich dzieci. - Kiedy nasi kryminaliści są aresztowani w waszych krajach, nie przywozi się ich tutaj - tłumaczy prezydent Czadu. Wcześniej prezydent Nicloas Sarkozy apelował by oskarżeni stanęli przed wymiarem sprawiedliwości we Francji.

Tarcza już interesuje szpiegów

Amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Czechach jeszcze nie ma, ale już zainteresowała ona zagranicznych szpiegów - pisze dziennik "Lidove Noviny" powołując się na raport czeskiego wywiadu.

Izraelskie wynalazki wodne

Niewielki podręczny filtr wody, urządzenie "wysysające wodę z powietrza" oraz specjalny system monitoringu zbiorników wodnych - to tylko niektóre z wynalazków, jakie izraelscy konstruktorzy zaprezentowali światowym inwestorom. W Tel Awiwie zaczęła się właśnie konferencja WATEC poświęcona technologii wodnej.