Łukaszenko odpowiada Kaczyńskiemu

W ubiegłym tygodniu prezydent Lech Kaczyński napisał do prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki list, w którym poruszył temat represji wobec Polaków na Białorusi. Łukaszanko odpisał.

Janukowycz jedzie na Zachód

Wysokiej rangi urzędnik Unii Europejskiej potwierdził anonimowo agencji Reutera, że pierwszą wizytę jako prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złoży w Brukseli.

Plaga rencistów-oszustów we Włoszech

Są ich tysiące - czytają gazety, parkują samochody, chociaż oficjalnie są niewidomi. Jak to możliwe? To inwalidzi-oszuści, którzy, według dziennika "La Repubblica", oszukują włoski skarb na miliard euro rocznie.

Pijana kobieta - biskup za kierownicą

Była chlubą niemieckich feministek i symbolem odnowy w niemieckim Kościele ewangelickim. Teraz jej wizerunek może trochę ucierpieć. Zatrzymana przez policję drogową biskup Margot Kaessmann miała 1,54 promila we krwi.

Parówkowi skrytobójcy

Amerykańskie władze poczuwają się do ostrzegania swoich obywateli przed wszelkimi zagrożeniami. Obok ostrzeżeń typu "przed prasowaniem zdjąć ubranie z siebie" doszło kolejne, równie oczywiste: uwaga, jedzeniem można się zadławić.

Kolejni zabójcy z Mosadu?

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zidentyfikowały czterech kolejnych podejrzanych o zabójstwo w Dubaju członka Hamasu. Tak jak wcześniej zidentyfikowanych 11 podejrzanych, również najnowsza czwórka legitymowała się europejskimi paszportami.

Zginęło już tysiąc Amerykanów

Po ośmiu latach wojny liczba poległych w Afganistanie amerykańskich żołnierzy sięgnęła tysiąca, poinformowała niezależna strona specjalistyczna icasualties.org.

Przerobią śmieci w gotówkę

Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchomiła nowy program, który pokazuje jak zamienić śmieci w gotówkę. I nie chodzi o nielegalną fabrykę pieniędzy.

Dyplomatyczna ofensywa na Falklandy

Odgrzany pod blisko 30 latach argentyńsko-brytyjski spór o Falklandy nabiera coraz większego rozmachu. Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner przekonuje, że stronę Buenos Aires trzymają wszystkie państwa Ameryki Łacińskiej.

Australia hoduje terrorystów na własnej piersi

Australii zagrażają terroryści nie tylko z dalekich muzułmańskich krajów, ale także i rodzimi fanatycy, ostrzegł premier Kevin Rudd przedstawiając rodakom projekt nowych inicjatyw antyterrorystycznych.

Clinton: NATO i Rosja razem zbudują tarczę

Amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton opowiedziała się w poniedziałek za zwiększeniem współpracy NATO z Rosją, m.in. przy pracach nad tarczą antyrakietową w Europie.

Wybuch bomby w Irlandii Płn.

W poniedziałek wieczorem przed sądem w Newry (Północna Irlandia) eksplodował samochód pułapka. Nikomu nic się nie stało.

Pijany problem US Army

Problem alkoholizmu w amerykańskiej armii narasta. Liczba żołnierzy przechodzących terapię odwykową była w ubiegłym roku o 56 proc. wyższa niż w 2003 r., gdy rozpoczynała się wojna w Iraku - podała telewizja ABC.

Za pięć lat koniec AIDS?

Być może już za pięć lat epidemia AIDS będzie jedynie smutnym wspomnieniem. Ma w tym pomóc specjalny program, skierowany do wszystkich mieszkańców regionów o podwyższonym ryzyku, podaje "The Times".

UE nie wie, co począć z Ukrainą

Unia Europejska wciąż nie ma pomysłu, co zrobić z pogrążoną w chaosie politycznym Ukrainą - pisze w poniedziałek "Le Monde". Według dziennika, jest to jedną z głównych przyczyn trudności w zbliżeniu Ukrainy do UE.

240-kilogramowa matka urodziła

Matka waży 240 kilogramów, dziecko ułamek tego. Urodziło się przez cesarskie cięcie, inna metoda była zbyt ryzykowna. - Dwie pielęgniarki podtrzymywały jej brzuch, dwóch lekarzy przeprowadzało operację, a dwie kolejne pielęgniarki pomagały - mówi lekarz, który prowadził operację.

Przyznał się, że chciał wysadzić nowojorskie metro

25-letni Najibullah Zazi przyznał się do przygotowywania zamachów w USA. Ten Afgański imigrant powiedział w poniedziałek sędziom, że w samobójczej akcji chciał wysadzić nowojorskie metro. Przyznał się też do przejścia szkolenia Al-Kaidy w Waziristanie, w północno-zachodnim Pakistanie.

Węgrzy będą karać za negowanie holokaustu?

Nawet trzy lata więzienia będą groziły każdemu, kto na Węgrzech zaneguje publicznie lub pomniejszy znaczenie holokaustu. Węgierski parlament, przytłaczającą większością głosów, uchwalił właśnie ustawę, która pozwala wymierzyć taką karę. Wejdzie ona w życie, jeśli prezydent złoży pod nią podpis. A to nie jest jeszcze wcale takie pewne.

Chcieli wysadzić meczety, by obalić rząd

Około 50 dowódców wojskowych, w tym kilku generałów i admirała, aresztowała turecka policja pod zarzutem planowania zamachów bombowych na meczety. Chcieli w ten sposób wywołać w kraju chaos i doprowadzić do zamachu stanu.

Chronią tygrysy, nie ludzi

Są na świecie miejsca, gdzie życie kota warte jest znacznie więcej, niż ludzkie. Jak donosi serwis France24, w Bangladeszu władze bardzo restrykcyjnie chronią tygrysy. Statystyki mówią same za siebie - w ostatnim roku drapieżniki zabiły około 30 osób, zaś z rąk ludzkich, w tym czasie, zginęły trzy tygrysy bengalskie.

Karadżić ciągle gra na czas

Oskarżony o zbrodnie wojenne były przywódca Serbów bośniackich Radovan Karadżić będzie ponownie ubiegał się o odroczenie swojego procesu przed trybunałem w Hadze. ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii ma wznowić obrady 1 marca.

Tymoszenko: Janukowycz wygrał dzięki oszustwom

Wiktor Janukowycz wygrał wybory prezydenckie na Ukrainie dzięki oszustwom wyborczym i nie pozostanie długo u władzy - powiedziała w poniedziałek jego przeciwniczka, premier Julia Tymoszenko.

Brytyjczycy wiercą na Falklandach

Mimo protestów Argentyńczyków, Brytyjczycy w poniedziałek zaczęli wiercenia na Falklandach. Po raz pierwszy od ponad dekady postanowili sięgnąć po ropę naftową na spornym terytorium.

Wybuch w Biesłanie, 8-latka nie żyje

Wybuch w Biesłanie w Osetii Północnej zabił 8-letnią dziewczynkę i ranił dwóch chłopców - podała w poniedziałek agencja Reutera. Biesłan był w 2004 roku miejscem ataku terrorystycznego, w którym zginęło co najmniej 385 osób, w większości dzieci z miejscowej szkoły.

UE: Sankcji wobec Białorusi na razie nie będzie

Unia Europejska jest zaniepokojona działaniami Mińska wobec Związku Polaków na Białorusi i działaczy polonijnych, ale na razie nie planuje przywrócenia sankcji przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki. Za to już na kolejnym posiedzeniu szefów dyplomacji "27" w kwietniu dokona przeglądu swej polityki wobec Białorusi.

Starcia o Grotę Patriarchów

Starcia Palestyńczyków z izraelskimi żołnierzami w Hebronie na Zachodnim Brzegu. Do walk doszło dzień po tym jak dwa sporne święte miejsca - Grota Patriarchóww Hebroenie i Grób Racheli w Betlejem - zostały umieszczone na liście izraelskiego dziedzictwa historycznego.

Podglądali uczniów przez kamerki internetowe

Jak wszystkie dzieci w jego szkole, Blake Robbins otrzymał od władz placówki laptopa do nauki w domu. Pewnego dnia podczas zajęć usłyszał od nauczyciela, że ten widział, co nastolatek robił w domu. Okazało się, że uczniowie byli szpiegowani za pośrednictwem wbudowanych w urządzenia kamer.

"Nikt nie wie, ile ofiar może być w samochodach"

Co najmniej 43 osoby zginęły po nawałnicy, która przetoczyła się w weekend przez portugalską Maderę. Tomasz Stanicki, Polak mieszkający na wyspie, powiedział, że w zalanych przez żywioł samochodach mogą być jeszcze ofiary.

Wypędzeni odkryją nazistowskie korzenie

O tym, że znaczna część pierwszych działaczy Niemieckiego Związku Wypędzonych (BdV) było w czasie wojny aktywnymi nazistami, wiadomo od dawna. Teraz jednak BdV chce stworzyć pierwsze historyczne opracowanie na ten temat.

Kadafi wygrał ze Szwajcarami

Po tym jak kordon policji otoczył szwajcarską ambasadę w Trypolisie, Berno dało za wygraną libijskim władzom. Trypolis domagał się od Szwajcarów przekazania libijskiemu wymiarowi sprawiedliwości skazanego na więzienie Szwajcara, który schronił się w budynku ambasady.