Kongresmen z Teksasu Ron Paul zrezygnował z dalszego udziału w prawyborach republikańskich. Praktycznie jedynym kandydatem na konwencji GOP, która nominuje kandydata partii na prezydenta USA, pozostał były gubernator Massachusetts, Mitt Romney.

Przywódcy trzech partii - Nowej Demokracji, PASOK i Demokratycznej Lewicy - którzy w poniedziałek spotkali się z prezydentem Grecji Karolosem Papuliasem, będą dziś kolejny dzień rozmawiać o utworzeniu rządu koalicyjnego. Liderzy trzech ugrupowań podejmują ostatnią próbą utworzenia nowego, gabinetu. Jeśli nie uda im się wypracować kompromisu, Grecję czekają kolejne wybory.

Premier Donald Tusk zaapelował do związków zawodowych o nieorganizowanie protestów przeciw ustawie emerytalnej w czasie piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce. Zapowiedział też gotowość służb porządkowych w razie demonstracji. Szef rządu przebywa z wizytą w Kanadzie.

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV otrzymał w poniedziałek nagrodę Templetona wartą 1,7 mln dol., przyznawaną za ukazywanie więzi między nauką a religią. Dalajlama odebrał ją w poniedziałek w londyńskiej katedrze św. Pawła i poinformował o przekazaniu na cele charytatywne.

Plan pokojowy Kofiego Annana w ogniu krytyki. Zdaniem ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej księcia Sauda al-Fajsala staje się on coraz bardziej iluzoryczny z powodu utrzymujących się w Syrii aktów przemocy, a wiara w jego realizację maleje.

Amerykańscy dyplomaci spotkali się w poniedziałek w Charkowie z odbywającą karę siedmiu lat więzienia Julią Tymoszenko. To już drugie w ostatnich dniach widzenie opozycyjnej polityk z przedstawicielami obcego państwa. W piątek Tymoszenko rozmawiała z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

W poniedziałek przed sądem w Oslo zeznania składały osoby, które ocalały z masakry przeprowadzonej przez Andersa Breivika na wyspie Utoya. Norweg zabił tam 69 osób. W stolicy kraju, w wyniku podłożonej przez niego bomby zginęło osiem osób.

W szwedzkim Malmoe rozpoczął się proces Petera Mangsa, oskarżonego o trzy zabójstwa na tle rasistowskim i usiłowanie 12 kolejnych. Mężczyzna nie przyznał się do winy. Z racji wyznawanej ideologii oskarżony porównywany jest do Andersa Breivika.

Koronkowa robota przestępców w Mediolanie. Ukradli żonie znanego jubilera biżuterię wartą 10 milionów dolarów. Najpierw w jej samochód uderzyło inne auto - należące do przestępców - a później doszło do kradzieży.

- Takie rzeczy po prostu się nie zdarzają - tak sprawę odnalezienia na pustyni w Egipcie samolotu Kittyhawk P-40, który spadł na ziemię w czerwcu 1942 roku skomentował brytyjski historyk wojskowości, Andy Saunders. Wrak, który 70 lat przeleżał w piasku został odnaleziony przez Polaka pracującego dla koncernu naftowego, Jakuba Perkę.

Książka pochodzącego z Polski Adriana Praconia, ranionego przez Andersa Behringa Breivika podczas masakry na wyspie Utoya, znów w norweskich księgarniach. Pierwsze wydanie publikacji o wydarzeniach z 22 lipca 2011 roku wzbudziło kontrowersje z powodu wykorzystania relacji ofiar bez zgody ich rodzin i zostało wycofane. Teraz wydawca usunął kontrowersyjne fragmenty.

Chiny oskarżyły duchowego przywódcę Tybetańczyków Dalajlamę XIV o rozsiewanie kłamstw, jakoby tybetańskie agentki były szkolone, by go otruć. Miały one wcierać we włosy truciznę, by przeszła na skórę jego rąk podczas błogosławieństwa.

Ukraina przysłuchuje się międzynarodowym opiniom w sprawie traktowania odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, ale nie chce być poniżana - oświadczył prezydent Wiktor Janukowycz.

Piętnaście osób zginęło, a sześć odniosło ciężkie obrażenia w katastrofie samolotu, który rozbił się w poniedziałek przy próbie lądowania na lotnisku w Dźomsom na północy Nepalu - poinformowała nepalska policja. Poprzedni bilans mówił o co najmniej 11 zabitych.

W bazylice św. Apolinarego w Rzymie otwarto na wniosek prokuratury grób bossa przestępczej bandy Enrico De Pedisa. Zapadła jednocześnie decyzja o definitywnym usunięciu szczątków z tego miejsca. Ekshumacja to element śledztwa w sprawie porwania córki pracownika Watykanu Emanueli Orlandi, za którym mógł stać gangster.

Niemożliwe jest utworzenie rządu jedności narodowej - oświadczył przewodniczący niewielkiej partii Demokratycznej Lewicy (Dimar), której stanowisko jest oceniane jako kluczowe, jeśli w Grecji chce się uniknąć nowych wyborów parlamentarnych.

Syryjskie siły rządowe ostrzelały w poniedziałek miasto Rastan w prowincji Hims na zachodzie kraju. Według agencji Reutera, powołującej się na Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, w walkach w tym mieście zginęło 23 syryjskich żołnierzy. Wcześniejsze źródła opozycyjne informowały, że w bombardowaniu wojsk strony rządowej zginęło dziewięć osób, a 40 zostało rannych. Niespokojnie jest także w sąsiednim Libanie.