Premier Iraku Nuri al-Maliki, który próbuje przejść do kontrofensywy przeciw dżihadystom z ISIL, zaoferował ok. 650 dolarów miesięcznego żołdu każdemu irackiemu ochotnikowi, który wstąpi teraz do formacji bojowych armii. Maliki poprosił też USA o wsparcie lotnicze.

Barack Obama obiecał, że wyśle do Iraku do 300 doradców wojskowych, by wzmocnić wywiad i szkolenia na zapleczu frontu. Nie wykluczył również przeprowadzenia "selektywnych działań wojskowych", jeśli będzie tego wymagała sytuacja.

Szef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow ocenił w czwartek wydarzenia na Ukrainie jako "wojnę domową przechodzącą w ludobójstwo na własnym narodzie", a sytuację z ukraińskimi uchodźcami na południu Rosji jako "katastrofę humanitarną".

Parlament Ukrainy zatwierdził kandydaturę ambasadora tego kraju w Niemczech Pawła Klimkina na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Dotychczasowy szef MSZ Andrij Deszczyca decyzją deputowanych został zwolniony po skandalu z obraźliwą przyśpiewką pod adresem Putina. Zostanie ambasadorem.

Filip VI został zaprzysiężony na króla Hiszpanii podczas uroczystości inaugurującej jego panowanie w siedzibie Kongresu Deputowanych, na sesji Kortezów Generalnych. Na inauguracji nie pojawił się poprzedni król - Juan Carlos.